19. 8. 2009 22:09
IAAF bude případ jihoafrické běžkyně prošetřovat
Caster Semenyaová
Caster Semenyaová | Foto: Reuters

Berlín - Atletický svět začal řešit "citlivou" a dosti nevídanou kauzu. Je jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové, která vyhrála zlatou medaili na osmistovce, opravdu žena?

Pochybnosti o pohlaví této závodnice vyvolávají podezřelý výkonnostní skok a spíše mužská muskulatura.

Teprve osmnáctiletá reprezentantka Jižní Afriky přes spekulace médií, že bude vyloučena, potvrdila ve středu roli favoritky. Navzdory těmto okolnostem nastoupila do finále a při svém triumfu ještě vylepšila svůj osobní rekord na 1:55,45.

Stříbro získala obhájkyně titulu Janeth Jepkosgeiová, která byla v cíli o 2,55 sekundy pomalejší. Keňanka přitom málem skončila už v rozběhu, v němž po kolizi právě se Semenyaovou upadla a byla poslední. IAAF jí však povolila start v semifinále.

Mezinárodní atletická federece (IAAF) krátce předtím vyzvala vedení tamního svazu, aby nechalo ověřit, zda je tato půlkařka skutečně ženou.

"Je to hodně citlivé téma. Situace je taková, že nemáme žádné nezvratné důkazy, kvůli kterým by neměla být připuštěna k závodu," uvedl mluvčí IAAF Nick Davies.

Zkoumání podle něj už začalo a na provádění sex testů se budou podílet minimálně čtyři experti. Výsledky nebudou známy dříve než za několik týdnů. Pokud by tedy získala medaili, v případě potvrzení těchto pochybností by o ní hned přišla a pořadí by se měnilo.

Dosud neznámá Jihoafričanka na konci červenci z ničeho nic vpadla do světové špičky, když na ostrově Mauricius zaběhla půlku za 1:56,72. Od loňska se na trati, kde drží rekord Jarmila Kratochvílová (1:53,28), zlepšila o sedm a půl sekundy.

Na trati 1500 metrů si letos vylepšila osobní rekord dokonce o více než 25 sekund na 4:08,01.