Z obřích můstků až do Poslanecké sněmovny. Podívejte se na kariéru Jakuba Jandy

Kariéra Jakuba Jandy aneb z premiéry v Harrachově až do poslaneckých lavic
Rodák z Čeladné Jakub Janda debutoval ve Světovém poháru v Harrachově jako osmnáctiletý talent v roce 1996. Poprvé bodoval v následujícím roce, když při závodě v Lahti obsadil 29. místo.
Klíčový zlom v jeho kariéře nastal s příchodem slovinského trenéra Vasji Bajce v sezoně 2004/2005. V tomto ročníku získal několik pódiových umístění a také skončil na třetím místě na Turné čtyř můstků při závodě v Innsbrucku. Něco takového se českému skoku na lyžích podařilo po 12 letech. V konečném pořadí Turné obsadil pátou příčku a ve Světovém poháru byl šestý.
Prvního vítězství ve Světovém poháru se dočkal 23. ledna 2005 v německém Titisee-Neustadtu. Na následném mistrovství světa v Oberstdorfu vybojoval stříbrnou medaili na středním a bronzovou na velkém můstku.
Jakub Janda byl také vyhlášen třetím nejlepším sportovcem v anketě Sportovec roku 2005.
Foto: ČTK
Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
23. 10. 2017 14:35
Skokan na lyžích Jakub Janda debutoval ve Světovém poháru v Harrachově v roce 1996. Postupně se prokousával dopředu a vrchol jeho kariéry přišel za působení slovinského trenéra Vasji Bajce, kdy společně s Janne Ahonenem opanoval v roce 2006 Turné čtyř můstků a ve stejné sezoně vyhrál celkové hodnocení Světové poháru. Je také dvojnásobným medailistou z mistrovství světa. Nyní po dvaceti letech končí kariéru a chystá se na novou, politickou dráhu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy