Valenta a Sudová postoupili do finále MS

ČTK
9. 3. 2007 17:42
Madonna di Campiglio - Akrobatický skokan Aleš Valenta i boulařka Nikola Sudová postoupili na MS v akrobatickém lyžování do finále.

Lichotivé páté místo obsadil akrobatický skokan Aleš Valenta v dnešní kvalifikaci na mistrovství světa v italské Madonně di Campiglio a postoupil mezi finálovou dvanáctku.

Olympijský vítěz ze Salt Lake City dostal od rozhodčích za dvě trojitá salta s čtyřmi vruty celkem 224,56 bodu.

Nejlepší byl v kvalifikaci Bělorus Dmitrij Daščinskij, který dostal od rozhodčích 227,98 bodu za stejné skoky jako Valenta a o dvě setiny bodu porazil druhého Jeffa Beana z Kanady. Třetí je další Bělorus Timofej Slivec. Ženám v kvalifikaci kralovala Švýcarka Evelyne Leuová.

• BettingCentrum
    Experti vám poradí, na koho si vsadit

Valenta, který byl letos ve Světovém poháru jen jednou ve finále v prosinci v Číně, kde nakonec skončil pátý, si prý závod hodně užíval. "Po letošní nepovedené sezoně už není co dohánět nebo ztrácet. Je to prostě jedno," řekl  Valenta. "Jsem rád, že jsem prakticky poprvé v sezoně ustál dva skoky a oba byly relativně dobrý," radoval se.

Sezonu narušily potíže s počasím a nedostatkem sněhu. "Bylo to strašně roztrhané, protože sníh pořádně nebyl nikde, já měl navíc přetrvávající zdravotní problémy," upozornil, že ho stále bolí záda. "Nemůžu v tréninku pořádně přistávat, což se promítá do závodu," vysvětlil.

Věří, že do sobotního závodu mu záda nezatuhnou. "Jinak chodím v předklonu," dodal muž, který se po sezoně rozhodne, zda ukončí kariéru. Už před jejím začátkem hovořil o tom, že to bude zřejmě jeho poslední rok.

Valenta byl dosud nejlépe pátý na mistrovství světa ve švýcarském Meiringenu v roce 1999. Na minulém MS v Ruce nestartoval právě vinou zranění zad, v roce 2003 v Deer Valley byl sedmý a v kanadském Whistleru 2001 nepostoupil do finále.

V sobotu je finále mužů připraveno na 14:35.

Výsledky - kvalifikace:
Muži:
1. Daščinskij (Běl.) 227,98, 2. Bean (Kan.) 227,96, 3. Slivec (Běl.) 227,9, 4. Omischl (Kan.) 226,46, 5. Valenta (ČR) 224,56, 6. Lebeděv (Rus.) 221,58.
Ženy: 1. Leuová (Švýc.) 190,40, 2. Kuo Sin-sin 190,40, 3. Li Ni-na (obě Čína) 183,07, 4. Cuperová 168,59, 5. Slivecová (obě Běl.) 167,13, 6. Zukalovová (Rus.) 166,71.

Sudová postoupila na MS do finále jako šestá

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová má na mistrovství šanci obhájit medailový úspěch v jízdě v boulích. Vicemistryně světa z roku 2005 dnes obsadila v kvalifikaci šesté místo a bez potíží postoupila do večerního finále, v němž se od 18:30 představí
šestnáct závodnic.

Její mladší sestra Šárka skončila osmnáctá, od postupu ji dělilo šest desetin bodu. Kvalifikaci vyhrála vítězka Světového poháru
Jennifer Heilová z Kanady.

"Trošku jsem zaváhala pod prvním můstkem, ale jinak byla jízda dobrá. Dole se mi salto povedlo," řekla po kvalifikaci Nikola Sudová. Ve finále předvede stejné skoky. "Dvojitou helikoptéru jsme zavrhli, protože v tréninku mi moc nešla. Nebylo to úplně ideální a stresu jsme si letos zažili dost. Vsadíme na osvědčené skoky," uvedla.