Legendární Tour v číslech: nejdále z New Yorku do Londýna. Kdo vyhrál s nadváhou?

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 6. 2021 19:37
Už v sobotu se v Bretani roztočí kola 184 jezdců, kteří rozjedou 108. edici cyklistické "Staré dámy" Tour de France. Chris Froome na rekord čtyř mužů nejspíš nezaútočí, zato Peter Sagan by ten svůj mohl ještě posunout. Ale pojďme se před startem podívat i hlouběji do historie, na zajímavé údaje z dílny Petra Minaříka a jeho webu CyclistsHub.com.
Bradley Wiggins na Tour de France 2012.
Bradley Wiggins na Tour de France 2012. | Foto: Reuters

Zakladatel webu CyclistsHub.com a cyklistický nadšenec Petr Minařík dal dohromady zajímavý soubor statistik týkajících se Tour de France, ale také dalších závodů Grand Tours.

V jedné z částí se zaměřil na výšku a váhu vítězů "Staré dámy". Zjistil, že průměrná výška šampiona Tour má hodnotu 1,77 metru, nejnižším vítězem byl Romain Maes v roce 1935 se 160 centimetry a nejvyšším Bradley Wiggins před devíti lety se 190 centimetry.

Wiggins tak zlomil dlouholetý předpoklad, že cyklisté by neměli být příliš vysocí. Naopak podle dostupných statistik vítězí postupem času spíše vyšší a vyšší jezdci. Ostatně také Chris Froome měří 186 centimetrů.

Začátkem je potřeba podotknout, že především z dávné historie Tour de France nejsou všechny údaje o jezdcích dostupné a známé a že hluchým místem ve statistikách jsou léta 1999 až 2005. Tehdy ve Francii vyhrával Lance Armstrong, ale kvůli dopingu mu byly všechny tituly odebrány a náhradní vítězové oficiálně vyhlášeni nebyli.

 

Právě se děje

před 9 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy