Praha - Venku to na blížící se podzim zatím vůbec nevypadá, ale biatlonistům už vrcholí letní příprava a téměř za rohem je nová sezona. Loňská česká královna tohoto sportu Veronika Vítková si na skok odběhla do Prahy podpořit mladé olympioniky jako ambasadorka projektu Olympijské naděje, který má pomoci talentovaným juniorům z různých sportů.
Šestadvacetiletá biatlonistka je totiž skvělým příkladem toho, jak ideálně přejít od mládežnických úspěchů k těm seniorským. Loni si pět let po zisku zlata a stříbra z juniorského MS přivezla také stříbrnou medaili z olympiády v Soči.
Z přípravy na skok z letadla
Na semináři hokejového trenéra Mariana Jelínka s názvem Psychická příprava sportovce tak měla především motivační roli. Zúčastnili se jí například sdruženář Tomáš Portyk, juniorský mistr Evropy v rychlostní kanoistice Tomáš Veselý či jachtařka Markéta Audyová.
"Přednáška byla zaměřená na to, jak by se sebou měl sportovec pracovat, aby se adaptoval na vrcholnou úroveň daného sportu. Ale jak říkal sám Marian Jelínek, není to věc, která by se dala naučit a předat za dvě hodiny přednášky. To je práce na delší dobu. Tady jsme stihli jen obecné věci, jak se připravit na závod, na trénink a tak," vysvětlila Vítková, která stejným projektem kdysi prošla.
Pak už pospíchala s ostatními biatlonisty na letiště do Mostu, kde si měla poprvé v životě vyzkoušet tandemový seskok padákem. "Přiznám se, že se trochu bojím. Ještě jsem nikdy neskákala. Doufala jsem, že se to nakonec neuskuteční, ale moc jsem od Michala Šlesingra na výběr nedostala," postěžovala si s úsměvem na originální odreagování, které vymyslel kolega z reprezentace.
"Na výlety po Francii čas nebyl"
Jinak si ale průběh letní přípravy pochvaluje, trenéři do ní totiž zařadili některé destinace, kde ještě tým netrénoval. Například francouzské středisko Prémanon, ze kterého se právě vrátili.
"Zatím rozhodně můžu přípravu považovat za vydařenou, ve Francii se nám líbilo, byla to zajímavá novinka. Do slovinské Pokljuky jezdili kluci už hodně let, tak tohle byla vítaná změna. Je tam lepší dráha na kolečkové lyže, tak to nebylo tak otravné jako obvykle," řekla.
Na turistiku po novém prostředí ale nebyl prostor. "Čas na nějaké výlety po Francii opravdu nebyl, protože jsme hlavně trénovali a když jsme měli volno, tak jsme se raději věnovali regeneraci a odpočívali," popisuje Vítková. Léto prý bylo hodně náročné. "Když už jsme toho měli plné zuby, tak jsme si kolikrát říkali, že je pomalu jednodušší závodit než trénovat."
Jednou z dalších novinek bylo lyžování na přelomu května a června v Norsku. Češi jezdili nad tamním nejdelším fjordem Sognefjordem. "To se mi líbilo. Bylo to super zpestření. Najížděli jsme tam objemy a zařazovali techniku a sílu," prozradila Vítková.
"Vedra? Musíme to přežít"
Mezera na letní dovolenou se ovšem v programu našla. "Měli jsme asi týden volna před Francií na přelomu července a srpna, já toho využila a jela na týden na hory do Itálie."
Nyní čekají biatlonisty výkonnostní testy a na začátku září domácí šampionát v Letohradu, kde závodníci obují kolečkové lyže. Podle předpovědí meteorologů by mistrovství mohlo proběhnout v tropickém vedru, které má opět přijít na přelomu srpna a září.
"Závody v Letohradu už jsou tradiční záležitostí, takže se určitě těšíme. A pokud budou vedra? Musíme to přežít, nebylo by to asi nic příjemného, ale v tomhle budou podmínky pro všechny stejné. Já teplo moc nemusím, už se těším na sníh," dodala.
Toho se dočká až koncem září, kdy vyrazí s týmem do tunelu v Oberhofu. "V říjnu pojedeme na ledovec Dachstein a pak už na závěrečnou přípravu před sezonou," doplnila výčet programu před listopadovým startem Světového poháru.