Vancouver má obavy. Z prasečí chřipky na olympiádě

Ivo Pospíšil, ip
16. 7. 2009 10:55
VANOC chce očkovat co nejvíce svých organizátorů
Kanadský premiér Stephen Harper (uprostřed) s olympijskými maskoty Quatchim (vlevo) a Migou na půdě kanadského parlamentu.
Kanadský premiér Stephen Harper (uprostřed) s olympijskými maskoty Quatchim (vlevo) a Migou na půdě kanadského parlamentu. | Foto: Reuters

Vancouver - Již v únoru příštího roku se v kanadském Vancouveru uskuteční jednadvacáté zimní olympijské hry. Během sedmnácti dnů bude v přístavním velkoměstě rozdáno celkem 302 sad medailí.

Přípravy na tento velký sportovní svátek proto vrcholí a po výstavbě areálů a infrastruktury se začíná řešit také otázka bezpečnosti.

Vancouverská organizační komise (VANOC) nyní řeší otázku, jak nejvíce eliminovat nebezpečí nyní řádící prasečí chřipky.

Čtěte také: Na olympiádu jen s vízem v pase? Kanada sama neví

Vedoucí představitelé se proto rozhodli zajistit do budoucna protilátky proti viru H1N1, a dokonce i najímat zaměstnance a dobrovolníky, kteří budou proti této nemoci očkováni.

V případě, že ne, prý očkování ještě podstoupí. Alespoň to tvrdí šéf zdravotního centra VANOC Jack Taunton.

"Uděláme velkou kampaň, v níž se budeme snažit podporovat dobrovolníky i personál. Chceme, aby byl co možná největší počet našich pracovníků očkovaných," uvedl pro tiskovou agenturu Reuters Taunton.

Na organizaci zimních olympijských her by se mělo podílet až 25 tisíc dobrovolníků. Dalších pět tisíc pracovníků mají být zaměstnanci VANOC.

Přečtěte si také: Jágr je minulost. Češi na OH neuspějí, říkají v zámoří

Riziko nákazy budou muset podstoupit i závodníci. Těch se toto očkování netýká a za každého sportovce zodpovídá ta země, která ho vypravuje. Šance přenosu H1N1 se pak zvyšuje i s vyšším počtem návštěvníků a turistů.

O tom, že mají kanadští organizátoři z prasečí chřipky určité obavy, hovoří i jejich poslední krok, kdy jako jednoho ze svých sponzorů vybrali podnik ALDA Pharmaceuticals Corp, která vyrábí protilátky.

Taunton totiž také na závěr přiznal, že vývoj protilátek proti zákeřné chorobě postupuje pomaleji, než bylo původně očekáváno.

"Kdybychom na ni byli vybaveni tak jako na sezónní chřipku, tak s tím nemáme problém," uzavřel Taunton.

Zimní olympijské hry se ve Vancouveru uskuteční od 12. do 28. února 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy