"Faleš. S Američany končím." Kouče Vlhové dopálilo obvinění, že šmíruje Shiffrinovou

Jiří Škuba Jiří Škuba
15. 1. 2020 6:33
Více než dva roky se nestalo, aby Mikaela Shiffrinová nevyhrála dva slalomy Světového poháru v řadě. Až nyní. Oba závody vyhrála Slovenka Petra Vlhová.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: ČTK

Obě čtyřiadvacetileté dámy od sebe dělí pouze tři měsíce. A v pořadí slalomu Světového poháru už jen 80 bodů. Slovenská lyžařka Petra Vlhová vyhrála i druhý slalom v novém roce a lomcuje dříve neotřesitelnou pozicí své rivalky Mikaely Shiffrinové ve slalomu.

A kouč rodačky z Liptovského Mikuláše Livio Magoni vzkazuje: zvykejte si. Petra bude vítězit.

"Myslím, že nejen ve slalomu, ale v každé disciplíně. Když bude lyžovat jako doposud, bude pro její soupeřky strašně těžké se před ní dostat. Jsme připraveni na všechno," hlásal po trumfu své svěřenky ve Flachau.

Zatímco fanoušci se baví vyrovnaným soubojem obou lyžařek, sílící rivalita ovšem mezi oba týmy také sváry. Lidé kolem Shiffrinové se nedávno obořili na kouče Magoniho, že nechává Američanku špehovat.

Často má posílat někoho ze svých kolegů, aby si šel stoupnout na svah, kde Shiffrinová trénuje. A špionáží získané informace používat při přípravě s Vlhovou.

"Považujeme to za překročení jisté hranice, za níž nám už kradou naše duševní vlastnictví. Berou nám něco, co jsme vytvořili spolu s trenéry. Vytvořili jsme to a nikdo nás to neučil," zlobí se Shiffrinová.

Šestapadesátiletý Ital netradiční praktiky nejdříve sám přiznal. "Vím, že to není úplně korektní. Chceme, aby Petra jezdila co nejlépe, chceme se učit od těch nejlepších. Je to naše práce," vysvětloval pro Ski Racing Media a NBC Sports.

Po vítězství Vlhové ve Flachau ale otočil. A špehování největší rivalky rázně odmítl. "No jasně, já dostávám od Igora Vlhy tolik peněz, že si můžu dovolit někoho posílat za soupeřkou," prohlásil nakvašeně.

"Američané nejsou zvyklí prohrávat. Musí se to naučit. Nevím, kde to vyhrabali. Typicky americký styl," čertil se Magoni. "Už s nimi nemluvím, nechci je ani vidět. Nechci vidět falešné tváře. Jsem kamarád s každým, ale kdo udělá něco takového, je konec."

 

Právě se děje

před 6 minutami

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 procent kontrolovaných e-shopů

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti šíření koronaviru, porušení předpisů u 78 procent ze 193 kontrolovaných internetových obchodů. Prodejci mimo jiné neinformovali zákazníky o možnosti zboží reklamovat nebo se dopouštěli nekalých obchodních praktik, když poskytovali kupujícím nepravdivé nebo částečně pravdivé informace o výrobcích, uvedla ČOI v tiskové zprávě. Za zjištěná pochybení uložila pokuty za 1,13 milionu korun.

Po většinu sledovaného čtvrtletí byly přitom kvůli protikoronavirovým restrikcím mimo provoz tržnice, trhy i kamenné obchody, což změnilo nákupní zvyklostí Čechů, a objem nákupů přes internet se zvýšil. Spolu s tím přibylo nových e-shopů.

V porovnání s prvním čtvrtletím tak ČOI zkontrolovala v době od dubna do konce června o 15 procent více internetových obchodů, udělala 193 kontrol. Porušení zákonů zaznamenala ve 150 případech, přičemž nejčastěji provozovatelé porušovali zákon o ochraně spotřebitele. V desítce případů inspektoři zjistili i porušení evropských nařízení ohledně označování materiálového složení textilních výrobků.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Čína pořádá manévry u Tchaj-wanu. Chcete ostrov využít, vzkázala Američanům

Čína v pátek zahájila vojenské cvičení nedaleko Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii. Peking tak očividně reaguje na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na ostrově. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Peking již ve čtvrtek podal proti návštěvě vysokého amerického činitele na Tchaj-wanu oficiální protest.

Čínské ministerstvo obrany oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva. "Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity," uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat," dodal.

Mluvčí Žen rovněž obvinil Spojené státy a vládnoucí tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) ze spiknutí a uvedl, že USA chtějí "využít Tchaj-wanu ke kontrole Číny". "Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí," varoval Žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy