Pardubice - Devítiletý valach Vicody se na začátku závodu držel s hlavní skupinou. Na Velkém Taxisově příkopě ovšem dopadl na hranu překážky, která ukončila jeho život.
Letošní Velkou pardubickou dokončilo pouze 11 koní. Na suchém terénu přišla řada pádů. Nejvíce tradičně na Velkém Taxisově příkopu, který znamenal konec závodu pro čtyři koně. Nešťastně dopadl především Vicody, v sedle s Josefem Bartošem, pro kterého zranění na slavné překážce bylo smrtelné.
"Udělal chybu, skočil skok strašně nízko," vracel se ke klíčovému okamžiku žokej. "Taková událost je vždycky nepříjemná," uvedl otřesený Bartoš pro iSport. Sám při pádu utržil zásah do hlavy.
Stejný žokej podobnou situaci zažil na Velké před čtyřmi lety, kdy na Taxisu skončil život klisny Zulejky. Ihned po dopadu zamířil Bartoš do nemocnice a panovaly obavy i o jeho život.
Smrt Vicodyho přitom rezonuje i u nesportovní veřejnosti. "Když člověk v nějakém extrémním sportu vědomě riskuje vlastní život, je to jeho věc. Ale jak k tomu přijde nevinné zvíře? Proč se provozuje zbytečná překážka, kde hrozí zbytečná smrt?" ptal se například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru.
Tohle mě vždycky hrozně štvalo. Když člověk v nějakém extrémním sportu vědomě riskuje vlastní život, je to jeho věc. Ale jak k tomu přijde nevinné zvíře? Proč se provozuje extrémní překážka, kde hrozí zbytečná smrt? https://t.co/QfEtxnQTX8
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 15, 2018
Taxisův příkop stál život dlouhou řadu koní. Především v minulém století byl široko daleko známý svou krutostí. Koně jej navíc skáčou jen jednou ročně, právě na Velké pardubické. Původně byl Taxis dva metry hluboký a pět metrů široký, schovaný za metr a půl vysokou překážkou.
V roce 1992 vtrhli demonstranti za práva zvířat během Velké pardubické do závodiště právě kvůli špatné pověsti příkopu. To vyvolalo debatu o jeho zachování, či zrušení na jejímž základě byla překážka pro následující ročník Velké zmírněna.