New York - Právě probíhající tenisové US Open zažilo v posledních dvaceti letech gigantický nárůst finančních příjmů i odměn pro hráče. Tenisté vydělávají slušné sumy, ale ekonomický úspěch sportu by se zřejmě měl na jejich odměnách odrážet více.
Zní to jako pohádka z dávných dob, ale není to zase tak dávno. Finalista mezinárodního mistrovství USA z roku 1965 Cliff Drysdale cestoval k zápasu tehdy ještě do Forest Hills metrem spolu s fanoušky a za duel o titul dostal odměnu 500 dolarů.
"Byl jsem za to tehdy moc šťastný," vzpomínal bývalý jihoafrický tenista a dnes komentátor televize ESPN.
O tři roky později byli na turnaj puštěni profesionálové, stalo se z něho US Open a po čtyřiceti letech je realita taková, že finalistovi pošlou organizátoři turnaje na účet 600 tisíc dolarů.
Čtěte také:
Berdych na US Open ztroskotal, dál jde Vaidišová
Federer vlétnul do US Open. Za 82 minut bylo po všem
"Sleduji enormní nárůst od dob, kdy jsem hrál já. Stala se z toho velká továrna na peníze," dodal Drysdale.
Hráči si letos na prize money rozdělí 19,59 milionu dolarů, což je pětatřicetkrát více než v roce 1978, kdy na tenisty zbylo 552 480 dolarů.
Co stojí za závratným růstem? Jedním z důvodů jsou určitě větší stadiony ve Flushing Meadows a zejména pak kurt Louise Armstronga a Arthura Ashe.
Druhým pak televizní práva a peníze od sponzorů. Americká tenisová asociace (USTA) hlásila loni hrubý zisk 220 milionů dolarů, což je o 58 procent více než v roce 1999.
Návštěvnost na posledním Grand Slamu sezony loni zaznamenala rekordních 715 587 platících diváků.
Hráči? Jen deset procent
I při letmém pohledu na výše zmíněná čísla lze postřehnout jistý nepoměr. Zatímco organizátoři inkasují hrubý zisk kolem 220 milionů dolarů, na hráče se dostane méně než 20 milionů, tedy ani ne desetina této sumy.
Například v zámořských ligách nejsledovanějších týmových sportů je však běžné, že hráči dostanou 50 až 60 procent ze zisku organizace.
O něco lepší je situace na turnajích okruhu ATP a WTA, pod něž nespadají grandslamové podniky. Dámská WTA má vyplácet tenistkám okolo 30 procent. Mužská ATP, která má dvojnásobné zisky oproti WTA, pak 25 procent.
"Mužští profesionálové dostávají méně z ročního zisku organizace, než kterýkoliv jiní profesionální sportovci na světě," cituje list Sport Business Journal Roba MacGilla, šéfa turnaje v Hamburku, jenž se před měsícem účastnil neúspěšné soudní pře v antimonopolním řízení proti ATP.
Letos byli zvoleni tři nejlepší hráči světa do dozorčí rady. A řada tenisových hvězd včetně světové jedničky Rafaela Nadala jsou vůči ATP kritičtí.
"Nadal cítí, že top management nedělá svoji práci dobře. Doufáme, že s novým vedením se věci zlepší a zjednoduší," uvedl Španělův manažer z agentury IMG Carlos Costa.
ATP však zatím nepředložila plány na změnu stávajícího managementu. Kontrakt výkonného ředitele Etienne de Villierse vyprší v prosinci a dvacítka nejlepších hráčů podepsala v březnu petici požadující vliv na rozhodování o jeho nástupci či prodloužení stávajícího kontraktu.