Vozili medaile z OH: Ať berou 20 tisíc korun renty, říká ČOV

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 8. 2014 15:15
Český olympijský výbor opět oživil myšlenku dvacetitisícové renty pro olympijské medailisty-důchodce.
Foto:

Praha - Nejen Daně Zátopkové, olympijské vítězce v hodu oštěpem z Helsinek 1952, ale i mnohým dalším bývalým reprezentantům svitla naděje, že by si k důchodu mohli výrazně přilepšit.

"Navrhujeme, aby držitelé olympijských medailí, kteří jsou nyní už v důchodovém věku, dostávali měsíčně rentu 20 000 korun," říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

"Máme spočítáno, že by se jednalo tak o 20-25 milionů korun ročně. Z hlediska státního rozpočtu to není nic. Jedná se o slušnost a serióznost vůči lidem, kteří pro tuhle zemi něco udělali," dodává.

"V tomhle nenajdete pro sport srovnání, snad jedině v případě baletu. Děláte sport na vrcholové úrovni a nemáte přitom čas a možnost se vzdělávat a připravovat se na další životní dráhu," vysvětluje Kejval. "Skončíte se sportem v polovině svého produktivního věku - a nevíte, co dál. A s tím chceme něco dělat, připravit program takzvané druhé kariéry. To je teď pro nás primární věc. Ale pak jsou tu i sportovci, kteří už jsou v důchodovém věku. A těm můžeme pomoci takovou rentou."

Praxe s vyplácením podobné renty už je zavedená například v Rumunsku nebo Polsku. Slovenský ministr školství a tělovýchovy vyjednává o této problematice se svým českým protějškem. Řeč je totiž o sportovcích, kteří logicky reprezentovali společný stát, tedy Československo.

Sněmovna už takové návrhy zná

"Podobné iniciativy už se v Poslanecké sněmovně objevily několikrát. Přišli s nimi postupně poslanci Pavel Ploc a Karel Šplíchal. Zatím poslední takový návrh zákona jsem podával já, ale nestačilo se to pak projednat, protože došlo ke zkrácení funkčního období Sněmovny," říká Petr Hulinský, nyní náměstek ministra školství právě pro oblast sportu.

"Řada těch bývalých reprezentantů je nyní na úrovni životního minima, sportovní kariéře museli obětovat vzdělání, častokrát i rodiny, jako stát jim ledacos dlužíme," říká Hulinský.

Právě on ve Sněmovně před časem navrhoval, aby se renta týkala sportovců, kteří z olympijských her vozili medaile před rokem 1989. "A to nebylo dohromady ani 120 lidí," říká Hulinský.

Aktuální Kejvalovy návrhy jdou trochu dál. Rentu by přiřkly všem olympijským medailistům, kteří už v důchodovém věku jsou, ale i těm, kteří do něj teprve dospějí. ČOV ovšem zároveň navrhuje vyplácet podobnou rentu i držitelům medailí z paralympijských a deaflympijských her, tedy soutěží pro tělesně a sluchově postižené.

Podle Hulinského je několik způsobů, jak takovou rentu prosadit. "Jedná se o dohodě se Slovenskem. Pak je možnost vtělit tu záležitost do připravovaného zákona o podpoře sportu. Anebo připravit vlastní zákon. Existuje také možnost vyplácet ty peníze přes sociální fond olympijského výboru," dodává.

Poslanec Holeček: A co fotbalisté z Chile?

Jiří Holeček, poslanec za ANO a předseda současného sněmovního podvýboru pro sport, se ale na věc dívá trochu jinak než Kejval s Hulinským.

"Stát by se samozřejmě měl nějak odvděčit lidem, co pro něj něco udělali. Ale proč jen sportovcům? Proč ne vojákům, vědcům, kulturním pracovníkům, kteří pro vlast něco vykonali a v důchodovém věku se třeba ocitli ve hmotné nouzi," přemýšlí Holeček.

"Takže já jsem určitě pro, aby se takovým lidem pomohlo, ale asi v jiném rámci. Také nechápu ten model, že by finanční pomoc měla směřovat jen ke sportovcům, kteří získali medaile na olympiádách. A jak k tomu přijdou třeba Kvašňákovi spoluhráči z fotbalového mistrovství světa v Chile? Ti si snad takovou pomoc nezaslouží? Pokud by mělo jít jen o olympioniky, ať se to neplatí ze státních peněz, ale z nějakého fondu Českého olympijského výboru," navrhuje.

Neumannová plánuje druhé kariéry

Oživení myšlenky na rentu pro bývalé úspěšné reprezentanty se objevilo v rámci veřejné rozpravy k návrhu nového zákona o podpoře sportu.

Ten byl zatím v malostranském Tyršově domě představen jen v základních tezích. A ani na nich se uvnitř sportu jeho přední představitelé dosud neshodli.

Zejména Kejvalova představa, že Český olympijský výbor bude zákonem prohlášen za Národní sportovní autoritu, nenachází konsenzus.

V rámci veřejné rozpravy vystoupila i olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, které ČOV svěřil už zmiňovaný program druhé kariéry.

Ten by se měl týkat současných nebo budoucích reprezentantů a měl by jim umožnit snazší přechod do života po uzavření sportovní kariéry.

"Hodně daleko jsou v podobných programech například ve Velké Británii nebo ve Finsku," říká Neumannová. Podle ní stačí upravit i zdánlivé detaily. "Například umožnit reprezentantům, aby snáz mohli skloubit svůj sportovní program se studiem. Aby se k nim ve školách přistupovalo s větší flexibilitou a bylo jim například umožněno načasovat většinu jejich studijních aktivit mimo závodní období, kdy kulminuje jejich sportovní sezona."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 4 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 5 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy