reklama
 
 

Kreuziger a EPO? Bývalý parťák z Liquigasu tvrdí, že ano

13. 10. 2012 7:27
Bývalý italský cyklista Leonardo Bertagnolli jmenoval Romana Kreuzigra mezi svými bývalými kolegy z týmu Liquigas, kteří v roce 2007 spolupracovali s nechvalně známým lékařem Michelem Ferrarim.

Řím - Bývalý italský cyklista Leonardo Bertagnolli jmenoval Romana Kreuzigera mezi svými bývalými kolegy z týmu Liquigas, kteří v roce 2007 spolupracovali s nechvalně známým lékařem Michelem Ferrarim.

Ten je jednou z hlavních postav dopingového skandálu kolem sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga a i on dostal doživotní zákaz působení ve sportu.

Dopoval také tehdy 22letý Kreuziger?

A jak se dostala média ke jménu Kreuziger? Obsahuje ho výpověď Bertagnolliho, který tak učinil na policii 11. května loňského roku a která je součástí obsáhlé zprávy Americké antidopingové agentury (USADA) týkající se dopingu Armstronga a lidí kolem něj.

Jak uvádí specializovaný server cyclingnews.com, Bertagnolli začal spolupracovat s Ferrarim v roce 2007 a platil mu 12 tisíc eur ročně. Za to ho údajně lékař naučil, že zabránit pozitivnímu testu na EPO se dá tím, že si bude do žíly píchat pouze velmi malé dávky této zakázané látky. Zároveň ho učil, jak provádět transfúzi krve a při jaké teplotě ji uchovávat.

Bertagnolli k tomu dodal, že s Ferarrim spolupracovalo v roce 2007 také mnoho jeho spolujezdců. "Bavili jsme se o tom mezi sebou a věděl to i tým: (Franco) Pellizotti, (Roman) Kreuziger, (Enrico) Gasparotto, (Francesco) Chicchi," píše se v jeho prohlášení. "Pamatuju si, že jsem v roce 2007 viděl také (Jaroslava) Popovyče a (Volodymyra) Bileku," dodal čtyřiatřicetiletý cyklista, jenž letos ukončil kariéru.

V případě Kreuzigera se jedná jen o nepřímé důkazy

Výpověď Ukrajince Bileky je také součástí spisu USADA a bývalý člen Armstrongova týmu Discovery Channel se v ní v souvislosti s Ferrarim zmiňuje mezi jinými i o Kreuzigerovi. Český cyklista byl údajně mezi 13 jezdci, kteří spolu s Ferrarim trénovali v roce 2006 na Tenerife.

Ferrarimu v červenci udělila USADA zákaz působení ve sportu za několik porušení antidopingových pravidel včetně držení, obchodování a napomáhání k dopingu. Dlouholetý Armstrongův lékař popřel, že by byl v Američanově týmu svědkem dopingových praktik.

Šestadvacetiletý Kreuziger vstoupil v roce 2006 v týmu Liquigas do profesionálního pelotonu a za italskou stáj jezdil do roku 2010. Dvakrát se v jejích barvách umístil v elitní desítce v celkovém pořadí na Tour de France. Minulou a tuto sezonu byl členem Astany, od příštího ročníku má podepsanou smlouvu v týmu Saxo Bank-Tinkoff Bank.

autor: Sport | 13. 10. 2012 7:27

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama