VIDEO Zbraní si namířil do pusy. Biatlonista riskoval život

Sport Sport
8. 1. 2013 9:30
Německý biatlonista Florian Graf při víkendovém závodu Světového poháru pořádně zariskoval a byl za to po zásluze diskvalifikován.
Biatlonista Florian Graf si namířil nabitou zbraní proti obličeji. | Video:

Oberhof - Základní pravidlo každého, kdo se dostane do kontaktu se střelnou zbraní? Nikdy nenamířit proti sobě či cizí osobě byť jen nenabitou a zajištěnou zbraní.

Zkušený německý biatlonista Florian Graf tuto poučku během sobotního závodu Světového poháru v Oberhofu porušil a riskoval tak nejen zdraví své, ale i také okolí.

Chtěl sfouknout vodu, riskoval život

Na střelnici totiž po prvním pokusu otočil zbraň proti své puse, aby si očistil hledí od kapek vody. Pušku měl sice zajištěnou, přesto nabitou. Bez nadsázky tak ohrozil minimálně vlastní život. Nelze se tak divit, že jej vedení závodu po skončení diskvalifikovalo.

A Graf ani neprotestoval. "Snažil jsem se očistit kapky vody z hledí pušky," vysvětloval svůj riskantní čin německý závodník a někdejší juniorský mistr světa.

"Náboj vyletí z hlavně rychlostí 500 mil za hodinu. To je smrtící rychlost, neexistuje, abyste se takovým způsobem závodníci dívali do pušky," reagoval pro televizní stanici Eurosport šestinásobný účastník olympiády Mike Dixon.

Graf se za své chování omluvil...

"Prostě jsem špatně zareagoval, bylo to tak trochu zatmění. Je to jasně moje chyba. Samozřejmě jsem nechtěl ohrozit nikoho dalšího. Je mi to prostě strašně líto, promiňte," kál se na svém webu Graf.

Zasloužené diskvalifikaci ale neunikl. "Bylo naprosto nezbytné ho diskvalifikovat. Ale myslím si, že takový trest je dostačující," sdělil ředitel komunikace IBU (mezinárodní biatlonová federace) Peer Lange.

...Diskvalifikace jej neminula

"Tady neexistuje žádné slitování. Kdykoli zamíříte ne na terče, ale na číkoli tělo, je to jasná diskvalifikace," potvrdil správnost tohoto verdiktu legendární Sven Fischer, nyní televizní spolukomentátor. Nejen on si ale musel ťukat na čelo, co jeho krajan na střelnici vyváděl.

K diskvalifikaci biatlonistky došlo už na světovém šampionátu v roce 2009, kdy německá závodnice Andrea Henkel použila ostré náboje během rozjížděcího kola před závodem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V Británii oznámili propouštění dva velcí zaměstnavatelé

Britská pošta Royal Mail hodlá v rámci snahy o snížení nákladů a transformaci aktivit propustit zhruba 700 manažerů. Pošta, která podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 137 tisíc lidí, to uvedla v tiskové zprávě. Akcie Royal Mail po jejím zveřejnění výrazně posílily. Největším akcionářem britské pošty je investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Nově oznámené opatření by podle Royal Mail mělo přinést roční úsporu kolem 40 milionů liber (1,2 miliardy Kč). 

Propouštění oznámil také britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Odejít má z manažerských pozic asi 1500 lidí, což je zhruba pět procent jeho pracovní síly. Podnik mění strukturu, aby zmírnil obavy akcionářů, když neuspěl s nabídkou na převzetí divize zdravotní péče pro spotřebitele firmy GlaxoSmithKline (GSK). Firma uvedla, že propouštění se nedotkne pracovních míst v továrnách. Unilever působí ve více než 190 zemích a vlastní na 400 značek. V roce 1991 začal působit i v České republice, kde zaměstnává kolem 330 lidí a stojí například za dezinfekčním prostředkem Savo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy