Dráha pro Samkovou? Do roka. Ovál Sáblíkové možná v Ostravě

Luděk Mádl Luděk Mádl, Luboš Kreč
1. 3. 2014 8:30
Ministr školství Marcel Chládek slibuje sportu přidat 600 milionů nad původně rozpočtovanou sumu 2,9 miliardy korun.
Eva Samková by se už v příští zimě měla dočkat českého areálu pro snowboardcross. Dost možná v Harrachově
Eva Samková by se už v příští zimě měla dočkat českého areálu pro snowboardcross. Dost možná v Harrachově | Foto: ČTK

Praha - Nebojte se, peníze budou. Na sportování dětí ve školách, na přípravu reprezentantů, na stavby snowboardcrossového areálu pro Evu Samkovou nebo rychlobruslařského oválu pro Martinu Sáblíkovou. A také pro veřejnost, samozřejmě.

To všechno po úspěšné olympiádě v Soči slibuje Marcel Chládek, nový ministr školství, mládeže a tělovýchovy. A právě sport si chce vzít osobně na starost.

Sportovci ale chtějí i stamiliony na revitalizaci sportovního centra v Nymburku a miliardy na strahovský Národní stadion pro fotbalisty a atlety. „Tady budeme pro případné rozhodnutí potřebovat tvrdá data o využitelnosti stadionu, nemůžeme totiž táhnout na hrbu druhou Sazka Arenu,“ drží se v tomto případě Chládek na pozoru.

Ve státním rozpočtu pro rok 2014 má sport garantovanou sumu 2,9 miliardy korun. Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru,si nedávno povzdechl, že sport by potřeboval zhruba dvojnásobek.

Chládek slibuje dalších 600 milionů

Chládek už mu každopádně slibuje 600 milionů navíc. „Provádíme tady na ministerstvu akci, které říkáme Velký úklid. Už jsme pár nepotřebných projektů zrušili, odtud by mohl i sport čerpat 300 milionů. A dalších 300 milionů budu chtít pro sport z rozpočtové rezervy. Navíc nezapomínejme na to, že tu zbývá 200 milionů na povodně, které nikdo nebyl schopen rozdělit. Na ně se chci také zaměřit,“ sype Chládek stamiliony z rukávu.

Vedle toho nosí v hlavě program Zdravý národ, ve kterém chce prosadit větší míru sportování dětí na školách. „Nechceme jen vychovávat vrcholové sportovce. Potřebujeme, aby se děti zvedly od počítačů, aby neměly problémy s držením těla a uměly udělat kotrmelec. Pro dnešní děti platí, že když upadnou, hned si něco zlomí, nemají dostatečnou koordinaci pohybu,“ říká ministr Chládek.

Ten se proto ještě nevzdal své vize třetí hodiny tělesné výchovy, hledá i jiné varianty. „Když jsme letěli ze Soči, hovořil jsem o tom s Evou Samkovou, olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu. Vyprávěla mi, že chodila na sportovní školu, po vyučování měli tělocvik na stadionu navíc – a pak už tam zůstali a navázali klasickým tréninkem v oddíle,“ rýsuje ministr metody, jak skrze školu dostat děti snáze na sportoviště.

Děti by podle něj mohly být v péči kvalifikovaných pedagogů, nebo profesionálních trenérů. „A my jako ministerstvo bychom to zaplatili,“ neustává Chládek se svými štědrými sliby. Tady uvažuje dokonce o miliardě korun navíc, a to pro státní rozpočet na rok 2015.

„Navíc se chceme podívat na jejich stravovací návyky. Už na prvním stupni mají k dispozici automaty na kávu, na cukrovinky…“ kroutí hlavou ministr školství.

Rychlobruslení: Nové Město, nebo Ostrava

Zpět k českým olympionikům. Snowboardcrossová dráha pro zlatou medailistku Evu Samkovou by podle Chládka mohla fungovat už v příští zimě.

„Když chcete medaile, musíte sportovcům vytvořit podmínky.  Zrovna areál na snowboardcross by neměl být problém, to je levná záležitost tak za 2,5 milionu, na to stačí jeden bagr,“ míní Chládek. „Co se lokality týká, uvažuje se o vícero variantách, jednou z nich je například Harrachov. Myslím, že v příští zimě už by to mohlo být v provozu. A samozřejmě stejně  jako v zahraničí, reprezentanti si tam odtrénují, lidi budou mít možnost se na ně podívat – a potom si ten areál vyzkoušet sami.“

Podobně bazíruje Chládek na tom, aby si i rychlobruslařského oválu pro Martinu Sáblíkovou mohla užít široká veřejnost. „Tady jsou dvě varianty, otevřený a krytý ovál,“ říká ministr. První varianta se dá možná pořídit za 60 milionů, ta druhá, kterou preferuje například Petr Novák, trenér Sáblíkové, ne méně než za 200 milionů.

Dalším otazníkem je umístění případného rychlobruslařského areálu. „Trenér Novák preferuje vyšší nadmořskou výšku, já se ale trochu víc dívám i na to, aby se dal provoz toho areálu dobře profinancovat, tedy aby byl k dispozici veřejnosti z větší aglomerace,“ nastiňuje Chládek diskusi, jestli má stát rychlobruslařský ovál v Novém Městě na Moravě, nebo spíš v Ostravě.

Jenže sportovní stavby představují další obrovské náklady. Na revitalizaci Nymburka chce český sport 266 milionů jen pro rok 2014. Komplexní přestavba Stadionu Evžena Rošického na Strahově by stála 3-4 miliardy.

Kde sehnat další a další peníze pro sport? Chládkovy vize se upínají ke zdanění sázkových kanceláří, které na českém území podnikají bez licence a neplatí tu daně. „Tady nám ročně vyletí miliarda nebo dvě komínem. A pak tu máme zdravotní pojišťovny. Ať dají peníze na sportování dětí, investují tak do prevence, díky které pak děti nebudou fetovat nebo se trápit s cukrovkou.“

Lehce opatrnější je Chládek jen ve zmiňované otázce přestavby strahovského stadionu. „Podporuje to město Praha, které chce vyřešit skanzen, co tam stojí dnes. Podporuje to fotbalová asociace, Česká unie sportu a olympijský výbor tam chce soustředit kanceláře sportovních organizací, jedná se i s ČVUT o tom, že součástí budov by mohly být koleje. Já říkám, proč ne. Ale nemůžeme tu táhnout na hrbu druhou Sazka Arenu,“ zdůrazňuje Chládek. „K dispozici musí být tvrdá data využitelnosti stadionu.“

I kdyby se naplnila jen část Chládkových slibů a vizí, potečou z ministerstva do sportu stamiliony. I kvůli tomu se před několika týdny strhla lítá bitva o pozici náměstka pro sport, do níž se prosadil Petr Hulinský (ČSSD), matador magistrátní politiky z časů Pavla Béma.

Ministr Chládek má ale v úmyslu hlídat si finanční toky osobně. „Na ministerstvu školství bývalo zvykem, že na něm fungovalo vlastně několik menších ministerstev řízených náměstky. To skončilo. O investicích bude transparentně rozhodovat Národní rada pro sport se zástupci parlamentních politických stran, ČOV, ČUS a velkých sportovních svazů."

Vedle toho chce Chládek vytvořit radu ministra pro sport, ve které zasedne několik olympijských vítězů - Jan Železný, Robert Změlík či Jiří Šlégr a spolu s nimi spolu s nimi například profesor Pavel Kolář, expert na fyzioterapii. "S panem Hulinským jsem v úzkém kontaktu, připravuje mi podklady. Ale ekonomicky jsem všechno stáhnul pod prvního náměstka pana Zikla. A strategická rozhodnutí budu dělat výhradně já sám," zdůrazňuje ministr Chládek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 5 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 7 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy