Místo zápasu století nuda. I kvůli údajnému zranění Pacquiaa

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
4. 5. 2015 12:10
Velké ohlédnutí za boxerským duelem Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao.
Zápas Floyda Mayweathera s Mannym Pacquiaem.
Zápas Floyda Mayweathera s Mannym Pacquiaem. | Foto: Reuters

Praha – Boxerský „Zápas století“ je již minulostí. Ve své podstatě dopadl tak, jak se očekávalo: Američan Floyd Mayweather udržel i ve 48. profesionálním duelu kariéry neporazitelnost, když si na něj v neděli nad ránem nepřišla ani filipínská mlátička Manny Pacquiao.

I tak je ale o čem spekulovat. Pojďme si nyní s denním odstupem formou otázek a odpovědí na zásadní otázky shrnout dění před, po a během duelu, který by měl strhat všechny dosavadní rekordy boxerské i sportovní historie. Na čísla ze sledovanosti a výdělky všech stran si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

1. Vyhrál Mayweather zaslouženě?

Ano. Zápas to byl sice opticky dlouho vyrovnaný, hodně opatrný, závěrečná kola ale rozhodla ve prospěch americké hvězdy, která si na zápas přijela jednou ze svých honosných limuzín a po něm zase ve stejném voze odplachtila na svůj ranč užít si pořádnou vítěznou party. Dovolit si ji rozhodně může, výplata za zápas nebude v jeho případě menší než 180 milionů dolarů.

"Pro mě a můj tým bylo důležité, abych měl v ruce šek s devíti čísly (jeho výdělek se odhaduje na 200 000 000 dolarů). V pondělí se chystám uvolnit všechny své tituly (WBC ve velteru a lehké střední váze, WBA Super, WBO a Ring Magazine ve velteru). Proč? Nejsem chamtivý, chci dát šanci i dalším boxerům být mistrem světa,“ nechal se slyšet ještě před oslavami osmatřicetiletý Američan.

Ten byl pro mnohé tím aktivnějším boxerem v ringu, na Pacquiaa vypálil za dvanáct kol souboje více úderů, byl i daleko přesnější. Jestliže s tím druhým se tak nějak počítalo, s prvním faktorem vůbec. Filipínec zůstal z tohoto pohledu daleko za očekáváním.

2. Co se stalo s filipínským "šicím strojem"?

Zápasové statistiky mluví jasně. Mayweather vypálil 435 úderů, trefil jich 148, Pacquiaova bilance je 429/81 (úspěšnost 19 procent). To je v jeho podání nějakých 35 ran za kolo. Pokud se podíváme na dlouhodobé statistiky Filipínce, kterému mnozí pro jeho dynamické, rychlé kombinace přezdívají „Šicí stroj“, zjistíme, že zůstal daleko za očekáváním.

V posledních třech duelech měl průměr 57 úderů na kolo a procentuální úspěšnost kolem 35 procent, před knockoutovou porážkou od Mexičana Juana Manuela Marqueze (rok 2012) pak dokonce 69 úderů na kolo při stejném procentu trefených úderů. Vysvětlení? Jedno sám Pacquiao nabídl.

„S jednou rukou se boxuje těžko. Ruka nebyla stoprocentní, ovšem lepšila se, proto jsme nechtěli jsme duel odložit. Přesto si myslím, že jsem vyhrál, pracoval jsem více, dělal zápas, měl jsme za to, že jsem ho zasáhl častěji, než on mě, nikdy během zápasu jsem nebyl ve velkých problémech. V ringu jsem předvedl nejlepší možný výkon, ale nikoliv nejlepší výkon, kterého jsem schopný,“ pronesl šestatřicetiletý bijec po zápase.

Narážel tak na fakt, že si necelé tři týdny před duelem poranil pravé rameno, ve kterém mu dle lékařské zprávy fungovala jen polovina úponů. Díky povolení Americké antidopingové kanceláře (USADA) mohl brát lidokain a další medikamenty, ovšem v den zápasu, 90 minut před jeho oficiálním začátkem mu Nevadská boxerská komise, která duelu dohlížela, odmítla povolit injekci proti bolesti do pravého ramene.

"Až do zápasové noci jsme o tom nevěděli, proto jsem to nedovolili. Zranění před námi tajili. Léky bral na základě zdravotního dotazníku, ale ne žádné zdravotní zprávy. Není to náš první společný boj, jsme tým, měli nám věřit, ne to tajit,“ řekl k tomuto tématu šéf komise Francisco Aguilar. Ten se bránil nařčení Boba Aruma – manažera Filipínce – že se jednalo z její strany o úmyslné poškození.

Do svého rivala si následně rýpl i Mayweather, přestože po zápase i na tiskovce to byl právě on, kdo přišel za soupeřem a objal ho: "Já jsem byl také zraněný, ale kdybys vyhrál, nechal bych si to pro sebe a uznal kvality přemožitele, jde o respekt k soupeři. Pokud jsi byl zraněný, měl jsi to říct dříve. Já měl zraněné obě své paže, ale vždy jsem našel cestu, jak vyhrát.“

3. Chybovali rozhodčí?

Ano. Zatímco ringový Kenny Bayless si vedl znamenitě, někteří jeho kolegové by se měli stydět. Bodový Dave Moretti ze sebe verdiktem 118-110 udělal definitivně blázna, protože to nebyl jeho první přehmat, a hodně hlasitě si řekl o potrestání ze strany Nevadské boxerské komise. I když ta – jak bylo popsáno výše – také nemá úplně čisté svědomí.

Jenže více do očí bijící se ale chyba právě jejího zástupce – supervizora – který sčítá body. Ten si totiž nadepsal chybně kartu s celkovými body (rozhodčí je odevzdávají na jednotlivých papírcích po každém kole k supervizorovi, který je přepisuje do oficiální karty) a otočil rohy. Pokud by se tvrdě lpělo na precizních postupech, na papíře vyhrál Pacquiao, nebo by musel být výsledek zápasu anulován.

4. Okouzlil zápas století fanoušky?

Zde je třeba se na duel dívat dvěma úhly pohledu. Ti, kteří sledují box pravidelně, milují techniku a fyzickou dokonalost, museli být spokojení. Ti, co sledují box, rozumí mu, ale mají rádi akci, tak už je duel příliš nadchnout nemohl. A ruku na srdce: pokud někdo sledoval tento zápas jen kvůli mediální masáži, musel být zklamán. Příliš kruté? Nikoliv.

Pusťte takovému člověku nedělní zápas, a poté jeden z trojice duelů Ali vs. Frazier, Tyson vs. Holyfield I., nebo třeba bitvu Sugara Raye Leonard s Marvinem Haglerem. Je vysoce pravděpodobné, že prvně jmenovaný souboj ho bude bavit ze všech nejméně.

"Odešli jsme po jedenáctém kole. Bylo to hodně nudné divadlo. A nejen v ringu, ale i kolem, organizačně, co se týče fanoušků. Ve bylo jednoduché, nudné. Před začátkem, zápas, i celé zakončení. Každý kdo tam byl, odcházel zklamaný,“ řekl za mnoho takových Ruslan Provodnikov, ex-mistr světa a tréninkový parťák a kamarád Mannyho Pacquiaa.

5. Bude odveta?

Nejspíše ne. V ringu nebylo co řešit, zápas to byl hodně opatrný a těžko čekat, že by po odvetě toužily miliony fanoušků celého světa. A o zájem médií a příznivců, kteří generují obří zisky, jde Mayweatherovi v první řadě. Nedá se ani očekávat, že by se příběh odvety dal postavit na zranění Filipínce. Oprávněná otázka mnohých by mohla znít (pokud by mu toto verzi věřili): "A co když se zraní znovu a jeho výkon bude zase zklamaním?“

Ne, daleko pravděpodobnějším scénářem budiž, že Mayweather se s kariérou a smlouvou s televizí Showtime rozloučí v září proti jinému soupeři. Kterému? Aktuálně se rýsuje nejvýrazněji trojlístek Kell Brook, Amir Khan, Miguel Cotto. Pokud by se domluvili na váze a udělali pořádnou show, úplně nereálný není ani šlágr s Bernardem Hopkinsem, který by mohl být rozlučkovým pro obě legendy světového ringu.

A Pacquiao? Nějakou dobu mu zabere nejspíše léčení zraněného ramene a poté se uvidí. Pravdou je, že jeho hlavní motivací v posledních letech byl právě souboj s Mayweatherem. Ostatně to potvrdil také těsně před zápasem, kdy si udělal selfie se svým koučem Freddiem Roachem a na twitteru pod tuto fotku umístil komentář: "14 let v tělocvičně pro jednu noc v ringu!“

Shrnuto: Filipínec má v profiringu splněno a jen těžko bude ještě hledat motivaci pro další duely. Smlouva s manažerskou skupinou Top Rank mu končí na konci roku, dá se proto čekat, že buďto skončí rovnou, nebo si na podzim dá ještě menší, rozlučkový duel „na výhru“ třeba doma v Manile.

6. Jak komentovaly duel boxerské hvězdy?

Střízlivě a až na pár výjimek, v našem seznamu jednu, měly všechny jasno o tom, kdo je vítěz.

Mike Tyson (mistr světa v těžké váze): "Mannymu se zápas nepovedl, Floyd se předvedl ve výborném světle, vyrovnal se s jeho stylem a pak ho začal rozebírat. Uznání si zaslouží oba, ale Floyd ukázal skvělou skvělou práci, nikdo ho nemůže zastavit, je nepolapitelný. Nikdo se s ním nemůže srovnávat, tohle je jeho éra!“

Evander Holyfield (mistr světa v těžké váze): "Byl to od Mannyho velký výkon, byl energický, vysypal tam spoustu úderů, nechápu, že nevyhrál. To je šílené, nechápu, dle čeho soudci vybírali vítěze!“

Artur Abraham (mistr světa ve střední a super střední váze): "Čekal jsem, že to bude zajímavější zápas, akčnější. Byl ale hodně svázaný taktikou, oba bojovali hodně opatrně. Mayweather vyhrál zaslouženě.“

George Foreman (mistr světa v těžké váze): "Byl to dobrý duel. Pacquaio bojoval, Floyd zasahoval. Oba na sebe mohou být hrdí.“

Sergej Kovaljov (mistr světa v polotěžké váze): "Floyd vyhrál zaslouženě. Manny se sice poučil z chyb minulosti, ale chyběla mu agresivita, nebylo to z jeho strany ono.“

Lennox Lewis (mistr světa v těžké váze): "Floyd je skvělý technik, zápas zvládl výborně. Ale chápu, že někteří chtějí jeho krev. A je pravda, že to, co fanoušci chtějí není takový souboj, ale například bitvu jakou byl duel Marvina Haglera a Thomase Hearnse.“

Sugar Ray Leonard (mistr světa v pěti váhových divizích): "Gratuluji Floydovi, dneska boxoval skvěle!“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Středeční pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal deset obětí

Nejméně deset lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle dostupných informací utrpělo zranění dalších 27 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet nakažených koronavirem opět vzrostl, ve středu přibylo přes 2400 případů

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených případů nákazy, zhruba o 200 více než před týdnem. Laboratoře přitom provedly méně testů, jejich pozitivita se ale znovu zvýšila. Počet hospitalizovaných se od konce minulého týdne stále pohybuje okolo tisícovky. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Testovat se ve středu nechalo asi 8300 lidí, před týdnem jich bylo zhruba o 400 více. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil u všech tří typů testů. V případě preventivních to bylo o dva procentní body na 8,7 procenta. Nejpočetnější diagnostické testy, které podstupují lidé s příznaky nemoci, odhalily covid u 35 procent vzorků. Epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23,3 procenta.

Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo od druhé poloviny července pravidelně klesalo, poslední dva dny roste, ale nikoliv výrazně. Nejvyšší zůstává nadále v hlavním městě, na 100 tisíc Pražanů připadá za posledních sedm dní 159 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 91, nikde jinde se incidenční číslo pod sto nedostalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy