Na olympiádu jen s vízem v pase? Kanada sama neví

Martin Novák Simona Holecová, Martin Novák, Martin Jůzek, sim, man
14. 7. 2009 17:30
Zatím nikdo neumí poradit ani sportovcům, ani fanouškům
Logo OH ve Vancouveru.
Logo OH ve Vancouveru. | Foto: www.vancouver2010.com

Praha/Vancouver - Cesta českých sportovců i sportovních diváků na zimní olympijské hry ve Vancouveru se zavedením vízové povinnosti do Kanady poněkud zkomplikovala.

Zatím nikdo neumí říci, zda každý, kdo si zakoupí vstupenku a letenku do Kanady právě kvůli této události, bude muset tradiční cestou žádat o víza.

Redakci Aktuálně.cz to řekl kanadský velvyslanec v Praze Michael A. Calcott.

"V tomto okamžiku neumíme na tuto otázku odpovědět," řekl na přímý dotaz, co bude obnovení vízové povinnosti znamenat pro sportovce. (Celý rozhovor čtěte zde)

V zemi, s níž má Česko vízový režim, se odehrály i poslední OH.

Ovšem na Olympijské hry v Pekingu měli všichni sportovci, novináři i majitelé lístků zajištěn vstup do Číny bez víza. Vstupenka či akreditace tehdy nahrazovaly vízum, které jinak musí mít do Číny občané všech zemí světa.

Na podobné sportovní události totiž obvykle pořadatelské země jednorázově ruší víza.

Například když se v roce 2008 hrálo v Moskvě finále fotbalové Ligy mistrů mezi Manchesterem United a Chelsea, Rusko také majitele vstupenek na tento den osvobodilo od vízové povinnosti.

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza: 
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Exkluzivně:
Politici věděli, že víza budou, tvrdí opak
Online rozhovor:
 Víza z doby před dvěma roky uznáme, řekl živě velvyslanec
Obrazem:
Tak svět informoval, že Češi musí mít víza do Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Média:
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Soud otevřel cestu k přeměně tureckého chrámu Hagia Sofia na mešitu

Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony turistů, se zřejmě bude moci přeměnit zpět na mešitu. Soud v Turecku totiž rozhodl, že v roce 1935 se z ní stalo muzeum protiprávně. Informuje o tom agentura Reuters i opoziční turecký server Ahval. Reuters se odvolává na své zdroje, Ahval cituje novináře provládního deníku Hürriyet.

Podle novináře Abdulkadira Selviho, který má podle serveru Ahval dobré kontakty na vládní úřady, soud už možnost přeměny na mešitu schválil a verdikt oznámí v pátek, až pod ním budou všechny potřebné podpisy. Soud přezkoumával přeměnu chrámu Boží moudrosti z mešity na muzeum, jímž se tato symbolická památka stala v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.

Monumentální chrám postavený v šestém století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka a od roku 1985 je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy