Kličko se vrací do Mekky boxu. Nudného obra ale nevítají

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 4. 2015 8:32
Ukrajinský šampion těžké váhy Vladimir Kličko se vrací po více jak sedmi letech k zápasu do Spojených států.
Vladimir Kličko v akci.
Vladimir Kličko v akci. | Foto: Reuters

Praha/New York – Je to už více jak sedm let a přesně třináct zápasů, co se ukrajinský boxerský vládce těžké váhy Vladimir Kličko naposledy představil za velkou louží. S Mekkou boxu se rozloučil v únoru 2008 nudnou výhrou nad Rusem Sultanem Ibragimovem.

Nyní je devětatřicetiletý dvoumetrový obr zpět v Americe, v noci na neděli si to rozdá o své tři tituly mistra světa organizací WBA, WBO a IBF s neporaženým Bryantem Jenningsem. Co se od té doby změnilo?

Ve státech mají prvního černošského prezidenta, Floyd Mayweather stihl ukončit kariéru, aby se opět vrátil, Manny Pacquiao byl poprvé drtivě knockoutován a hollywoodské hvězdy se mohly hned dvakrát radovat ze zisku hokejového Stanley Cupu.

Klička láká hlavně Wilder

A hlavně: Američané mají v osobě Deontaye Wildera po devíti letech svého světového šampiona v těžké váze. Kličko může jmenovat hodně důvodů, hodně zájmů, ten hlavní, proč na „stará kolena“ chce podruhé a naposledy prorazit na americký trh, se jmenuje právě Wilder, držitel pásu federace WBC.

"Box je tradiční sport, mistr světa v těžké váze je pan Někdo. Lidi mají tento sport rádi, jsem rád, že jsem zpět. Je vždy vzrušující být ve Státech,“ prohlásil na úterním setkání s novináři Kličko, který většinu roku tráví na Floridě, kde žije se svojí partnerkou – herečkou Hayden Panettierovou a jejich několikaměsíční dcerkou Kajou Evdokiou.

Jak ale jízlivě podotýkají zámořští experti i fanoušci, na Kličkovi toho příliš vzrušujícího není. Možná proto jeho duel ti nejslavnější odborníci na největších boxerských webech nepokrytě ignorují. A když už o něm nějakou tu řádku napíší, tak se pozastavují nad jeho výroky o tom, že si jeho návrat za velkou louži vyžádaly okolnosti a zájem veřejnosti.

"Fanoušci ve státech mě chtějí vidět boxovat. Není to moje přání, je to přání lidí a vedení televize HBO, je to jejich požadavek. Madison Square Garden bude vyprodaná,“ tvrdil Ukrajinec.

Láká Američany on, nebo Jennings?

Otázkou je, nakolik to způsobuje on sám a nakolik jeho soupeř, třicetiletý rodák z Philadelphie Bryant Jennings. Z tohoto města do New Yorku to není zase tak daleko, dá se čekat, že velká část z více jak deseti tisíc fanoušků bude na jeho straně.

Je třeba také připomenout, že z výše zmíněných třinácti soubojů za posledních sedm let, které Kličko absolvoval různě po Evropě (a které všechny vyhrál), pouze pět vysílala stanice HBO, se kterou má multišampion prostřednictvím své vlastní promotérské skupiny K2 Promotions kontrakt.

První dva po návratu na kontinent a poté očekávané šlágry v době konání s aktuálními světovými dvojkami – Davidem Hayem (2012), Alexanderem Povětkinem (2013) a Kubratem Pulevem (2014). Dalších osm duelů zámoří nezajímalo. A to přitom třikrát stanul proti americkému soupeři.

Kličko hraje proti Jenningsovi vabank

Dlužno dodat, že z těchto tří duelů zaujal pozitivně Kličko vlastně jen v tom posledním, kdy knockoutoval Bulhara v hodně zajímavé a otevřené bitvě v pátém kole. Střetnutí s Hayem a hlavně Povětkinem příliš vzrušení v ringu nenabídla.

Možná ale právě proto mluví Ukrajinec o ideálním načasování. Za velkou louži se vrací po svém nejagresivnějším výkonu poslední doby, ve chvíli, kdy poslední titul, který mu chybí ve sbírce, už nedrží starší bratr Vitalij, ale americký talent a velká hvězda budoucnosti, a to ve skvělém termínu: týden po válce knockoutérů Lucase Martina Matthysse – Ruslana Provodnikova a sedm dní před superšlágrem Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao.

„Už se nemůžu dočkat. Boxoval jsem před zaplněnými fotbalovými stadiony, kde bylo přes 60 tisíc fanoušků, po celé Evropě, protože box je globální sport a já mám coby šampion povinnost nabízet zábavu po celém světě. Nyní je na řadě Amerika, protože se tu vytvořila poptávka po mém zápasu zde,“ dodal Kličko.

Za velkou louží mají každopádně příznivci i experti jasno: pokud bude Ukrajinec „bavit“ jako ve svých posledních amerických duelech, bude mít jeho comeback jepičí životnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy