Nechci Rusy pranýřovat, ale jsem rád, že jim šampionát vzali, říká šéf českých bobistů

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 12. 2016 15:05
Mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu se příští rok v únoru v Soči konat nebude. Úterní rozhodnutí Federace bobistů a skeletonistů (IBSF), která tak reagovala na druhou část zprávy o systematickém dopingu v Rusku, přivítali nejen zástupci MOV, která již dříve doporučila jednotlivým sportům, aby svá mistrovství pořádaly jinde než v Rusku, ale i čeští bobisté. V rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil jejich svazový předseda Martin Bohman.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jaký je váš názor na rozhodnutí IBSF přesunout odebrat Soči pořadatelství mistrovství světa?

Žádné informace o dopingu ruských bobistů nemám, takže těžko je mohu posílat na pranýř. Avšak cosi napovídá bojkot šampionátu ze strany Lotyšska, stejně jako úvahy o možné neúčasti Rakouska, Jižní Koreje i americké hvězdy Stevena Holcomba. Tlak na federaci byl asi dost velký a proto dospěla k tomuto rozhodnutí. Český svaz je s ním spokojen, především z důvodů ekonomických i organizačních.

V souvislost s ruským dopingem se často zmiňuje i jméno šampiona z her v Soči Alaxandra Treťjakova, myslíte si, že IBSF přihlédla i k tomu?

Nejde jen o něho, vždyť se spekuluje o užívání zakázaných látek na olympiádě v Soči u dlouhé řady ruských sportovců. Existuje prý dokonce video, jak manipulují s dráhou během olympijského závodu.

Jaké máte zkušenosti s jejich komunikační diplomacií?

To je další kámen úrazu. Například po závodě Světového poháru měli uhradit určité náklady a půl roku se vůbec neozvali. Když porovnám jejich komunikaci s Korejci, kde se budou konat příští olympijské hry, tak zcela jasně vyznívá pro Asiaty. Kolem celé této dopingové aféry je hodně podivných věcí, k jejichž objasnění by bylo potřeba prozradit konkrétní jména, která jsou pod ní tučným písmem podepsána. Zatím přišlo Rusko o první velkou sportovní akci, která měla být na jeho půdě pořádána. Je otázka, zda budou následovat i další.

Do konce tohoto týdne má být určeno nové místo šampionátu. Které by pro českou výpravu bylo nejvýhodnější?

Jednoznačně německé Königssee, kde naši reprezentanti už několikrát startovali a dosáhli tam i pěkných výsledků. Daleko od českých hranic není ani Svatý Mořic a jednoznačně výhodnější než Soči by pro nás byl další z favoritů na uspořádání šampionát

 

Právě se děje

Další zprávy