Poslední Tour s hosteskami? Polibky pro vítěze jsou sexistické, bouří se feministky

Jiří Škuba Jiří Škuba, Rudolf Černík
29. 7. 2019 10:31
Šampaňské, květiny a... krásné ženy. Dekorování vítězů jednotlivých etap paří k symbolům slavné Tour de France. A právě přítomnost hostesek na podiu dráždí řadu feministických skupin, které požadují ukončení tradice, která je údajně neuctivá vůči ženám.
Příliš křehké... Feministkám vadí modelky na podiu
Příliš křehké... Feministkám vadí modelky na podiu | Foto: Reuters

Petici proti spolupráci závodu s modelkami už podepsalo více než 26 000 lidí, řada z nich dokonce demonstruje před ústředím organizátora závodu ASO (Amuary Sport Organisation). 

"Fotografie těchto sexistických scén pak přebírají mnohá média po celém světě. Zahájili jsme tedy petici Vzdejme se hostesek na pódiích Tour de France!" prohlašuje feministka Fatima Benomarová.

Po kampani #MeToo se už spoře oděných dívek vzdaly tak významné sportovní akce jako je například formule 1 nebo španělská Vuelta. Tour de France si svoji tradici drží. Zatím.

"Hostesky na molu slouží jako dekorace a jsou pro cyklisty cenou? Ale ženy nejsou ani předměty, ani odměny. Jak by měla být představena role moderní ženy? Určitě ne jako tento klasický obraz hostesek na pódiích, s příliš krátkou sukní a až moc křehké na to, aby se samy dostávaly se na pódia jako sportovkyně," stěžují si aktivisté.

Marlene Schiappaová, francouzská ministryně pro rovnost mužů a žen, označila přítomnost hostesek na podiu za "zastaralou" a uvedla, že petici "chápe".

Společnost Amuary Sport Organisation se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů. Kolony dosahují kolem deseti kilometrů. Ráno se na 173. kilometru ve směru na Prahu převrátil kamion, dálnice tam zůstává uzavřená. Asi o hodinu později se na 190. kilometru ve směru na Brno srazily tři nákladní vozy, policisté po dvou hodinách provoz obnovili. I tato nehoda je bez zranění. Kamion na 173. kilometru se převrátil před 8:00, policisté odklánějí dopravu mezi 168. a 178. kilometrem na souběžnou silnici druhé třídy. Kamion leží mimo plochu dálnice. "Uvidíme, jak půjdou odklízecí práce a jak to půjde, tak provoz na dálnici zase vrátíme," řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Web dopravních informací odhaduje čas zprůjezdnění dálnice kolem 14:00.

před 43 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy