13. 10. 2007 5:00
Česká jednička podlehla Sereně Williamsové
Nicole Vaidišová
Nicole Vaidišová | Foto: Reuters

Moskva - Nicole Vaidišová ani ve třetím vzájemném zápase nenašla recept na bývalou světovou jedničku Serenu Williamsovou, jíž v pátečním moskevském duelu podlehla ve dvou setech.

Jediné čtvrtfinálové utkání bez ruské účasti, které se možná i proto hrálo před nepříliš zaplněnou halou, ale nezačala česká tenisová jednička špatně.

Servírovala výborně a také díky tomu v klíčových chvílích odolávala tlaku favorizované americké soupeřky. Jenže Williamsová postupně získávala převahu, především její silové údery z forhendu dělaly Vaidišové čím dál větší problém.

Osmnáctiletá Češka potom ztratila podání, a právě to v úvodním setu rozhodlo. Williamsová si po několika neproměněných brejkbolech počkala na další příležitost, kterou již využila.

Naděje přesto svitla Vaidišové za stavu 4:5. Při dlouhé výměně dokázala vzdorovat Williamsové a nakonec donutila aktuálně sedmou tenistku světa k chybě. Při skóre 30:30 byla dokonce blízko brejkbolu, jenže poslala míček těsně do autu.

Serena Williamsová po hodinové bitvě korunovala zisk první sady závěrečným esem.

Na začátku druhého setu se obě hráčky několikrát vztekaly, nejprve Vaidišová na své chyby a potom Williamsová na hlavní rozhodčí.

Podání si hráčky držely až do stavu 4:3, kdy se česká tenistka dostala k druhému brejkbolu v zápase a v další výměně ho po vynikajícím přechodu k síti proměnila. Poprvé v zápase, což potěšilo i přítomného Aleše Kodata - nevlastního otce a trenéra.

Jenže hned v následujícím gamu, kdy Vaidišová servírovala na zisk druhé sady, chybovala a pustila Američanku do vedení 40:0. Dva brejkboly odvrátila, třetí již ne.

Další ztráty se už nekonaly, přestože se Vaidišové naskytl jeden setbol, a pokud chtěla Češka porazit svou "sousedku z Floridy", musela vyhrát nejdříve tiebreak druhého setu.

Zkrácená hra nabídla divákům výborný tenis s dlouhými výměnami. Až do stavu 4:4 se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a pak česká jednička odvrátila dva mečboly. Drama vrcholilo, Vaidišová však lehký forhend zkazila a poslala ho do sítě. Čtvrtý mečbol tak stanovil výsledné skóre tiebreaku 9:7.

Po setech 6:4 a 7:6 (9:7) tak do semifinále postoupila Serena Williamsová.