Soči - Jako "finiš" před cílem, který je už na dohled, charakterizuje místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak posledních 100 dnů, než v Soči na jihu Ruska propukne zimní olympiáda. Už i všechny lístky na zahajovací ceremoniál jsou prý beznadějně vyprodány.
Nejdražší olympiáda v historii
Kdo by si také nechal uniknout první zimní olympiádu v subtropech? Zdejší hry ani nezačaly a už vstoupily do historie jako vůbec nejdražší v dějinách.
"Udělalo se hodně. Rusové postavili dvě seskupení sportovišť - na pobřeží Černého moře a v horách, které spojuje rychlodráha a silnice, takže cesta nezabere více než půlhodinku času," řekla profesorka sportovního marketingu Lisa Delpy Neirottiová Hlasu Ameriky.
Únorové hry v Soči budou stát 51 miliard dolarů, zatímco letní olympiáda v Pekingu 2008 vyšla organizátory na 43 miliard a loňské hry v Londýně jen na 19 miliard. Na zimní olympiádu ve Vancouveru před třemi lety stačilo devět miliard dolarů, ale ta se dokázala zaplatit, podotkla.
Ohlasy k přípravám na OH v Soči 2014
Thomas Bach (předseda MOV): "Jsem si naprosto jist, že olympijské hry budou na velkolepé úrovni. Jsme vám (Vladimire Putine) extrémně vděční, že jste s Mezinárodním olympijským výborem v poslední letech skvěle spolupracovali. Výsledkem toho je obrovský rozvoj regionu, úspěšná cesta za organizací her a my jsme tím ohromeni."
Vladimir Putin (ruský prezident): "I když jsou skoro všechna sportoviště připravena, ještě je před námi hodně práce. Poslední tři měsíce budou finální přípravou, kterou nesmíme podcenit. Zároveň bych rád ujistil, že uděláme všechno, aby se účastníci a hosté cítili v Soči komfortně, bez ohledu na národnost, rasu či sexuální orientaci."
Michail Karamanjan (obyvatel Soči pro AFP): "Dříve tady bývalo krásně. Soči bývalo opravdu lázeňským městem a kvůli tomu sem přijížděla spousta lidí. Ale teď je tu skutečně příšerně. Změnili Soči ve velkoměsto. Dříve tu bývalo mnohem krásněji."
Bude ale vlastně bezpečná?
Aktuální jsou podle expertů i další hrozby: zda budou tribuny plné či poloprázdné, zda neudeří severokavkazští teroristé ve stylu nedávného sebevražedného atentátu ve volgogradském autobusu a zda ovzduší olympiády nepokazí sváry okolo sporného ruského zákona o zákazu propagandy homosexuality. Ochránci lidských práv si všímají i policejních zátahů na přistěhovalce, kteří na olympijských stavbách hledají živobytí.
Odborníci už varují příští návštěvníky před převelice důkladným špehováním ze strany tajné policie, zatímco tajná služba oficiálně ujišťuje, že na bezpečnost her bude dohlížet daleko nenápadnější, než činili západní kolegové během olympiády v Londýně.
Zatímco pro prezidenta Vladimira Putina se olympiáda v Soči má stát výkladní skříní "nového Ruska", opozice označuje ZOH za obří "tunel". Prý se již rozkradlo "25 až 30 miliard dolarů" (asi 490 až 590 miliard Kč), tvrdí bývalý místopředseda ruské vlády Boris Němcov. Za rozkradené peníze by se podle něj dalo postavit 3000 kilometrů dálnic či obstarat bydlení pro 800 tisíc Rusů.
Rusové utrácejí za hry jako šílení
Olympiáda se stala záminkou k utrácení i daleko od Soči. Když do Tveru zavítala olympijská štafeta, tak pochodeň připlula na dračí lodi a provázela ji čtyřhodinová show, završená laserovým představením a ohňostrojem. Náklady vyčísleny nebyly, ale Novosibirsk, kam štafeta dospěje v prosinci, už žádá o 24 milionů rublů (asi 14 milionů korun).
Štafeta dlouhá přes 65 tisíc kilometrů si vyžádala výrobu 16 tisíc pochodní v krasnojarském raketovém závodu, v ceně 12 800 rublů každá. Sportovní novinář Vladimir Dobkin to považuje za plýtvání: "U nás máme tisíce děr, které by bylo třeba zalátat. Dejte peníze na sirotky, na sportovní školy," apeloval.
Výsledky jsou vidět v podobě stovek kilometrů nových silnic, letištního terminálu či moderní železnice z letiště do hor, po které budou během olympiády vlaky jezdit s desetiminutovým intervalem. Minulostí mají být i dřívější časté výpadky elektřiny či ve spojení.
Budou hry v Soči vyprodané?
Zmnohonásobil se i počet pokojů ve zdejších hotelích. Ale experti pochybují o jejich zaplněnosti po olympiádě, podobně jako v případě obřích sportovních stadionů. Loni navštívilo Soči čtyři miliony turistů, z toho 2,5 milionu v létě. Ale jen tři procenta byly z ciziny. To má olympiáda změnit.
Vicepremiér Kozak tvrdí, že "reálné náklady" na hry činí jen 219 miliard rublů (asi 128 miliard Kč), "zbývajících" 1,3 bilionu představují investice do Soči, aby se stalo konkurenceschopným letoviskem. Za šest let se podařilo postavit "prakticky nové město s nejmodernější infrastrukturou", tvrdí.
Koncem září sice Soči postihly přívalové deště a voda zaplavila některé ulice a domy, ale přípravu na hry nenarušila. Bývalý špičkový sjezdař Jean-Claud Killy, který ve službách Mezinárodního olympijského výboru dohlíží na přípravy v oblasti, označil záplavy za "velkolepý test". Prý ukázal, že "jestli takové deště přijdou během olympiády, ani si jich nevšimneme".
Další informace k přípravě OH v Soči 2014
- Při budování olympijských objektů stavbaři odtěžili velké objemy materiálu v pobřežních oblastech, což vyvolalo rozpad mořského břehu a může způsobit deformaci vybudovaných sportovišť, varoval Sloboďan, který je šéfem ruského Ústavu ekologického projektování. "Břeh je zapotřebí neustále sledovat, aby bylo možné zasáhnout v místech ohrožení," konstatoval expert. Poškozením jsou ohroženy nejen samotné olympijské objekty na pobřeží, ale i dopravní infrastruktura.
- Riziku povodní je region na západě Kavkazu vystaven velmi často, upozornil Sloboďan. Poslední záplavy postihly Soči před měsícem. Přestože si podle oficiálních zpráv letovisko s velkou vodou snadno poradilo, podle Sloboďana záplavy město paralyzovaly. "Při zářijových záplavách byla ochromena celá jižní část města. Hlavní povodňovou sezónou je přitom v Soči právě zima, kdy nejvíc prší," konstatoval.
- Prezident Ruska Vladimir Putin již několik měsíců čelí kritice organizací pro lidská práva kvůli drastickým podmínkám, které mají na stavbách dělníci. Lidé na pobřeží Černého moře pracují v nedůstojných podmínkách a jsou špatně placení nebo i vůbec. Navíc v Rusku začal platit kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality na veřejnosti.
- V posledních měsících se dokonce objevily spekulace, že některé země by mohly olympijské hry kvůli kontroverznímu zákon o homosexuálech či nebezpečí radikálních islamistických teroristů ze strany neklidného severního Kavkazu bojkotovat. Bach i Putin se toho však neobávají. Rusové ale i proto připravili nejrozsáhlejší bezpečnostní opatření v historii.
- Byty pro sportovce, hotely a restaurace, které tu vyrostly na ploše 256 hektarů, budou s to přijmout více než 70 tisíc lidí. Dělníci a stavební stroje právě provádějí dokončovací práce, hlavně na cestách a zelených plochách.
- Naproti olympijskému parku a v blízkosti letiště vyrostlo i nové, působivě prosklené železniční nádraží.
- Zvláštnost Soči tkví v tom, že je to kompaktní zóna, spojnice mezi mořem a horami, a to vše na malém prostoru, vysvětluje urbanista Oleg Kozinskij. "Neznám jiné místo na světě, kde dokázali vytvořit v tak krátké době tak mohutnou sportovní a městskou infrastrukturu," tvrdí a připouští, že to vytváří i problémy pro přírodu v okolí města se 400 tisíci obyvateli.
- Obyvatelé a ekologové skutečně kritizují značné škody, které na životním prostředí a ekosystému severního Kavkazu napáchala zejména stavba 77 mostů a 12 tunelů. Velice rychlá urbanizace těchto oblastí vytvořila "pochopitelný sociální otřes", připouští Kozinskij.