Bernal ovládl cyklistické Giro a má druhý triumf z Grand Tours

30. 5. 2021 17:58
Kolumbijský cyklista Egan Bernal vyhrál Giro d'Italia. Čtyřiadvacetiletý jezdec si tak po triumfu na předloňské Tour de France připsal druhý triumf v závodě Grand Tours.
Egan Bernal s trofejí.
Egan Bernal s trofejí. | Foto: Reuters

V dnešní, závěrečné časovce v okolí Milána na 30,3 km Bernal obsadil 24. místo a konečné pořadí ovládl s náskokem jedné minuty a 29 sekund před domácím Damianem Carusem. Třetí příčku obsadil Brit Simon Yates.

Bernal na letošním Giru vyhrál dvě etapy a za celkovým triumfem udělal zásadní krok v sobotní poslední horské etapě, ve které ustál Carusův útok. Dnes už si jízdou bez rizika vítězství pojistil.

"Je těžké si uvědomit, co jsem právě dokázal, že jsem vyhrál Giro. Zejména po tom, co jsem prožíval v posledních dvou letech," řekl Bernal, kterého loni trápily problémy se zády.

Bernal, jenž kromě růžového získal i bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let, se stal druhým kolumbijským vítězem Gira. Navázal na úspěch Naira Quintany z roku 2014.

Časovku vyhrál Bernalův kolega ze stáje Ineos Grenadiers Filippo Ganna. Za italským cyklistou skončil na druhém místě se ztrátou 12 sekund Rémi Cavagna z Francie, třetí byl jiný domácí jezdec Edoardo Affini.

Jediný český zástupce v pelotonu Jan Hirt v časovce obsadil se ztrátou přes tři minuty 70. místo a v konečném pořadí skončil na 26. pozici. Je to jeho druhý nejlepší celkový výsledek na Grand Tours. Při svém debutu na Giru 2017 byl dvanáctý. Za Bernalem zaostal o více než hodinu a půl.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 21. etapa Senago - Milán (časovka jednotlivců 30,3 km):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 33:48, 2. Cavagna (Fr./Deceuninck-Quick Step) -12, 3. Affini (It./Jumbo-Visma) -13, 4. Sobrero (It./Astana-Premier Tech) -14, 5. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step) -27, 6. Walscheid (Něm./Qhubeka-ASSOS) -33, 7. Bettiol (It./EF Education-Nippo) -34, 8. Tratnik (Slovin./Bahrajn Victorious) -42, 9. Moscon (It./Ineos Grenadiers) -44, 10. Keisse (Belg./Deceuninck-Quick Step) -47, …70. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -3:22.

Konečné pořadí: 1. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) 86:17:28, 2. Caruso (It./Bahrain Victorious) -1:29, 3. S. Yates (Brit./BikeExchange) -4:15, 4. Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) -6:40, 5. Martínez (Kol./Ineos Grenadiers) -7:24, 6. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) -7:24, 7. Bardet (Fr./DSM) -8:05, 8. Carthy (Brit./EF Education-Nippo) -8:56, 9. Foss (Nor./Jumbo-Visma) -11:44, 10. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -18:35, …26. Hirt -1:32:42.