Junioři ukazují, že jdeme správně, těší Pakostu. Ale finanční situace ve volejbale ideální není

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
1. 8. 2018 17:30
Nejen bronz Markéty Nausch Slukové s Barborou Hermannovou, ale také druhé místo juniorů na evropském šampionátu udělaly v poslední době radost Marku Pakostovi. Mistr Evropy v plážovém volejbale z roku 1996 a vítěz Ligy mistrů plní déle než rok funkci předsedy Českého volejbalového svazu. Jak období hodnotí a co říká na poslední české výsledky? Čtěte v rozhovoru Aktuálně.cz.
TĚSNĚ POD VRCHOLEM. Mužské volejbalové reprezentaci unikl postup do prestižní Ligy národů v posledním utkání proti Portugalsku. Zato junioři vybojovali na mistrovství Evropy v Nizozemsku stříbro.
TĚSNĚ POD VRCHOLEM. Mužské volejbalové reprezentaci unikl postup do prestižní Ligy národů v posledním utkání proti Portugalsku. Zato junioři vybojovali na mistrovství Evropy v Nizozemsku stříbro. | Foto: ČTK

Jakou cenu má stříbro juniorů z mistrovství Evropy do 20 let?

Je to důležité potvrzení trendu ve výchově mládeže a důkaz, že jdeme správnou cestou. Po loňském zlatu z ME do 19 let a letošním stříbru z ME do 18 let je to další úspěch v juniorské kategorii.

Loňské zlato v kategorii do 19 let bylo velkým překvapením, kdežto na turnaji v Nizozemsku už soupeři museli s českým týmem, který se za rok příliš nezměnil, počítat. Jak se vám líbila jeho hra?

Sezona nezačala pro naše kluky ideálně, protože si v první kvalifikaci neuhráli přímý postup na ME a byli nuceni hrát baráž. Teprve tam si postup zajistili. Na turnaji měli novou a těžší pozici, protože obhajovali úspěch. Vloni byli v komfortní situaci, kdy mohli překvapit. Zato letos bojovali s větší zodpovědností, a proto má pro mě subjektivně stříbro větší hodnotu než loňský titul ze Slovenska a Maďarska.

Těší vás, že se junioři po loňském úspěchu neuspokojili?

Nejdříve mi připadalo, že jsou uspokojení a trochu očekávají, že to půjde samo. Naštěstí po nepovedené první kvalifikaci přišel budíček a kluci měli prostor ke konsolidaci. Na přípravných turnajích to vypadalo lépe, baráž odehráli s přehledem a na ME podávali vyrovnané výkony. Že to nevyšlo ve finále, to je sport. Měli jsme na ruce mečboly, ale štěstí jsme měli zase minulý rok, kdy jsme v semifinále i finále vyhráli 3:2. Tým prokázal, že v rozhodujících momentech je schopen makat naplno a využít svůj potenciál.

V tradičním příspěvku na webu Českého volejbalového svazu jste ocenil bojovnost juniorského týmu. Byl to hlavní klíč k úspěchu?

Líbilo se mi to, bez bojovnosti to nejde. Upřímně, nejsme technicky nebo fyzicky o tolik lepší, abychom si mohli dovolit hrát profesorskou hru. Bez bojovnosti a týmové soudržnosti to nepůjde. Tento faktor jsme ve hře v rozhodujících fázích sezony měli, za což jsem vděčný, protože to jsou kluci, kteří mají potenciál dorůst pro seniorský národní tým.

Nastává teď ideální příležitost k zapracování juniorů mezi dospělé? Na úspěšný ročník čeká příští rok ještě mistrovství světa do 21 let.

Žádáme u CEV (Evropská volejbalová konfederace) o pořádání této akce, což má vzhledem k úspěšnosti této generace své opodstatnění. Někteří kluci už v letošním roce nastupovali v extraligových týmech a já doufám, že se začlení i ostatní. Byla by škoda, kdyby měli být kluci přibrzdění tím, že si nezahrají.

Seniorská reprezentace v červnu uspěla na domácím turnaji Final Four Zlaté evropské ligy a v Portugalsku potom až do posledního zápasu hrála o postup do prestižní Ligy národů. Jak moc vás mrzí, že se mužům nakonec nepodařilo postoupit mezi elitu?

Uvidíme, jak to budeme hodnotit časem, ale v letošním roce byly karty na postup rozdány ideálně. Pořádali jsme Final Four a díky automatické účasti jsme nemuseli tolik řešit absolutní sehranost týmu už ve skupině Evropské ligy. Některé týmy jako Belgie nebo Slovinsko se soustředí více na MS, a tak bylo pro nás složení Final Four i následného Challenger Cupu přijatelné. Nikdo nás herně nepřevyšoval, kluci odehráli turnaj výborně a jediný zápas, který jsme nehráli na sto procent možností, bylo finále s Portugalci. Mrzí mě to, protože v příštích letech nemusí všechno takhle vyjít. Ale jsem s výkony reprezentace mužů spokojený. Stejně tak s reprezentací žen, která skončila v Evropské lize třetí.

Zrovna v době Challenger Cupu se v Ostravě pořádal turnaj Světové série v plážovém volejbale. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou na domácí půdě vyhrály a z evropského šampionátu se vrátily s bronzem. Jak byste okomentoval jejich počin?

Máme výhodu, že se ve špičce pohybují dvě české dvojice. V této fázi sezony se výrazně lépe dařilo Markétě s Bárou a jejich výkon na turnaji v Ostravě byl pro nás jakožto pořadatele skvělý bonus. Odpovídala tomu atmosféra v Dolních Vítkovicích. Na ME si formu přenesly a možná měly ambice ještě vyšší, ale každá medaile z ME má svou hodnotu. Pro mě udělaly holky pokrok v tom, že své výkony stabilizovaly. Pravidelně se proto umisťují vysoko, a když se všechno sejde, je z toho velký výsledek.

U tohoto páru je na místě klást si olympijské ambice, protože hlavně olympiáda v Londýně ukázala, jak výraznou měrou může přispět k propagaci plážového volejbalu v Česku. Souhlasíte?

Z pohledu mediální propagace je olympiáda zásadní, možná i na úkor sportovní úrovně. MS má mnohdy kvalitu vyšší, protože tam nejsou restrikce v počtu účastníků na jednotlivé země. Máme štěstí, že jsme od roku 1996 pravidelně s beachvolejbalem na olympiádě. Věřím, že aspoň jedné české dvojici se podaří kvalifikovat na olympiádu do Tokia, navíc velký pokrok ukázali kluci David Schweiner a Ondra Perušič.

Dokázali, že český plážový volejbal není jen záležitostí žen?

Řešili jsme u mužů něco jako generační propad. V Londýně jsme ještě měli v soutěži Přemysla Kubalu s Petrem Benešem, ale po nich jsme neměli adekvátní zástupce. David s Ondrou jsou relativně mladý pár, teprve druhou sezonu se připravují profesionálně a pravidelně objíždějí turnaje Světové série. Zařadili jsme je mezi tři týmy, které mají od nás ze svazu větší finanční a materiální podporu, a jsme rádi, že se odhad jejich potenciálu naplnil. Je pro mě příjemné překvapení, jak úžasně se jim letošní sezona povedla.

Máte za sebou rok a dva měsíce ve funkci předsedy volejbalového svazu. Jak toto období hodnotíte a jaké máte ohlasy z okolí?

Vnímal jsem první rok jako období, v němž jsem se zaměřil na chod svazu a kontrolu věcí, které v minulosti nefungovaly, jak měly. V poslední době mám trochu volnější ruce a víc času a energie, abych se věnoval rozvojovým projektům a mezinárodním akcím, jako byl turnaj Ostrava Beach Open. Na takových podnicích máme možnost propagovat náš sport pro diváky, a navíc sportovně pomoct našim týmům. Pořadatelství přináší možnost nasadit více dvojic, mít lepší nasazení a spoustu dalších drobností, které mohou pomoct sportovnímu výsledku.

Na jaře musel volejbal dlouho čekat na dotace z MŠMT. Podařilo se vám alespoň částečně stabilizovat problematickou finanční situaci svazu poté, co jste peníze obdrželi?

Peníze jsme načerpali na přelomu dubna a května, takže jsme v prvním kvartálu jeli na dluh. Přirovnával jsem to ke krizovému managementu, protože jsme neměli nikde jistotu, kolik peněz dostaneme a některé akce nám už probíhaly nebo proběhly. Doufám, že se do sportu postupně dostane více peněz, náznaky ze strany vlády a pana premiéra Babiše zazněly. Věřím, že se vytvoří užší skupina kolektivních sportů, které budou mít možnost rychlejšího nárůstu financování, jak to funguje v zahraničí. Práce s mládeží, talenty a organizace soutěží je pro nás totiž výrazně náročnější. A dále je potřeba, aby byly programy na rok 2019 vypsány co nejdříve.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy