Neuvěřitelná výzva splněna. Češi zaskočili i strážce everestingu, míří do síně slávy

Neuvěřitelná výzva splněna. Češi zaskočili i strážce everestingu, míří do síně slávy
V sedle oba sportovci strávili více než 266 hodin a nastoupali přes 130 000 výškových metrů. Bezpečně tak dosáhli na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili v rámci svého projektu na "Koronu Himálaje".
"Oba máme za sebou extrémní závody, ale i tak to pro nás bylo něco nového. Tady nás netlačili soupeři či limit, celý projekt jsme si vymysleli sami. Také jsme byli v Alpách v naprosto unikátní době - měli jsme je úplně pro sebe. Kvůli covidu mnoho resortů a míst vůbec neotevřelo, turistická místa byla úplně prázdná. Pouze zvířata to pochopila, tak jsme se někdy pohybovali dost v divočině," dodává Paloncý.
Jen na Falzarego oba sportovci vyjížděli celkem 28 hodin v kuse, přičemž po každém mrazivé dojezdu se u své dodávky dlouho dávali dohromady. "Na Falzaregu byla taková zima, že jsme sjeli dolů a tam jsme se pak hodinu a půl klepali a rozehřívali se," vzpomíná Marvanová. I kvůli koronavirovým opatřením byli oba sportovci odkázáni sami na sebe. Sami si vařili, spravovali kola, chystali věci na výjezd, dopravovali se pod další horu.
"Po zimě byla na cestě spousta kamení a v některých místech i mnoho písku a štěrku. V jedné pasáži jsem to neustál. Pád byl nepříjemný, krvácení z obočí se nedařilo zastavit, ale jinak nešlo o nic vážného. Celkově bylo Mortirolo velmi příjemné stoupání," vzpomíná Paloncý na cestu, která má v nejprudší části sklon 14 procent.
Foto: Archiv Pavla Paloncého
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
30. 6. 2021 18:32
Extrémní sportovci Pavel Paloncý a Peggy Marvanová před pár dny dokončili unikátní projekt, při kterém v Alpách na kole v součtu překonali výšku všech čtrnácti osmitisícovek. Dosáhli tak alespoň pomyslně na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili na "Koronu Himálaje". V rámci této akce také vybrali více než čtvrt milionu korun na charitativní účely.

"Ďábelsky jednoduché, ale brutálně náročné," tak charakterizují strážci projektu sportovní aktivitu skrývající se pod názvem everesting, při které amatérští i profesionální sportovci na libovolný kopec opakovaně stoupají tak dlouho, než dosáhnou výšku Mt. Everestu, tedy 8848 metrů. 

Během koronavirové pandemie tato aktivita získala velkou popularitu a i přes ohromnou náročnost se úspěšné pokusy začaly množit. Nikdo si ale ještě netroufl na počin, který před několik dny dokončili čeští extrémní sportovci Pavel Paloncý a Markéta "Peggy" Marvanová. 

Během uplynulých dvou měsíců oba v Alpách vyjeli na pomyslný Everest hned čtrnáctkrát, přičemž nastoupali přes 130 000 výškových metrů a v sedle strávili 266 hodin.

"Neuvěřitelný projekt, tohle patří do síně slávy," napsali Paloncému s Marvanovou organizátoři, kteří zaštiťuji everesting po celém světě. "Za všechny ty roky, co sledujeme everesting, je to jedna z nejzajímavějších věcí, jaké jsme zaznamenali."

Paloncý i Marvanová přitom za sebou mají mnoho extrémních závodů a výkonů, jejichž parametry obyčejného smrtelníka ohromí, avšak i pro ně byla tato výzva mimořádně náročná.  

"Těžko se to srovnává, ale určitě to byla jedna z nejtěžších výzev, jaké jsem kdy absolvoval," tvrdí Paloncý. "Ale bylo to pozitivní! Jen slovo everesting jsme teď zařadili na seznam zakázaných slov," dodává se smíchem Marvanová. 

Celý projekt měl navíc i výrazný charitativní rozměr. Fanoušci obou sportovců během akce přispívali na pomoc handicapovaným dětem. Den  před ukončením výzvy takto vybrali už více než 270 000 korun (stále lze přispět zde).  

"Musím říct, že když přišla zpráva, že jsme přesáhli vytyčený cíl, tedy 250 000 korun, musel jsem to chvíli vstřebávat," říká Paloncý. "My už jsme se s těmi dětmi před naším projektem setkali a dvě z nich už během projektu nastoupily na terapii, která jednomu chlapci pomohla začít chodit a druhá holčička si zase dokázala sednout. To nás ohromně nabíjelo, ale zase byl velký závazek ty peníze opravdu vybrat, takže jsme strašně rádi, že se to povedlo." 

V přiložené fotogalerii se můžete podívat, jak celý projekt "Korona Himálaje" vrchol po vrcholu probíhal, a to včetně původních komentářů obou sportovců. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy