Rusové přišli kvůli dopingu o MS bobistů a skeletonistů, MOV rozhodnutí přivítal

ČTK ČTK
14. 12. 2016 12:22
"MOV rozhodnutí IBSF vítá. Plně se shoduje s doporučeními olympijského summitu a výkonného výboru MOV," řekl agentuře SID mluvčí Mezinárodního olympijského výboru.
Šampionát skeletonistů se v Rusku konat nebude
Šampionát skeletonistů se v Rusku konat nebude | Foto: Reuters

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přivítal, že Rusko přišlo o pořádání mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu. Mezinárodní federace IBSF odebrala organizaci únorového šampionátu olympijskému Soči v reakci na zprávu Světové antidopingové agentury (WADA) o státem podporovanému dopingu v Rusku a podvodech při olympijských hrách v roce 2014 právě v tomto městě na pobřeží Černého moře.

"MOV rozhodnutí IBSF vítá. Plně se shoduje s doporučeními olympijského summitu a výkonného výboru MOV," řekl agentuře SID mluvčí Mezinárodního olympijského výboru.

Mezinárodní federace IBSF odhlasovala odebrání mistrovství světa Rusku v úterý. Reagovala tak na ohlášený bojkot šampionátu ze strany Lotyšska a fakt, že o neúčasti uvažovaly také Rakousko, Jižní Korea nebo americká hvězda Steven Holcomb.

"Federace se ocitla v těžké situaci. Za těchto okolností měli naši kolegové pouze možnost volby menšího zla," uvedl ruský svaz bobistů a skeletonistů, jenž odebrání MS akceptoval. "Jsme připraveni pro zachování spolupráce a jednoty v našem sportu tuto oběť přinést," napsali jeho představitelé v prohlášení.

Náhradního pořadatele mistrovství světa, jež se uskuteční 13. až 26. února, by měla IBSF určit do konce tohoto týdne. Za favority jsou považovány německé Königssee, Svatý Mořic a Lake Placid.

Šampionát je první velkou sportovní akcí, o niž Rusko přišlo poté, co vyšetřovatel WADA Richard McLaren minulý týden zveřejnil další část zprávy o dopingu v Rusku. Z něj těžilo v letech 2011 až 2015 více než tisíc sportovců. Podle deníku New York Times byl mezi nimi i olympijský vítěz ve skeletonu Alexandr Treťjakov.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy