Jsme rádi, když na mistrovství dorostenců přijede dvacet kluků, říká legendární skokan Kodejška

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 12. 2017 6:14
Je mu líto, že někdejší chlouba českého sportu skomírá. Skokan na lyžích Karel Kodejška patřil v sedmdesátých letech ke stálicím tehdy výborné federální reprezentace. V roce 1975 dosáhl na titul mistra světa v letech a dočkal se i prvenství v anketě Sportovec roku. Po skončení kariéry vykročil po trenérské dráze a ačkoliv letos oslavil už 70. narozeniny, v Lomnici nad Popelkou stále předává své zkušenosti mladým zájemcům o tento sport.
Karel Kodejška ve Špindlerově Mlýně (1975)
Karel Kodejška ve Špindlerově Mlýně (1975) | Foto: ČTK

Co prožíváte s dnešními mladými skokany?

Všechny naše někdejší vymoženosti berou jako samozřejmost. Za našich časů jsme bojovali o účast na mistrovství republiky, na kterém mohlo startovat nejvýš sto dorostenců. Dnes jsme rádi, když jich na šampionát přijede kolem dvaceti…

V čem vidíte příčiny tohoto stavu?

Je jich víc. Především za mých časů v každé podkrkonošské vesnici byly můstky, na nichž vyrůstali pozdější reprezentanti. Dnes tyto můstky chybějí, není na čem skákat. A protože nejsou peníze, tak těch několik, co ještě před časem byly k dispozici, chátrá. Velice smutný je například pohled na můstky v tradičním Harrachově. A v neposlední řadě mládež má teď spoustu jiných zájmů, než je náročný sport.

Proč podobné problémy nemají v sousedních zemích, ať již v Německu, Rakousku či Polsku?

Mají větší základnu, což je základ úspěšnosti. Tehdy byl v naší republice jiný systém, vrcholový sport těžil ze středisek mládeže dotovaných penězi ze státní poklady. Dnes oddíly živoří, je velice málo i trenérů.

Český skok na lyžích se tak dostal do průměrnosti. Nebo ho snad vidíte v jiném světle?

Tři či čtyři kluci nejsou špatní, často zaslouží pochvalu za vydařený skok, ale ve druhém kole ho už neumějí zopakovat. V domácích podmínkách jim chybí víc sněhu a větší konkurence.

Kdo má podle vás největší ambice prosadit se brzy i ve velkých mezinárodních závodech?

Především Roman Koudelka. Věřím, že ještě v této olympijské sezoně se protlačí do elitní desítky. Z talentovaných mladíků na sebe nádherným výkonem 222 metrů upozornil Tomáš Vančura. Další zlepšení čekám od juniorského mistra světa Viktora Poláška. A především díky výbornému skoku dosáhl stejného triumfu i sdruženář Tomáš Portyk. Není přece náhoda, že se dokázali prosadit na mezinárodní mládežnické scéně.

Co je třeba pro to, aby pronikli mezi elitu?

Potřebují v závodech po svědomité přípravě sbírat potřebné zkušenosti, a vytvořit si tak reálnou naději na zařazení do vybrané světové skokanské společnosti. Jsem optimista a věřím, že se jim to podaří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy