Verdikt: Z Armstronga je vyvrhel, přišel o všechny tituly

Armáda hříšníků. Generálem je Lance Armstrong
Vinen. Tak zní verdikt Americké protidopingové agentury i Mezinárodní cyklistické unie ohledně Lance Armstronga, někdejšího hrdiny cyklistiky, který byl v pondělí 22. října 2012 kvůli dopingu definitivně zbaven všech sedmi svých titulů z Tour de France. Zdaleka ale není jediným cyklistou, který si pomáhal nedovolenými prostředky, jak ukazuje tato retrospektivní fotogalerie.
Lucemburský Cyklista Fränk Schleck se před Arsmtrongem stal zatím posledním velkým jménem, které uvízlo v baňkách antidopingových komisařů. Dvaatřicetiletý zkušený cyklista, který kvůli pozitivnímu vzorku odstoupil z letošní Tour de France, ovšem jakékoliv vědomé užití diuretik, jež byly v jeho moči nalezeny, popírá.
Případ Alberta Contadora a nalezeného clenbuterolu v jeho krvi se táhl už od roku 2010 a nakonec skončil vynesením dvouletého trestu. Španěl přišel o triumf na Tour a veškeré další úspěšné výsledky z té doby, na druhou stranu od srpna 2012 už zase může závodit, a tak se představil i na letošní Vueltě. Také on se cítí nevinnen.
Čtyřnásobný mistr světa v dráhové cyklistice Alex Rasmussen (ve žlutém) zase dostal osmnáctiměsíční trest za to, že třikrát během roku a půl neabsolvoval dopingovou kontrolu. Trest začal platit zpětně od 1. října 2011 a Rasmussen nesměl startovat na olympijských hrách v Londýně. Navíc přišel o angažmá v týmu Garmin-Sharp. Zobrazit 17 fotografií
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 10. 2012 13:06
Legendární americký cyklista přišel o všechny své triumfy z Tour de France.

Ženeva - Vinen! Cyklistická legenda Lance Armstrong kvůli dopingu defintitivně přišla o sedm titulů z Tour de France.

"Pro Lance Armstronga není v cyklistice místo," oznámil rozhodně na tiskové konferenci v Ženevě prezident Mezinárodní cyklistické federace (UCI) Pat McQuiad. 

"UCI se nebude odvolávat proti zprávě Americké antidopingové agentury (USADA), potvrzujeme její závěry a zbavujeme Armstronga všech jeho titulů," pronesl pevným hlasem třiašedesátiletý nejvyšší muž cyklistického světa.

Armstrong přijde o tituly z Tour a olympijský bronz

UCI tak po dvanácti dnech studování zprávy od USADA potvrdila její závěry a posvětila její prohlášení o největším dopingovém skandálu v historii sportu.

Jednačtyřicetiletý Texasan kvůli dopingu přišel o svých sedm triumfů z Tour de France z let 1999 až 2005 a o olympijský bronz ze Sydney 2000. Jak již dříve prohlásil šéf "Staré dámy" Christian Prudhomme, tyto ročníky nejslavnějšího etapového závodu světa zůstanou bez vítěze.

McQuaid, který je v čele UCI od roku 2005, zároveň odmítl, že by ze své funkce odstoupil. "Když jsem se stal v roce 2005 předsedou UCI, stal se boj s dopingem mojí prioritou. Uznávám, že cyklistika měla svoji dopingovou kulturu. Odstoupit nehodlám," řekl rázně a zároveň poodkryl některé své další dojmy.

McQuaid byl zprávou USADA znechucen

"Musím přiznat, že kdy jsem si zprávu USADA četl, byl jsem znechucen. Například to, jak byl David Zabriskie ale i další cyklisté k užívání dopingu doslova nucení, je šokující," řekl před novináři McQuaid.

UCI nyní podle jeho slov bude v pátek na svém zasedání řešit, zda Armstrongovi zpětně odebere také finanční odměny, které za své triumfy vyinkasoval. To ale bude nesmírně těžké, jelikož například stáj US Postal, respektive Discovery Channel, za které své triumfy vyjezdil, už neexistuje.

"Jak byste si měli nyní Armstronga pamatovat? Nijak, zapomenout na něj," oznámil McQuiad, který ale nehodlá více trestat další bývalé spolujezdce legendárního Američana.

Ti, co svědčili proti Armstrongovi, mohou pokračovat

"Je možné, že lidi, kteří dělali chyby v minulosti, mohou pomoci naší budoucnosti," řekl na adresu výše zmíněného Zabriskieho, Leviho Leipheimera, George Hincapieho a dalších, kteří proti Armstrongovi svědčili pro zprávu USADA.

Například Leipheimera za přiznání o užívaní zakázaných látek vyhodila jeho současná stáj Omega Pharma-Quick Step, které šéfuje český miliardář Zdeněk Bakala.

UCI dále potvrdila, že Armstrong byl v minulosti testován přesně 218krát, nikoliv tak ve více než pětistech případech, jak sám tvrdil. Ovšem ani McQuaid nepotvrdil žádný pozitivní dopingový test bývalého cyklistického esa.

"Jediný problém s Landisem je, že tvrdí, že se zametly důkazy o pozitivním Armstrongově testu, přitom ale žádný pozitivní test neexistoval," oznámil McQuaid, který tak narážel na údajné pozitivní testy Armstronga ze závodů Kolem Švýcarska 2001 a Dauphiné Libéré 2002.

McQuaid: Cyklistika bez dopingu? Asi nikdy

"Sport udělal za těch sedm let obrovský pokrok v boji s dopingem, nástroje, které máme nyní k dispozici jsou mnohem účinnější než ty před deseti lety. Jestli mám být ale upřímný a říct, zda bude cyklistika někdy bez dopingu? Myslím, že ne," přiznal McQuaid, sám bývalý závodník.

"Je to největší krize našeho sportu v historii, rád bych tuto krizi ale bral jako možnost, posunout se dále, ukázat, že náš sport je v nebezpečí, ale že když budeme všichni spolupracovat, můžeme vše zvládnout," dodal rodák z Dublinu.

Ten zároveň věří, že se podaří cyklistice nahradit sponzory, kteří se od jeho sportu odvrátili včetně nizozemské banky Rabobank, která oznámila po sedmnácti letech rozpuštění svého cyklistického týmu. Zda tomu tak bude ale ukáží až následující dny, týdny a měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy