Unavená Šafářová: Přežila jsem smrt. Snad mě to nakopne

Začal Wimbledon: Cirkusák Dimitrov, tenis při západu slunce
První den nejslavnějšího turnaje světa přinesl do britské metropole krásné letní počasí...
...Na kurtech se tak mohlo hrát o sto šest.
Chybět pochopitelně nemohly ani šampaňské s jahodami.
Do turnaje hned v pondělí vstoupila i bývalá světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska...
Foto: Reuters
ČTK ČTK
29. 6. 2015 23:41
Na Roland Garros Lucie Šafářová zvládla obtížné první kolo a pak si zahrála finále.

Londýn - Na Roland Garros Lucie Šafářová zvládla obtížné první kolo a pak si zahrála finále. V pondělí na trávě ve Wimbledonu vybojovala téměř ztracený zápas a nezlobila by se, kdyby i v Londýně nakonec zazářila.

"Hlavně jsem ráda, že jsem vyhrála," oddechla si Šafářová po vydřeném vítězství nad Američankou Alison Riskeovou, s kterou byla tři míče od porážky.

Ve druhém setu Američanka podávala za stavu 5:4 na vítězství, ale v tu chvíli zahrála Šafářová do té doby nejlépe a zápas otočila. "Bylo tam ale dost chyb. S hráčkou z Top 10 bych je asi nemohla udělat, ale bylo tam i spoustu dobrých věcí. Radši bych se viděla hrát v dalších kolech líp, ale jsem ráda za postup," řekla.

Paralela s Roland Garros?

V Paříži na úvod porazila ve dvou tie-breacích Rusku Anastasii Pavljučenkovovou a odrazila se k jízdě do svého premiérového grandslamového finále ve dvouhře.

Měřeno obtížností 1. kola, tak by nyní po duelu s Riskeovou měla Wimbledon vyhrát. "Kéž by," rozesmála se Šafářová a dodala: "Když člověk zvládne těžké 1. kolo, přežije takovou skoro smrt, tak to většinou nakopne. Snad to bude i v tomto případě."

Na konci zápasu rozhodla i kondice. Šafářová vypadala fyzicky v pohodě, na druhé straně Američanku chytaly křeče. "Mám za sebou spoustu zápasů a s nimi roste i kondice. Měla jsem i výbornou přípravu na Floridě, kde jsme toho spoustu naběhali a namakali. Jsem ráda, že jsem hlavně zdravá," řekla Šafářová.

Brněnská rodačka měla českou podporu

Zpočátku utkání netrefovala míče čistě a občas stála u úderů příliš blízko. Důvodem byly nepravidelné odskoky na trávě. "Člověk s tím musí počítat a musí se s tím poprat. Je to prostě tráva. Je to velký rozdíl a není to jednoduché," uvedla.

V hledišti kurtu číslo dvě se na podporu loňské semifinalistky v All England Clubu Šafářové ozývalo hodně českých hlasů. "To bylo moc fajn," pochvalovala si tenistka. A všimla si, že podobně jako na zápasu Karolíny Plíškové seděl v hledišti hokejista Jakub Voráček. "Byl tam s maminkou a tatínkem, to bylo příjemné," řekla.

Jak se daří Šafářové na grandslamech?

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ

Projděte si její statistiky.

Voráček už obrat Šafářové v utkání neviděl. Přešel na centrální dvorec, kde sledoval prohru Barbory Strýcové se Sloane Stephensovou z USA.

Škoda, že jsem na centru nevyhrála

Strýcová na začátku dne nevěděla, na jakém bude hrát dvorci, jen to, že její zápas bude v podvečer. Vzhledem k rychlým předchozím utkáním se dostala na centrkurt. "Je super hrát ve Wimbledonu na centráku, ale chtělo by to tam vyhrát. Ten bonus si užila Sloane," řekla Strýcová, která po dobrém začátku na soupeřku nestačila.

Na jednom z nejslavnějších tenisových kurtů světa si Strýcová zahrála poprvé loni při prohře ve čtvrtfinále s Petrou Kvitovou. "Je to ohromné. Když tam přijdu, tak na mě foukne atmosféra a historie turnaje. Je to úžasné a nejvíc, co je v tenisu. Opticky to je zvětšený, ale ten kurt je úžasný a hraje se na něm skvěle," řekla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy