Američtí skeletonisté zvažují bojkot MS v Rusku kvůli dopingu

ČTK ČTK
5. 12. 2016 12:20
"To, že se po dopingovém skandálu v Soči nic nestalo, a navíc tam i přes to všechno máme závodit, znamená, že to nikdo nebere příliš vážně," řekla mistryně světa na skeletonu z roku 2012 Katie Uhlaenderová. A stejně jako její kolegové z americké reprezentace plánuje nadcházející šampionát v Rusku bojkotovat.
Skeletonistka Katie Uhlaenderová.
Skeletonistka Katie Uhlaenderová. | Foto: Reuters

New York – Američtí skeletonisté zvažují kvůli obřímu dopingovému skandálu v ruském sportu bojkot mistrovství světa, které se má konat v únoru v Soči. Nelíbí se jim, že by Rusko mělo navzdory aféře hostit vrcholnou akci sezony, na níž půjde o body do kvalifikace na olympijské hry v Pchjongčchangu. Myšlenku podporuje i Americký olympijský výbor.

"To, že se po dopingovém skandálu v Soči nic nestalo, a navíc tam i přes to všechno máme závodit, znamená, že to nikdo nebere příliš vážně," řekla mistryně světa z roku 2012 Katie Uhlaenderová.

"Je čas, aby se k problému vyjádřili samotní sportovci. Myšlenka bojkotovat akci má velkou podporu a jsem přesvědčený, že je to správné rozhodnutí. Je to šance očistit sport," dodal její kolega Kyle Tress.

"Americký olympijský výbor podporuje právo sportovců vybrat si, kdy a kde budou závodit. Nepodporujeme však plošné bojkoty jakéhokoli typu," uvedl mluvčí národního olympijského výboru Patrick Sandusky.

Kvůli systematickému dopingu letos mezinárodní atletická federace IAAF pozastavila členství ruskému svazu, ruští paralympionici dokonce přišli o právo startu na hrách v Riu de Janeiro. Totéž hrozilo i olympionikům, ale Mezinárodní olympijský výbor kolektivní trest nevyslovil a nechal rozhodnutí na sportovních svazech.

Rusko nedávno v reakci na aféru schválilo nový antidopingový zákon, který je součástí reformních kroků vyžadovaných Světovou antidopingovou agenturou WADA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy