Vysokoškolačky školily i Polky, Brňanky ze hry o postup

12. 2. 2014 21:28
Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvítězily v Evropské lize nad Polkowicemi 63:46 a osmou výhrou z deseti zápasů potvrdily vedení ve skupině C.
Hráčky USK se podporují i když jsou na lavičce.
Hráčky USK se podporují i když jsou na lavičce. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvítězily ve 12. kole Evropské ligy nad Polkowicemi 63:46 a osmou výhrou z deseti zápasů potvrdily vedení ve skupině C.

Vysokoškolačky postupují, Brňanky končí

Dvě kola před koncem mají jednobodový náskok na Spartak Moskva a mají na dosah prvenství ve skupině znamenající výhodnější nasazení pro osmifinále. Jistotu jim může dát už výhra v příštím kole na hřišti Vilniusu.

To hráčky IMOSu Brno naopak prohrály v domácím prostředí s Rivasem Madrid 68:89 a vypadly ze hry o play off. V tabulce sice Brňanky drží postupové páté místo, ale s určitostí je ztratí.

Mají před sebou už jen jedno utkání, navíc na palubovce dosud stoprocentního Fenerbahce Istanbul; pronásledovatelky ze Šoproně a Montpellieru mají stejně výher jako Brno a budou hrát ještě dvakrát, přičemž v příštím kole se utkají navzájem. S oběma má pak IMOS horší vzájemnou bilanci.

Hráčky USK průběh skupiny překvapil

"Takový průběh skupiny jsme neočekávaly. Pro nás je teď nejdůležitější zůstat na vítězné vlně a zachovat dobrou atmosféru v týmu. Jsem na náš tým opravdu pyšná, protože v naší skupině může každý porazit každého," řekla španělská rozehrávačka USK Laia Palauová.

České mistryně přitom proti Polkowicím nezačaly dobře a nepotvrzovaly, že mají druhý nejlepší útok v soutěži. Držela je jen přesná muška Kateřiny Elhotové, která dala v první čtvrtině všech svých osm bodů. Naopak s přesností střelby se potýkaly Kia Vaughnová i nejlepší střelkyně týmu Jelena Dubljevičová.

Ve druhé čtvrtině však Pražanky zapnuly na nejvyšší stupeň v obraně, velmi dobře zdvojovaly, dovolily soupeři dát jen čtyři body a získaly zápas pod kontrolu. Především se dařilo skvěle pokrýt bývalou hráčku USK Jelenu Škerovičovou a střelkyni Belindu Snellovou, která USK trápila v minulých zápasech.

Dle trenérky USK rozhodlo srdíčko pražských hráček

"Soupeř začal dobře, věřil si. My jsme ale v obraně zahrály ve druhé čtvrtině skvěle, což bylo rozhodující. V útoku to nebylo dobré, ale rozhodlo srdíčko a dobrá obrana," uvedla trenérka Natália Hejková.

Na intenzitě nic domácí hráčky neubraly ani ve druhé půli. Polkowicím se navíc zranila klíčová pivotka Janel McCarvilleová a soupeře definitivně zlomily dvě trojky Evy Vítečkové. Od té doby bylo o vítězi zápasu jasno a otázkou byl jen konečný rozdíl ve skóre.

"Mám z vítězství radost, protože se nerodilo lehce. Pro soupeře to byl důležitý zápas, protože potřeboval nutně vyhrát, aby se dostal do lepších pozic. Dal do toho všechno, ale my to zvládly," potěšilo Hejkovou.

Zaskvěly se hráčky z lavičky Bjelicová a Robinsonová

Hejková i Palauová po utkání ocenily přínos náhradnic Milky Bjelicové a Danielle Robinsonové, které měly na výhře velkou zásluhu a dohromady přispěly 17 body.

"Milka zahrála dobře, což je pro ni velké povzbuzení. A velkým posílením je příchod Danielle. Teď máme na rozehrávce a na křídlech mnohem více možností. Teď je tu s námi jen deset dní, takže se bude ještě zlepšovat," dodala Hejková.

Na madridský celek to Brňanky neumí

České vicemistryně utrpěly v eurolize čtvrtou porážku za sebou a šestou z posledních sedmi zápasů. S madridským celkem prohrály už pošesté v řadě. Brňanky proti Rivasu dokázaly pouze dvanáct minut plnit taktické pokyny kouče Bobrovského.

K důrazu a pozorné obraně přidávaly po rychlých protiútocích i přesnou koncovku. Střelecky ale táhly domácí tým v úspěšné první čtvrtině pouze Pecková s Hanušovou. Obě dohromady zaznamenaly 22 bodů, od dalších spoluhráček velké nebezpečí nehrozilo.

Španělský kouč Hernández pak pozměnil taktiku a oběma domácím kanonýrkám věnoval soupeř mnohem více pozornosti. Ještě ve 12. minutě měly Brňanky slibný osmibodový náskok (31:23), následující úsek ale Rivas vyhrál 22:4 a definitivně vzal domácím naději na úspěch.

"Naprosto jsem herně odpadly"

"Po slibném úvodu jsme herně zcela odpadli. Hráčky Madridu měly rychlé protiútoky a vynikaly bojovností v obraně. V okamžiku, kdy jsem sáhl ke střídání, tak byl zápas ztracený," uvedl kouč Jan Bobrovský.

Španělky převzaly režii zápasu, těžily z větší střelecké vyrovnanosti celého kádru a rovnoměrně navyšovaly náskok. Velkou zbraní Madridu byla přesná koncovka z tříbodového území a prosazovaly se i v podkošovém prostoru. Po přestávce se začala v brněnském týmu prosazovat střelecky Keyová, ale na korekci skóre to nestačilo.

"Potýkáme se s tím, že hráčky nemají dost odvahy. Takový kádr na Evropskou ligu nestačí. Jsem hodně zklamaný. Myslel jsem si, že máme na to, abychom Rivas porazili. Ale musím přiznat, že výsledek a hlavně způsob hry byl kvalitou jasně na straně Rivasu," řekl Bobrovský.

Evropská liga basketbalistek - 12. kolo:

Skupina C:

ZVVZ USK Praha - Polkowice 63:46 (15:19, 29:23, 46:36)

Nejvíce bodů: Dubljevičová 14, Vítečková 11, Robinsonová 9 - Musinová 15, McCarvilleová 8, Snellová 7. Fauly: 15:14. Trestné hody: 10/8 - 10/7. Trojky: 5:3.

Skupina B:

BK IMOS Brno - Rivas Madrid 68:89 (25:21, 39:49, 55:73)

Nejvíce bodů: Hanušová a Pecková po 16, Keyová 12 - Nichollsová 16, Allisonová a Eldebrinková po 15, Oceteová 13. Rozhodčí: Vinasi (Rum.), Adamovič (Bosna), Velikov (Bul.). Fauly: 16:19. Trestné hody: 21/18 - 15/10. Trojky: 2:7. Diváci: 600.

Šoproň - Orenburg 52:70,

20:00 Fenerbahce Istanbul - Montpellier.

1. Fenerbahce Istanbul 9 9 0 631:540 18
2. Orenburg 11 6 5 757:688 17
3. Wisla Krakov 10 6 4 683:632 16
4. Rivas Madrid 10 5 5 667:676 15
5. Brno 11 3 8 699:816 14
6. Šoproň 10 3 7 603:668 13