Dráha pro Samkovou? Do roka. Ovál Sáblíkové možná v Ostravě

Luděk Mádl Luděk Mádl, Luboš Kreč
1. 3. 2014 8:30
Ministr školství Marcel Chládek slibuje sportu přidat 600 milionů nad původně rozpočtovanou sumu 2,9 miliardy korun.
Eva Samková by se už v příští zimě měla dočkat českého areálu pro snowboardcross. Dost možná v Harrachově
Eva Samková by se už v příští zimě měla dočkat českého areálu pro snowboardcross. Dost možná v Harrachově | Foto: ČTK

Praha - Nebojte se, peníze budou. Na sportování dětí ve školách, na přípravu reprezentantů, na stavby snowboardcrossového areálu pro Evu Samkovou nebo rychlobruslařského oválu pro Martinu Sáblíkovou. A také pro veřejnost, samozřejmě.

To všechno po úspěšné olympiádě v Soči slibuje Marcel Chládek, nový ministr školství, mládeže a tělovýchovy. A právě sport si chce vzít osobně na starost.

Sportovci ale chtějí i stamiliony na revitalizaci sportovního centra v Nymburku a miliardy na strahovský Národní stadion pro fotbalisty a atlety. „Tady budeme pro případné rozhodnutí potřebovat tvrdá data o využitelnosti stadionu, nemůžeme totiž táhnout na hrbu druhou Sazka Arenu,“ drží se v tomto případě Chládek na pozoru.

Ve státním rozpočtu pro rok 2014 má sport garantovanou sumu 2,9 miliardy korun. Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru,si nedávno povzdechl, že sport by potřeboval zhruba dvojnásobek.

Chládek slibuje dalších 600 milionů

Chládek už mu každopádně slibuje 600 milionů navíc. „Provádíme tady na ministerstvu akci, které říkáme Velký úklid. Už jsme pár nepotřebných projektů zrušili, odtud by mohl i sport čerpat 300 milionů. A dalších 300 milionů budu chtít pro sport z rozpočtové rezervy. Navíc nezapomínejme na to, že tu zbývá 200 milionů na povodně, které nikdo nebyl schopen rozdělit. Na ně se chci také zaměřit,“ sype Chládek stamiliony z rukávu.

Vedle toho nosí v hlavě program Zdravý národ, ve kterém chce prosadit větší míru sportování dětí na školách. „Nechceme jen vychovávat vrcholové sportovce. Potřebujeme, aby se děti zvedly od počítačů, aby neměly problémy s držením těla a uměly udělat kotrmelec. Pro dnešní děti platí, že když upadnou, hned si něco zlomí, nemají dostatečnou koordinaci pohybu,“ říká ministr Chládek.

Ten se proto ještě nevzdal své vize třetí hodiny tělesné výchovy, hledá i jiné varianty. „Když jsme letěli ze Soči, hovořil jsem o tom s Evou Samkovou, olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu. Vyprávěla mi, že chodila na sportovní školu, po vyučování měli tělocvik na stadionu navíc – a pak už tam zůstali a navázali klasickým tréninkem v oddíle,“ rýsuje ministr metody, jak skrze školu dostat děti snáze na sportoviště.

Děti by podle něj mohly být v péči kvalifikovaných pedagogů, nebo profesionálních trenérů. „A my jako ministerstvo bychom to zaplatili,“ neustává Chládek se svými štědrými sliby. Tady uvažuje dokonce o miliardě korun navíc, a to pro státní rozpočet na rok 2015.

„Navíc se chceme podívat na jejich stravovací návyky. Už na prvním stupni mají k dispozici automaty na kávu, na cukrovinky…“ kroutí hlavou ministr školství.

Rychlobruslení: Nové Město, nebo Ostrava

Zpět k českým olympionikům. Snowboardcrossová dráha pro zlatou medailistku Evu Samkovou by podle Chládka mohla fungovat už v příští zimě.

„Když chcete medaile, musíte sportovcům vytvořit podmínky.  Zrovna areál na snowboardcross by neměl být problém, to je levná záležitost tak za 2,5 milionu, na to stačí jeden bagr,“ míní Chládek. „Co se lokality týká, uvažuje se o vícero variantách, jednou z nich je například Harrachov. Myslím, že v příští zimě už by to mohlo být v provozu. A samozřejmě stejně  jako v zahraničí, reprezentanti si tam odtrénují, lidi budou mít možnost se na ně podívat – a potom si ten areál vyzkoušet sami.“

Podobně bazíruje Chládek na tom, aby si i rychlobruslařského oválu pro Martinu Sáblíkovou mohla užít široká veřejnost. „Tady jsou dvě varianty, otevřený a krytý ovál,“ říká ministr. První varianta se dá možná pořídit za 60 milionů, ta druhá, kterou preferuje například Petr Novák, trenér Sáblíkové, ne méně než za 200 milionů.

Dalším otazníkem je umístění případného rychlobruslařského areálu. „Trenér Novák preferuje vyšší nadmořskou výšku, já se ale trochu víc dívám i na to, aby se dal provoz toho areálu dobře profinancovat, tedy aby byl k dispozici veřejnosti z větší aglomerace,“ nastiňuje Chládek diskusi, jestli má stát rychlobruslařský ovál v Novém Městě na Moravě, nebo spíš v Ostravě.

Jenže sportovní stavby představují další obrovské náklady. Na revitalizaci Nymburka chce český sport 266 milionů jen pro rok 2014. Komplexní přestavba Stadionu Evžena Rošického na Strahově by stála 3-4 miliardy.

Kde sehnat další a další peníze pro sport? Chládkovy vize se upínají ke zdanění sázkových kanceláří, které na českém území podnikají bez licence a neplatí tu daně. „Tady nám ročně vyletí miliarda nebo dvě komínem. A pak tu máme zdravotní pojišťovny. Ať dají peníze na sportování dětí, investují tak do prevence, díky které pak děti nebudou fetovat nebo se trápit s cukrovkou.“

Lehce opatrnější je Chládek jen ve zmiňované otázce přestavby strahovského stadionu. „Podporuje to město Praha, které chce vyřešit skanzen, co tam stojí dnes. Podporuje to fotbalová asociace, Česká unie sportu a olympijský výbor tam chce soustředit kanceláře sportovních organizací, jedná se i s ČVUT o tom, že součástí budov by mohly být koleje. Já říkám, proč ne. Ale nemůžeme tu táhnout na hrbu druhou Sazka Arenu,“ zdůrazňuje Chládek. „K dispozici musí být tvrdá data využitelnosti stadionu.“

I kdyby se naplnila jen část Chládkových slibů a vizí, potečou z ministerstva do sportu stamiliony. I kvůli tomu se před několika týdny strhla lítá bitva o pozici náměstka pro sport, do níž se prosadil Petr Hulinský (ČSSD), matador magistrátní politiky z časů Pavla Béma.

Ministr Chládek má ale v úmyslu hlídat si finanční toky osobně. „Na ministerstvu školství bývalo zvykem, že na něm fungovalo vlastně několik menších ministerstev řízených náměstky. To skončilo. O investicích bude transparentně rozhodovat Národní rada pro sport se zástupci parlamentních politických stran, ČOV, ČUS a velkých sportovních svazů."

Vedle toho chce Chládek vytvořit radu ministra pro sport, ve které zasedne několik olympijských vítězů - Jan Železný, Robert Změlík či Jiří Šlégr a spolu s nimi spolu s nimi například profesor Pavel Kolář, expert na fyzioterapii. "S panem Hulinským jsem v úzkém kontaktu, připravuje mi podklady. Ale ekonomicky jsem všechno stáhnul pod prvního náměstka pana Zikla. A strategická rozhodnutí budu dělat výhradně já sám," zdůrazňuje ministr Chládek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy