Překvapení v Ineosu. Froome ani Thomas nepojedou Tour de France, chybí v nominaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2020 13:52
Na cyklistické Tour de France budou chybět čtyřnásobný vítěz Chris Froome i předloňský šampion Geraint Thomas. Tým Ineos Grenadiers je na slavný závod nenominoval. Favorizovaná stáj vsadí na obhájce prvenství Kolumbijce Egana Bernala a vítěze loňského Gira d'Italia Ekvádorce Richarda Carapaze.
Takhle si Geraint Thomas (vlevo) a Chris Froome připíjeli na Tour 2018. Letos ji nepojedou.
Takhle si Geraint Thomas (vlevo) a Chris Froome připíjeli na Tour 2018. Letos ji nepojedou. | Foto: Reuters

Oba britští jezdci se minulý týden trápili na Critériu du Dauphiné, které slouží jako tradiční generálka na Tour. Thomas obsadil 37. místo. Froome skončil na 71. příčce se ztrátou téměř hodiny a půl na vítězného Kolumbijce Daniela Martíneze. Bernal kvůli potížím se zády Critérium nedokončil, ale na Tour by měl být v pořádku.

"Chris potřebuje trochu více času, aby se dostal na špičkovou úroveň," uvedl šéf týmu Ineos Dave Brailsford.

Froome připustil, že pětietapový závod ve Francii přišel příliš brzy. "Zdravotně jsem v pořádku. Nemám žádné bolesti, už mě nic netrápí. Ale tohle byl pro mě rozhodně velký kopanec. Pořád jsem ještě na cestě k tomu, abych se dostal do té nejlepší kondice," řekl rodák z Nairobi.

Froome, který po sezoně přestoupí do izraelské stáj Start-Up Nation, se loni vážně zranil právě během Critéria du Dauphiné a teprve hledá někdejší formu. Místo Tour by měl dostat šanci na Vueltě na přelomu října a listopadu.

"Co se mého návratu a dalšího zlepšování týká, je přede mnou několik důležitých kroků, které jsou zapotřebí, abych byl znovu schopen vyhrát závod. Nejsem si v současnosti jistý, že bych mohl na letošní Tour odvést všechnu práci, která se ode mě očekává. Věřím ale, že na Vueltu už to do sebe všechno zapadne, je to mnohem reálnější cíl. A mně to dává možnost dosáhnout něčeho, co je opravdu reálné," prohlásil Froome.

"Musím vše přenastavit a své cíle přesunout z Tour de France na Vueltu, ale když si vezmu, čím jsem si prošel v minulém roce… Z té velké nehody jsem se dokázal dát neuvěřitelně dohromady a už teď mám velkou radost z toho, že jsem zpátky a mohu vůbec závodit," doplnil Froome, vítěz Vuelty 2011 a 2017.

"Chris je opravdový šampion, který prokázal neuvěřitelnou odvahu a odhodlání vrátit se po loňské nehodě. Chceme ho podpořit v boji o další titul z Grand Tour a před Vueltou bude mít trochu více času k tomu, aby se dostal na vrcholnou úroveň," řekl Brailsford na adresu pětatřicetiletého vítěze sedmi Grand Tours. Na Tour kraloval Froome v letech 2013, 2015, 2016 a 2017.

O rok mladší Thomas se představí na říjnovém Giru d'Italia, kde může zaútočit na druhý titul z Grand Tour. "Je fajn mít konečně plán a přesně vědět, co mě čeká. Mohu se tak snažit vytěžit z tohoto roku i nějaká pozitiva. A závodění v Itálii miluju, moc si to tam užívám. Jsem rád, že se na Giro zase vrátím," řekl Thomas, který jel závod v minulosti třikrát. Naposledy měl na Giru v roce 2017 pád, kvůli němuž nedojel.

Tour de France odstartuje s dvouměsíčním zpožděním zaviněným koronavirem 29. srpna v Nice. Ineos, dříve známý jako Sky, ovládl sedm z posledních osmi ročníků závodu. O prodloužení nadvlády budou usilovat Bernal a debutující Carapaz, které v nominaci doplnili Andrey Amador, Jonathan Castroviejo, Michal Kwiatkowski, Luke Rowe, Pavel Sivakov a Dylan van Baarle.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 34 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy