Turnaj mistrů ŽIVĚ: Berdych - Djokovič 1:2 na sety

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
22. 11. 2011 0:10
Přečtěte si online reportáž z utkání skupiny A na Turnaji mistrů v Londýně mezi světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska a sedmým hráčem světa Tomášem Berdychem. Český tenista měl sice ve třetím setu mečbol a byl v něm mnohem aktivnější, výhru si ale nechal utéct mezi prsty a prohrál v poměru 6:3, 3:6 a 7:6.

Minuta po minutě

- Dobrý večer, vítám vás u online reportáže z Turnaje mistrů v Londýně. Od 21:30 SEČ proti sobě nastoupí v rámci skupiny A světová jednička Novak Djokovič ze Srbska a sedmý hráč světa Tomáš Berdych, tedy stejná dvojice, která otevírala turnaj osmi nejlepších hráčů před rokem.

- Připomeňme si odpolední zápas skupiny A, v němž světová pětka Španěl David Ferrer překvapivě snadno porazil třetího hráče světa a domácího tenistu Andyho Murrayho (6:4, 7:5). Naopak světová dvojka Rafael Nadal (proti Američanovi Mardymu Fishovi) i čtyřka Švýcar Roger Federer (proti Francouzi Jo-Wilfriedu Tsongovi) své úvodní zápasy ve skupině B už v neděli zvládli.

- Vedle jednoznačné výhry Djokoviče ve zmíněném vzájemném zápase na Turnaji mistrů Srb zvládl i všechny tři letošní duely proti Berdychovi. Vzájemná bilance je pak výrazně kladná pro Djokoviče (7:1), Djokovič navíc všech sedm zápasů vyhrál na tvrdém povrchu. Poslední dva duely však Berdych skrečoval kvůli zranění.

- Oba hráči už jsou na kurtu, zápas za chvíli začne.

0:0 Zápas začíná, na podání jde Berdych.

0:0 15:30. Djokovič se hned na úvod blýsknul dvěma dobrými returny, na něž Berdych nestačil zareagovat.

0:0 40:30. Berdych však dvakrát za sebou poslal míček do rohu kurtu a Djokovič vrátil míčky vždy jen za základní čáru.

1:0 Berdych si pomohl servisem a nakonec svůj servis přece jen uhájil.

1:0 15:15. Djokovič začal na servisu dvojchybou, Berdych pak netrefil z forhendu míč do zcela odkrytého dvorce.

1:0 15:30. Djokovičův bekhend končí za základní čarou.

1:0 15:40 a první dva brejkboly pro Berdycha. Djokovič opět, tentokrtát z forhendu, posílá míč za základní čáru.

1:0 30:40. První brejkbol odvrácen, Berdych posílá forhend jen do sítě.

2:0 Druhý brejkbol ale Berdych využívá a ujímá se vedení 2:0. Po skvělém returnu zatlalčil Djokoviče do obrany, a ten v nouzi zahrál míč jen do sítě.

2:0 15:15. Dva výborné Berdychovy první servisy, ten první ale Djokovič vrátil ještě lepším returnem, ve druhém případě však šlo o první eso v zápase.

2:0 30:15. A další přímý bod z podání.

2:0 40:15. Skvělý Berdychův útok zakončený forhendovým úderem do odkryté části kurtu.

3:0 Berdych brejk snadným způsobem potvrzuje. Opět se trefuje do prvního servisu a zahrává přímý bod z podání.

3:0 0:15. Po dobrém Berdychově returnu pod nohy posílá Djokovič míč bekhendem mimo kurt.

3:0 15:15. Tentokrát se Djokovičovi povedl křižný forhendový cross-over přesně do rohu kurtu, na nějž Berdych nezareagoval.

3:0 15:30. Djokovičův forhend zastavuje páska.

3:0 15:40 a další dva brejkboly pro Berdycha. Djokovič opět z bekhendu vyhazuje bekhend mimo kurt.

3:0 30:40. První brejkbol Djokovič odvrací díky dobrému prvnímu servisu.

4:0 Druhý ale ne, a Berdych tak soupeři opět bere servis. Djokovičův bekhend znovu zastavila páska.

4:0 0:15. Berdychův křižný bekhend končí mimo kurt.

4:0 0:30. Djokovič teď Berdycha doslova uštval a zakončil výměnu povedeným kraťasem.

4:0 0:40. Berdychův křižný forhend končí v autu a Djokovič má první tři brejkboly v zápase.

4:0 15:40. Djokovičův forhend končí za základní autu, Berdych tak první brejkbol odvrací.

4:1 Ten druhý ale ne, když poslal forhend do autu, a Djokovič získává první hru v zápase.

4:1 0:15. Djokovič se poprvé odvážil na síť, volej však posílá za základní čáru.

4:1 15:15. Berdychův return končí v autu.

4:1 30:15. Přímý bod Djokoviče ze servisu.

4:1 30:30. Djokovič míč na forhendu špatně trefil a poslal daleko za základní čáru.

4:1 30:40. Berdych má další brejkbol. Jeho výborný return pod nohy vrací Djokovič do sítě.

4:1 Shoda. Tentokrát poslal Berdych return do autu.

4:1 Výhoda Djokovič. Berdychův forhend ven z kurtu končí opravdu vně kurtu.

4:2 Djokovič si opět pomohl servisem a poprvé v zápase si svůj servis uhájil.

4:2 0:15. Berdychův křižný forhend končí v síti.

4:2 0:30. A opět to samé v bleděmodrém. Forhendový cross-over Berdycha končí v autu.

4:2 15:30. Teď ale reaguje dobrým prvním servisem, který Djokovič returnuje za základní čáru.

4:2 15:40 a další dva brejkboly pro Djokoviče. Další nevynucená Berdychova chyba, bekhend po lajně posílá ven ze hřiště.

4:2 Shoda. Berdych si však v kritické chvíli pomáhá dvěma přímými body z podání.

4:2 Výhoda Djokovič. Je tohle vůbec možné? Djokovič se zachránil jen za cenu vysokého lobu, Berdych však nepochopitelně smečuje daleko mimo kurt.

4:2 Shoda. Berdych si však opět pomohl servisem a následným bekhendovým halfvolejem přesně Djokovičovi na tělo.

4:2 Berdych má výhodu. Djokoviče si rozhýbal po kurtu a výměnu zakončil přesným volejem na síti do volné části kurtu.

5:2 Klíčový Tildenův gem Berdych vyhrává a to přesto, že čelil třem brejkbolům soupeře. Nyní bude při Djokovičově servisu útočit na zisk prvního setu.

5:2 15:0. Chytrý kraťas Djokoviče Berdych neměl šanci dostihnout.

5:2 15:15. Dvojchyba Djokoviče v nevhodnou chvíli.

5:2 30:15. Berdychův return končí za základní čarou.

5:2 40:15. Djokovičův forhend po lajně končí přesně v rohu kurtu, Berdych míč stihne jen líznout.

5:2 40:30. Po dobrém Berdychově returnu posílá Djokovič bekhend do sítě.

5:3 Djokovič však přeci jen svůj servis uhájil, Berdych poslal return za základní čáru.

5:3 15:0. Berdych začal podávat na vítězství v setu znamenitě, Djokoviče si rozhýbal a výměnu zakončil volejem na síti do volné části kurtu.

5:3 30:0. Opět si Tomáš pomohl dobrým prvním servisem.

5:3 30:15. Ovšem i Berdych vyrábí dvojchybu (jeho první v zápase) v nevhodnou chvíli.

5:3 30:30. Berdych po delší výměně nevydržel s nervy a poslal forhend za základní čáru.

5:3 40:30. Je tu první setbol v zápase. Djokovičův return končí v síti.

6:3=1:0 na sety A Berdych hned první setbol využívá. První set zakončuje vítězným míčem z bekhendu po lajně.

0:0 Začíná druhý set, na podání jde Djokovič.

0:0 15:0. Djokovič začíná druhý set přímým bodem z podání.

0:0 30:0. Po delší výměně posílá Berdych forhend do sítě.

0:0 40:0. Djokovičovo první eso v zápase.

0:1 První čistá hra v zápase. Djokovič si znovu pomohl servisem a křižný forhend pak poslal do voplné části kurtu.

0:1 15:0. Djokovičův bekhend končí za základní čarou.

0:1 15:15. Nevynucená chyba Berdycha z forhendu, míč končí za základní čarou.

0:1 30:15. Djokovič vrací tvrdý úder Berdycha za základní čáru.

0:1 40:15. Přímý bod Berdycha z podání.

0:1 40:30. Jenže poté uhrál další nevynucenou chybu z forhendu, kdy míč dopadl opět za základní čáru.

0:1 Shoda. Nepřesnosti na forhendu Djokovič využí a forhendem se trefuje přesně do rohu kurtu.

0:1 Výhoda Berdych. Teď Djokoviče hnal z rohu do rohu a Srb na závěr výměny míč poslal jen do země.

0:1 Shoda. Bekhend Berdycha končí v síti.

0:1 Je tu první brejkbol ve druhém setu pro Djokoviče. Teď zase proháněl on Berdycha, a ten v nouzi poslal bekhend za základní čáru.

0:1 Shoda. Berdych si po dobrém servisu došel na síť a výměnu zakončil povedeným volejem mimo Djokovičův dosah.

0:1 Výhoda Berdych. Djokovič poslal forhend těsně za základní čáru.

0:1 Shoda. Berdych sice další Djokovičův povedený kraťas doběhl, ale poté poslal míč za základní čáru.

0:1 Djokovičův return končí přesně na lajně, a vypracovává si tak další brejkbol.

0:2 A tentokrát jej Djokovič využívá. Dělá to za něj Berdych, který chtěl zahrát vítězný míč, ale forhend po lajně poslal za základní čáru. Suverénně nejdelší hru zápasu tak ovládl Srb.

0:2 15:15. Berdych nejdřív bodoval returnem, pak ale poslal forhend do sítě.

0:2 30:15. Tentokrát končí Berdychův return v síti.

0:2 30:30. Kazí ale také Djokovič, který chtěl zahrát forhend po lajně, ale do kurtu se netrefil.

0:2 40:30. Berdych přešel z obrany do útoku, pak ale ve slibné pozici u sítě poslal zbrkle míč snad metr mimo kurt.

0:3 Djokovič získává i třetí hru ve druhém setu a znovu díky tomu, že Berdych poslal forhend za základní čáru.

0:3 15:0. Djokovičův bekhend končí v síti.

0:3 30:0. Teď zase skončil v autu jeho return.

0:3 30:15. Po dobrém returnu Djokoviče končí v síti Berdychův forhend.

0:3 40:15. Berdych si pomohl servisem a Djokovič returnoval jen do autu.

0:3 40:30. Další povedený kraťas z Djokovičovy továrny. Berdych jej doběhl, ale poslal těsně za základní čáru.

1:3 Djokovič nevydržek s nervy a poslal forhend za základní čáru. Berdych tak tentokrát svůj servis uhájil.

1:3 0:15. Djokovičův bekhend po lajně se do kurtu nevešel.

1:3 15:15. Po nevynucené chybě Berdycha z forhendu je stav srovnaný.

1:3 30:15. Přímý bod Djokoviče opět z prvního servisu, ten mu jde na rozdíl od Djokoviče ve druhém setu parádně.

1:3 40:15. Berdych přecházel na síť, čehož si Djokovič všimnul a povedeným prohozem vytloukl Berdycha do sítě.

1:3 40:30. Dlouhá výměna končí vítězným Berdychovým úderem z forhendu.

1:4 Djokovič i přes menší potíže opět servis uhrává. Berdych se pokusil o vítězný míč z bekhendu po lajně, ale míč do kurtu těsně netrefil.

1:4 0:15. Djokovič zahnal Berdycha úderem do rohu, a ten poslal míč jen do autu.

1:4 15:15. Berdych si po dobrém podání přišel na síť pro vítězný volej.

1:4 15:30. Další Berdychova nevynucená chyba z forhendu.

1:4 30:30. Vzápětí si ale pomohl přímým bodem ze servisu.

1:4 40:30. A další pomoc Berdycha prvním servisem.

2:4 Tentokrát se Berdych vytasil s esem, čímž šestou hru ve druhém setu získal pro sebe.

2:4 0:15. Berdych zakončil výměnu přesným forhendem po lajně.

2:4 15:15. Djokovičovi pomohla pásku, čímž Berdycha zahnal do úzkých a pak výměnu zakončil nedoběhnutelným kraťasem.

2:4 30:15. Po dobrém servisu poslal Djokovič forhend do volné části kurtu.

2:4 30:30. Teď ale forhendový úder z jeho rakety skončil v autu.

2:4 40:30. Berdych returnuje jen do sítě.

2:4 Shoda. Djokovič měl nahráno na vítězný úder, poslal však forhend křížem do sítě.

2:4 Výhoda. Berdychův pokus o vítězný míč z forhendu po lajně končí v těsném autu.

2:5 Ani tentokrát Djokovič nepovolil Berdychovi brejkbol a je už jen jeden gem od zisku druhého setu. Berdych se i tentokrát pokus zakončit vítězným úderem bekhend však poslal za základní čáru.

2:5 15:0 po povedeném prvním servisu Berdycha.

2:5 30:0. Parádní křižný forhend z rakety Berdycha. Spadl přesně do rohu kurtu.

2:5 40:0 po dalším přímém bodu ze servisu.

3:5 První čistá hra pro Berdycha, teď však bude Djokovič podávat na výhru v setu.

3:5 15:0. Po dobrém servisu přichází ještě lepší Djokovičův forhend.

3:5 30:0. Tentokrát to samé, akorát z bekhendu.

3:5 40:0 po esu a tři setboly pro Djokoviče.

3:6=1:1 na sety Djokovič hned první setbol využil díky dalšímu esu a srovnává stav setů na 1:1.

0:0 Začíná třetí set, na podání jde Berdych.

0:0 0:15. Hned na úvod setu vítězný prohoz pro Djokoviče.

0:0 15:15. Djokovičův čopovaný bekhend končí v autu.

0:0 30:15. Berdych si pomáhá přímým bodem ze servisu.

0:0 40:15. Tentokrát skončil v autu Djokovičův forhendový úder.

1:0 Berdych první hru ve třetím setu bez potíží získává, když si na závěr hry opět pomohl přímým bodem ze servisu.

1:0 15:0. Berdychův return končí v autu.

1:0 30:0. Po dalším dobrém servisu zahrál Djokovič vítězný bekhend do odkryté části kurtu.

1:0 30:15. Tentokrát namířil bekhend do sítě.

1:0 40:15. Djokovič se však opět opřel do servisu a připisuje si důležitý bod.

1:1 Hra Djokovič. Berdychův forhend končí mimo kurt.

1:1 15:0. Djokovičův return končí v síti.

1:1 15:15 po Berdychově dvojchybě.

1:1 30:15. Tvrdý servis a volej do odkrytého rohu kurtu. Tohle spojení dneska Berdychovi celkem jde.

1:1 30:30. Jenže po žních bývá u Berdycha téměř vždy půst. Forhendový úder vyhazuje do dalekého autu.

1:1 40:30 po Berdychově esu.

2:1 Hra Berdych. Třetí set je zatím bez brejkbolů. "Postaral se" o to Djokovič, který poslal druhé Berdychovo podání za základní čáru.

2:1 30:0. Djokovič se nejprve pomohl servisem, poté se jej pokusil Berdych prohodit, ale Djokovičovi se povedl stopvolej.

2:2 Čístá hra pro Djokoviče po dvou přímých bodech ze servisu.

2:2 15:0. Djokovičův bekhend končí v síti.

2:2 30:0. Tentokrát skončil Djokovičův bekhend za základní čarou.

2:2 30:15. Těsný aut po Berdychově pokusu zahrát vítězný míč forhendem po lajně.

2:2 30:30. Berdychovi se nepovedl servis, Djokovič jej zahnal do obrany a Berdych poslal bekhend jej do sítě.

2:2 40:30. Parádní výměna, zcela jistě nejlepší v zápase. Nejdřív se Berdych bránil, pak ale přešel do útoku a výmenu zakončil nekompromisní smečí.

3:2 Djokovičův return končí těsně za základní čáru, takže Berdych získává pátou hru ve třetím setu pro sebe.

3:2 0:15. Prasátko pomohlo Berdychovi k neúmyslnému, ale účinnému kraťasu.

3:2 15.15. Berdychův return končí v autu.

3:2 15:30. Po dobrém returnu přešel Berdych na síť a výměnu zakončil nekompromisní smečí.

3:2 15:40 a dva brejkboly (vůbec první ve třetím setu) proBerdycha. Berdych opět dostal returnem Djokoviče pod tlak a výměnu zakončil forhendovým cross-overem do rohu kurtu.

4:2 A Berdych hned první brejkbol využívá. Po dvanácti gemech je tu brejk, Berdych byl v úzkých, ale hru zakončil vítězným forhendem po lajně.

4:2 0:30. Potvrzovat brejk ale nezačíná dobře. Po dvojchybě přichází nevynucený úder do autu.

4:2 15:30. Djokovič v nouzi poslal forhend do autu.

4:2 15:40 a dva brejkboly pro Djokoviče. Dvojchyba (druhá v gemu) přichází ve zcela nevhodnou chvíli.

4:3 Djokovič hned první brejkbol využívá a je tu re-brejk. Berdych chtěl zakončit výměnu forhendem po lajně, ale jeho úder zastavila síť.

4:3 15:0. Berdych returnuje druhé podání Djokoviče do sítě.

4:3 15:15. Berdych se dostal do výměny dobrým returnem a Djokovič při pokusu o prohoz zamířil v nouzi jen do sítě.

4:3 30:15. Nevynucená chyba z forhendu Berdycha. Míč končí za základní čarou.

4:3 40:15. A další zbytečná chyba, Berdych tentokrát poslal míč z bekhendu do sítě.

4:4 A Djokovič brejk potvrzuje, vše je tedy ve starých kolejích.

4:4 15:0. Djokovičův slajzovaný bekhend skončil v síti.

4:4 30:0. Nevynucená Djokovičova chyba z bekhendu.

4:4 40:0. Djokovič posílá return prvního Berdychova servisu do sítě.

5:4 Čistá hra pro Berdycha a nyní se dostává pod tlak nutnosti udržet si svůj servis Djokovič.

5:4 15:0. Berdych poslal slajzovaný bekhend za základní čáru.

5:4 15:15. Djokovičův pokus o kraťas skončil v síti.

5:4 15:30. Teď si Berdych hrál s Djokovičem jako kočka s myší a výměnu zakončil bekhendovým volejem mimo Djokovičův dosah.

5:4 30:30. Berdych se pokusil přitvrdit, bekhend však poslal do sítě.

5:4 40:30. Berdych měl zpočátku navrch, pak se ale dostal do útoku Djokovič a Berdych zahrál v nouzi za základní čáru.

5:5 Hra Djokovič. Berdych byl dva míče od vítězství, ale pak začal riskovat a dvakrát poslal bekhend do sítě.

5:5 15:0 po přímém bodu Berdycha ze servisu.

5:5 30:0. Berdych byl sice v obraně, pak ale překvapil Djokoviče vítězným úderem z bekhendu po lajně.

5:5 40:0. Po dobrém servisu poslal Berdych forhend přesně do rohu kurtu.

6:5 Berdych zakončil jedenáctou hru ve třetím setu esem a opět si pomohl úspěšným servisem.

6:5 15:0. Berdych poslal return druhého podání daleko do autu.

6:5 15:15. Po Berdychově útoku končí Djokovičův forhend v síti.

6:5 15:30. Parádní forhend Berdycha k lajně hraný těsně nad páskou. Djokovič se jen ohlédl.

6:5 30:30. Return Berdycha končí v autu.

6:5 Je tu první mečbol zápasu, Djokovič zahrál dvojchybu v nejnevhodnější chvíli.

6:5 Shoda. Berdych ho ale nevyužívá, forhend posílá do sítě, navíc by skončil i mimo kurt.

6:5 Výhoda Djokovič po přímém bodu ze servisu.

6:5 Shoda. Po dobrém Berdychově returnu posílá Djokovič forhend do sítě.

6:5 Výhoda Djokovič. Berdych se na return správně nenatáhl a poslal míč ven z kurtu.

6:6 Obrovský kiks Berdycha znamená tiebreak třetí sady. Berdych se přitáhl na síť, pak ale poslal forhend daleko do autu.

6:6 0:1. Bekhend Berdycha končí v síti a hned je tu první minibrejk.

6:6 1:1. Minibrejk je zpět, Djokovič poslal v nouzi míč za základní čáru.

6:6 1:2. Berdychovi ujely nervy a po dlouhé výměně poslal forhend za základní čáru.

6:6 1:3. A znova. Forhend končí zcela nevynuceně za základní čarou. Djokovič má opět minibrejk.

6:6 1:4. A je to zlé. Berdych naprosto triviální volej na síti posílá daleko za základní čáru.

6:6 1:5. Horší už to snad být nemůže, Djokovič si Berdycha rozpohyboval a na rozdíl od něj se při smeči nemýlil.

6:6 2:5. Jiskra naděje po Djokovičově autu.

6:6 3:5. Berdych si pomohl servisem a poté umístil vítězný míč forhendem do rohu kurtu.

6:6 3:6. Další nevynucená chyba Berdycha a tři mečboly pro Djokoviče, který jde navíc podávat.

6:7=1:2 na sety Je konec. Return Berdycha končí v síti.

- Tomáš Berdych dal už poněkolikáté ve své kariéře ilustrační příklad, jak prohrát vyhraný zápas. Ve třetím setu měl nejen mečbol, ale byl i herně lepší a Djokoviče měl na lopatě, pak se ale psychicky složil a Djokovič díky větší nervové odolnosti v těchto chvílích zápas dovedl do vítězného konce.

- S tímto konstatováním se s vámi loučím a u středečního zápasu Berdycha proti Britovi Andymu Murraymu, či jeho náhradníkovi Janku Tipsarevičovi ze Srbska se těším na shledanou.