Veslařům se na MS daří. 3 posádky postoupily přímo dál

ČTK ČTK
1. 11. 2010 7:30
Synek a Knapková postoupili přímo do semifinále
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Reuters

Hamilton - Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková úspěšně vstoupili do mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu. Oba čeští reprezentanti vyhráli na jezeře Karapiro své úvodní rozjížďky a zajistili si přímou účast v semifinále.

Mezi dvanáct nejlepších postoupil i dvojskif David Jirka, Petr Vitásek, který byl ve své rozjížďce třetí.

Osmadvacetiletý Synek, který v letošním roce vyhrál Světový pohár i mistrovství Evropy, prakticky po celou trať bez problémů kontroloval první místo a druhého Tima Maeyense z Belgie nakonec porazil o více než osm sekund.

"Jsem maximálně spokojen, jel jsem hodně rychle, ale pořád to beru s rezervou, protože vím, že soupeři ukážou své hlavní trumfy až ve finále. Ale určitě mi to přidalo klid na duši," uvedl Synek pro Radiožurnál.

Stříbrný medailista z olympijských her v Pekingu postoupil nejrychlejším časem.

Čtěte také: Skifař Synek s velkým náskokem opanoval první závod SP

O dva roky starší Knapková měla úlohu ještě jednodušší, díky menšímu počtu startujících v kategorii ženského skifu do semifinále postupovala hned trojice veslařek.

Knapková vyhrála o téměř čtyři sekundy

Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského měla navíc jen čtyři soupeřky, neboť Dánka Fie Udby Erichsenová na start nenastoupila. Knapková porazila druhou Rusku Julii Levinovou o téměř čtyři sekundy.

Miroslava Knapková
Miroslava Knapková | Foto: www.ceskeveslovani.cz/

"Měla jsem nejrychlejší první pětistovku, což napovídá, že po rychlostní stránce jsem na tom velmi dobře. Trenér mi dokonce v cíli říkal, že bych nemusela jezdit začátek až tak rychle a šetřit síly spíš pro finiš," uvedla Knapková.

Mezi dvanáct nejlepších se dostal i dvojskif Jirka, Vitásek, který sice obsadil ve své rozjížďce třetí místo s odstupem pěti sekund za nejrychlejšími Brity Matthewem Wellsem a Marcusem Batemanem, ale k přímému postupu to veslařům pražské Dukly stačilo.

První vystoupení na šampionátu se naopak příliš nevydařilo ženskému dvojskifu sester Jitky a Lenky Antošových. Obsadily páté místo a musejí do oprav. V případě výhry přitom mohly postoupit přímo do finále.

"Soupeřky jsou ještě kvalitnější než jsem čekal, ale doufám, že děvčata předvedou, co v nich je. Nedáme se zadarmo, popereme se o finále a tam už můžeme klidně zabojovat o medaili," řekl Radiožurnálu trenér Josef Lukš.

Synka a Knapkovou čekají semifinálové jízdy ve čtvrtek, dvojskif Jirka, Vitásek v pátek. Sestry Antošovy se na Novém Zélandu podruhé představí ve středu, z oprav však budou mít šanci postoupit do finále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy