Když se řekne snowpark, jestě to nemusí znamenat luxusní zážitek. Někde v něm najdete jeden či dva jednoduché skoky a s úpravou si tu nikdo nedělá těžkou hlavu. Jsou ale už i v českých a moravských horách areály, které jsou špičkově vybaveny i upravovány.
Čtěte: Kde všude jezdí skibusy? A za kolik?
Kde nebo kdy začít?
Otázka by měla spíš znít: Kdy začít? Není tím myšleno jestli v mládí nebo v pokročilém věku, jde spíš o stupeň ovládání snowboardu. Na skoky není rozumné se vydávat dřív než člověk prkno ovládá alespoň natolik, aby dokázal zastavit, jet tam, kam chce on a nepadal na každém metru.
Pro začátek si to chce na sjezdovce vyzkoušet na nějaké nerovnosti nebo úplně malém skokánku nadzvedávat prkno. Když má člověk zkušenost s těmito maličkými skoky, měl by vyzkoušet vyskočit si o pár centimetrů výš a teprve pak se zajímat o snowpark.
Úplně nejhorší je přitom styl >>hlava nehlava<<. Skočím a ono to už nějak dopadne. Většinou špatně.
Dodržujte pravidla
Začátečníkům, ale i zkušenějším se přitom doporučuje napoprvé si překážky v neznámém snowparku dobře >>ohmatat<<, tedy dobře si je prohlédnout. Je také nutné dodržovat i nepsaná pravidla, která mají zkušení snowboardisté pod kůží.
Například na překážku se může v jednu chvíli chystat víc jezdců, je proto potřeba se pořádně rozhlédnout a pak zvednutím ruky a výkřikem >>jedu<< oznámit svůj úmysl. Pak už platí totéž, co na sjezdovce. Kdo spadne (což je tu daleko pravděpodobnější než na hladkém svahu), musí se co nejdřív odklidit z dopadové oblasti. Ostatní také ocení, pokud to bude co nejněžněji, tedy bez rozrývání upraveného povrchu. A pokud jste překážku poškodili, je slušnost přiložit ruku k díku a opravit ji.
Čtěte: Hrozí laviny. Co je dobré vědět
Bez páteřáku ani ránu
Ve snowparku se zkrátka víc padá. Nejnebezpečnější přitom je, když padající dá ruce pod sebe. Pak jsou k vidění i ošklivé zlomeniny obou rukou, které prkno vahou jezdce přiskříplo. Úplně nejdůležitější je však chránit si hlavu a páteř.
Při výběru páteřáku přitom dbejte na to, aby vám opravdu seděl. Je nesmyslné kupovat dětem raději větší, aby jim vydržel, nebo je pak nechat jezdit v trochu menším, když z něj vyrostly. Takový chránič totiž nejen nechrání, ale dokonce může ublížit.
Některé chrániče přitom mají i upevnění na nohy, aby se páteřák při prudkých skocích nepohnul. Většinou je ale dostatečné jištění širokým pruhem suchého zipu. A zatímco helma je povinností, nadstandardem jsou třeba chrániče zápěstí či chráničové trenky nebo celé kalhoty.
Kde jsou nejlepší snowparky
- O2 Extra park - Rejdice
Denně upravované skoky a překážky sluší tomuto největšímu snowparku, který je vlastně kilometrovou sjezdovkou vyhrazenou jen snowboardistům s dvaceti překážkami nejrůznějšího typu i obtížnosti.
- Pepsi snowpark Špindlerův Mlýn
Pravidelně má U-rampu, crossovou trať i mnoho skoků. Konají se tu i mezinárodní závody a pokud je dost sněhu, což je letos bohatě naplněno, není tu s překážkami žádný problém.
- Snowpark Horní Mísečky
Velmi dobré podmínky už kvůli vysoké nadmořské výšce. Výhodou je, že je oddělen od ostatního provozu, takže není třeba kupovat si permanentku pro celý areál.
- Snowpark na Klínovci
Byla tu postavena nejkvalitnější U-rampa pro šampionát juniorů, takže splňuje standardy FIS a tentokrát neaní žádný problém se sněhem.
- Temple &Level snowpark ve Skiareálu Lipno
Asi nejlepší snowpark na Šumavě s délkou 600 m a řadou technických překážek, kde si dobře zaskáčí jak profesionálové, tak úplní začátečníci i děti. Ty tu mají zcela novou sekci. Dopraví je sem sedačková lanovka, takže odpadá začátečnický problém s padáním z vleku.
A pár opravdu bláznivých kousků na závěr