Velkou pardubickou vyhrál Bartoš s Theophilosem, největší favorit skončil na Taxisu

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2019 18:53
Devítiletý hnědák Theophilos vyhrál při své premiéře 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Potřetí v kariéře ovládl nejslavnější český překážkový dostih Josef Bartoš a pojedenácté trenér Josef Váňa starší.
Josef Bartoš v sedle Theophila
Josef Bartoš v sedle Theophila | Foto: ČTK

Bartoš náročnou cross country na 6900 metrů vyhrál poprvé před třinácti lety s Decent Fellowem a pak o dva roky později s bělkou Sixteen. Před čtrnácti dny Bartoš navíc ovládl největší překážkový dostih v Itálii Gran Premio di Merano.

"Děkuju šéfovi (Josefu Váňovi) a pani (Pavle) Váňové, jakou s ním udělala práci. Z nevyzpytatelného zmetka teď je šampion," řekl osmatřicetiletý Bartoš v České televizi. "Taxis skočil perfektně, dobře připravený kůň to skočí jak malinu, jak říká pan Váňa. Jel jsem trošku defenzivně, jak mě to šéf učil celé roky," dodal Bartoš.

První start se nepovedl, koně museli zastavit před první překážkou a na trať vyrazili až napodruhé. "To bylo na nervy to nejhorší," pronesl Bartoš.

Na Taxisově příkopu skončil obhájce prvenství Tzigane Du Berlais. Před osmiletým hnědákem v sedle s Janem Faltejskem neustál doskok Ribelino a Tzigane Du Berlais spadl přes něj. Nejtěžší skok byl konečnou i pro další dva koně.

V čele se dlouho držel Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, ale osudným se jim stal Havlův skok. Po něm se do čela dostal Theophilos. V cílové rovince svěřenec Dostihového klubu iSport-Váňa, který vlastní syndikát s více než stovkou členů, bojoval a o délku a čtvrt za sebou nechal druhého Strettona s Britem Thomasem Garnerem. Třetí doběhl Chicname de Cotte v sedle s Francouzem Jordanem Duchenem.

Pro Váňu to bylo rekordní jedenácté trenérské vítězství ve vrcholu překážkové sezony. Vítězný kůň získal z pětimilionové dotace dva miliony korun a na finančně oceňovaných místech doběhli ještě čtvrtý Mazhilis, pátý Ange Guardian, šestý skončil britský Rathlin Rose a sedmý Talent. Cílem projelo dvanáct z dvaceti startujících.

Po devatenácti letech nejel Velkou pardubickou žádný žokej se jménem Váňa. Osminásobný vítěz Josef Váňa starší chyběl popáté za sebou, ale v budoucnu by chtěl ještě startovat. Jeho syn Josef Váňa po minulé sezoně skončil a trénuje.

Dostihový mítink v Pardubicích:

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (cross country, 6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 korun):

1. Theophilos (ž. Bartoš, tr. J. Váňa st., stáj Dostihový klub iSport-Váňa), 2. Stretton (ž. Garner), 3. Chicname De Cotte (ž. Duchene), 4. Mazhilis (ž. Kratochvíl), 5. Ange Guardian (ž. Kousek), 6. Rathlin Rose (ž. Best). Čas: 9:28,76. Výrok: boj 1 1/4 - 1/2 - 6 - 1 - 5.

Další dostihy:

I. Mr Spex (ž. Glassonbury) - East River - Leo Fantastico,

II. Silk (ž. Kratochvíl) - Dajuka - Alegoria,

III. Shent (Kubík) - Cosmic Magic - Kominik,

IV. Saint Joseph (ž. Faltejsek) - Sixtyseven - Bacchus Collonges,

V. Evžen (ž. Myška) - Casper - Direct Lagrande,

VI. Lodgian Whistle (ž. Myška) - Lombargini - Sottovento,

VII. Tiara Man (ž. Ferhanov) - Chrystal Cross - Medic.

 

Právě se děje

Další zprávy