Volejbalistky začaly kvalifikaci ME překvapivou prohrou 2:3 se Švédskem

Aktualizováno 15. 8. 2018 20:41
Na šampionát, který se příští rok uskuteční v Turecku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, postoupí ze šestičlenné skupiny dva týmy.
Česká volejbalová reprezentace žen (2016, Dostálová a Hodanová)
Česká volejbalová reprezentace žen (2016, Dostálová a Hodanová) | Foto: ČTK

Jablonec n.N. - České volejbalistky na úvod kvalifikace mistrovství Evropy nečekaně klopýtly. V Jablonci nad Nisou dnes prohrály se Švédskem 2:3 po setech 25:19, 22:25, 25:15, 20:25, 7:15 a získaly jen bod. Druhý zápas čeká svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera v sobotu ve Finsku. Do Jablonce se český tým vrátí příští týden a ve středu 22. srpna se utká s Estonskem.

"Švédky se postupně rozehrály a my musíme být agresivnější, odvážnější. Měli jsme hůř přihráno a hráli jsme z vysoké obrany. Soupeřky hrály rychleji a to rozhodlo. Musíme to hodit za hlavu a jít dál," řekl po utkání Pommer.

Na nahrávce nastoupila od začátku Valková a zprvu pestře řídila český útok. Navíc v prvním setu při jejím servisu domácí hráčky odskočily po pětibodové sérii do vedení 15:9, což úvodní sadu rozhodlo. I ve druhém setu české volejbalistky od začátku vedly, ale za stavu 21:17 přišel výpadek na příjmu a následně i v útoku.

Ztratily sedm bodů v řadě, sice ještě odvrátily jeden setbol, ale po smeči Havelkové do autu o druhý set přišly. "Nedůsledně jsme dohráli koncovku, ubrali jsme na servisu. Postupně se Švédky staly agresivnější a my jsme ubrali," řekl český trenér.

Ve třetí sadě povolily domácí reprezentantky Švédkám jen patnáct bodů, ale dotáhnout zápas do vítězného konce nedokázaly. Ve čtvrtém setu úplně vypadly z rytmu a nechaly soupeřky rozehrát. "Trestuhodně nám utekl začátek," řekl Pommer. "Ten začátek čtvrtého setu rozhodl. Zatlačily nás servisem a my přidaly nevynucenou chybu. Zbytečně jsme si to prohospodařily," uvedla Valková. Nepomohl příchod nahrávačky Šmídové ani další změny a duel rozhodl tie-break.

Zápas dohrály české volejbalistky v křeči. S nadšeně hrajícími soupeřkami prohrávaly v závěrečném dějství 3:8, po esu Švédek 4:11 a už se nezvedly. "Nevzdaly jsme to, bojovaly jsme, ale udělaly jsme nešťastné chyby. Švédky se rozčapaly a potom nás přejely," řekla autorka čtrnácti bodů smečařka Havelková.

Nejlepší hráčkou utkání byla Švédka Isabelle Haaková, která nasbírala 27 bodů. "Z italské ligy vím, že je sama schopná zápas vyhrát, a když se k ní přidají ostatní, je těžké je ubránit," řekla Havelková a k českému výkonu dodala: "Jedinou naší zbraní byl servis. Ten nám zpočátku šel, ale pak jsme ubraly, což bylo stěžejní."

Během srpna odehrají Češky čtyři zápasy kvalifikace, zbylé dva je čekají netradičně až v lednu. Na šampionát, který se příští rok uskuteční v Turecku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, postoupí ze skupiny E dva týmy.