Jsme rádi, když na mistrovství dorostenců přijede dvacet kluků, říká legendární skokan Kodejška

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 12. 2017 6:14
Je mu líto, že někdejší chlouba českého sportu skomírá. Skokan na lyžích Karel Kodejška patřil v sedmdesátých letech ke stálicím tehdy výborné federální reprezentace. V roce 1975 dosáhl na titul mistra světa v letech a dočkal se i prvenství v anketě Sportovec roku. Po skončení kariéry vykročil po trenérské dráze a ačkoliv letos oslavil už 70. narozeniny, v Lomnici nad Popelkou stále předává své zkušenosti mladým zájemcům o tento sport.
Karel Kodejška ve Špindlerově Mlýně (1975)
Karel Kodejška ve Špindlerově Mlýně (1975) | Foto: ČTK

Co prožíváte s dnešními mladými skokany?

Všechny naše někdejší vymoženosti berou jako samozřejmost. Za našich časů jsme bojovali o účast na mistrovství republiky, na kterém mohlo startovat nejvýš sto dorostenců. Dnes jsme rádi, když jich na šampionát přijede kolem dvaceti…

V čem vidíte příčiny tohoto stavu?

Je jich víc. Především za mých časů v každé podkrkonošské vesnici byly můstky, na nichž vyrůstali pozdější reprezentanti. Dnes tyto můstky chybějí, není na čem skákat. A protože nejsou peníze, tak těch několik, co ještě před časem byly k dispozici, chátrá. Velice smutný je například pohled na můstky v tradičním Harrachově. A v neposlední řadě mládež má teď spoustu jiných zájmů, než je náročný sport.

Proč podobné problémy nemají v sousedních zemích, ať již v Německu, Rakousku či Polsku?

Mají větší základnu, což je základ úspěšnosti. Tehdy byl v naší republice jiný systém, vrcholový sport těžil ze středisek mládeže dotovaných penězi ze státní poklady. Dnes oddíly živoří, je velice málo i trenérů.

Český skok na lyžích se tak dostal do průměrnosti. Nebo ho snad vidíte v jiném světle?

Tři či čtyři kluci nejsou špatní, často zaslouží pochvalu za vydařený skok, ale ve druhém kole ho už neumějí zopakovat. V domácích podmínkách jim chybí víc sněhu a větší konkurence.

Kdo má podle vás největší ambice prosadit se brzy i ve velkých mezinárodních závodech?

Především Roman Koudelka. Věřím, že ještě v této olympijské sezoně se protlačí do elitní desítky. Z talentovaných mladíků na sebe nádherným výkonem 222 metrů upozornil Tomáš Vančura. Další zlepšení čekám od juniorského mistra světa Viktora Poláška. A především díky výbornému skoku dosáhl stejného triumfu i sdruženář Tomáš Portyk. Není přece náhoda, že se dokázali prosadit na mezinárodní mládežnické scéně.

Co je třeba pro to, aby pronikli mezi elitu?

Potřebují v závodech po svědomité přípravě sbírat potřebné zkušenosti, a vytvořit si tak reálnou naději na zařazení do vybrané světové skokanské společnosti. Jsem optimista a věřím, že se jim to podaří.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy