Klip na Bali, odvážné focení i surfařské hody. Samková měla před sezonou napilno

yac ČTK yac, ČTK
15. 10. 2019 13:56
Úřadující mistryni světa ve snowboardcrossu Evu Samkovou čeká sezona bez velkých vrcholů, a tak si volno po té předcházející užila naplno. A to i přesto, že se kvůli monzunové sezoně nekonala vysněná dovolená v Bhútánu, kterou si Samková v případě zisku světového titulu chtěla dopřát. "S počasím jsem jaksi nepočítala," smála se na úterní tiskové konferenci mistryně světa z Utahu.

Šestadvacetiletá sportovkyně proto Bhútán nahradila dovolenou na Bali, kde kromě surfování dokonce natočila společně se zpěvačkou Barborou Polákovou videoklip k písničce "Poď si". Jejich společný počin vidělo na serveru YouTube už přes 600 tisíc lidí. 

Klip k písni "Poď si" vidělo na serveru YouTube už přes 600 tisíc lidí
Klip k písni "Poď si" vidělo na serveru YouTube už přes 600 tisíc lidí | Video: Sport

Následně vyrazila znovu surfovat, tentokrát do Portugalska, a pak ještě na Skotskou vysočinu. "Krásné to bylo. Přes dovolenou jsem dokonce zvládala i trénovat, takže jsem nepřijela vylemřená, ten přechod do přípravy tak vůbec nebolel, prohlásila Samková. Ta se po "suché přípravě" v Liberci už na začátku září opět postavila na prkno a nyní má za sebou tři soustředění na sněhu. 

S mimosportovními aktivitami ale Samková neskončila. Po návratu domů před další částí přípravy překvapila své fanoušky odvážným pózováním v kampani české módní návrhářky Ivy Burkertové, pro kterou se svlékla donaha, aby tak upozornila na environmentální problémy módního průmyslu.  

"Snahou je rozpoutat debatu. V dnešní době je téma klimatické změny rozdělující, ale důležité je, aby společnost spíš spojovalo. Ten fór je v tom, že jediná stoprocentně udržitelná móda je vlastně žádná. Nikdo samozřejmě nevybízí, aby tu všichni chodili nazí, ale nahota je obecně přeceňována. Nebylo to zase nic tak šíleného a pokud jsem měla někdy nafotit takové fotky, tohle byl jediný dobrý způsob," prohlásila česká hvězda.

Vyzkoušet techniku a dohnat konkurenci

Nyní ale Samkovou čekají další tři soustředění, ve kterých by se měla připravit na novou sezonu Světového poháru. V této soutěži plánuje česká šampionka zkoušet novinky v technice i jiná prkna. Pořád chce ale jezdit v popředí, aby mohla třeba útočit na obhajobu celkového triumfu ve Světovém poháru.

Elitní seriál začne v prosinci v rakouském Montafonu. "Cíl je ho vyhrát," řekla Samková se smíchem. Uznala ale, že některé závody mohou být poznamenány zkoušením nových prvků, které by měly přinést úspěchy v následujících letech.

"Chceme techniku zlepšovat a upevnit na trochu vyšší úrovni, takže se může stát, že budeme zkoušet i různé věci na závodech a třeba to nevyjde. Když se člověk pokouší o nové věci, které nemá zažité, může to někdy nevyjít. Ale tím se z toho člověk poučí a zase bude připraven na další sezonu, kdy bude mistrovství světa, a pak na tu další, kdy bude olympiáda," uvedla olympijská vítězka ze Soči na dnešní tiskové konferenci.

Vychází to z přístupu jejího trenéra Marka Jelínka. "Ta sezona je pro mě jako trenéra trochu přípravná. Budeme s Evkou pracovat na vylepšení techniky, aby jezdila lépe a vydržela co nejdéle zdravá. Má připravená i trochu jiná prkna, která bude zkoušet. Pro jiné sněhové podmínky a jiné tratě má prkna s menším rádiem, na kterých ještě nejezdila," řekl.

Do nové sezony s širším týmem

Samkové i celé české reprezentaci, ve které jsou dvě desítky seniorských i juniorských závodníků, pomůže rozšířený servisní tým. Přibyl do něj Tomáš Kašpar, který má zkušenosti z biatlonu a běžeckého lyžování, a polský servisman.

"Takže tým servisáků na svěťácích bude tříčlenný. Tím se snažíme dohnat ostatní týmy, které už tento formát nějakou dobu mají a v tom mazání nám utekly. Loňská sezona už tím byla poměrně slušně poznamenaná. Pro Evku bylo složité vyhrávat a hlavně to měli těžké další členové týmu," uvedl Jelínek.

Před začátkem sezony plánuje s týmem vyrazit ještě jednou do italského Stelvia, na Pitzal a v případě dobrých sněhových podmínek do Finska. Vedle šesti závodů SP Samková plánuje startovat také na Evropském poháru na Dolní Moravě 12. a 13. února.

K vidění bude také na pravidelných snowboardcrossových kempech, které její trenér Jakub Flejšar pořádá právě na Dolní Moravě a na Lipně. 

 

Právě se děje

Další zprávy