Tour de France s dopingovou příchutí vyhrál Contador

rou, Reuters
29. 7. 2007 17:58
94. ročník slavného závodu poznamenala dopingová aféra
Alberto Contador (uprostřed) slaví vítězství v Tour de France. Vlevo celkově druhý Cadel Evans z Austrálie, třetí skončil Američan Levi Leipheimer. | Foto: Reuters

Paříž - Vítězství v nejslavnějším cyklistickém závodě může slavit Španěl Alberto Contador ze stáje Discovery Channel. Tour de France ovšem moc důvodů k oslavě nemá.

Průběh 94. ročníku znovu zastínil doping - dopingovou kontrolou neprošel jeden z favoritů závodu Alexander Vinokurov, jehož stáj Astana poté ze závodu odstoupila.

Průběžného lídra Dána Rasmussena vyhodil tým Rabobank, protože lhal o místě svého pobytu v průběhu roku, po odhalení dopingu u Itala Cristiana Moreniho odstoupila ze závodu i stáj Cofidis.

Tour de Doping
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Největší sponzoři zvažují další kroky, spojování jejich jména s dopingovými aférami se jim vůbec nelíbí. Cyklistický svět ovládly navíc mediální přestřelky.

O triumfu rozhodla časovka

O Contadorově triumfu rozhodla sobotní časovka, ve které Španěl uhájil celkové vedení před Cadelem Evansem. Australan stáhl na lídra téměř minutu a půl, ale dvacet tři vteřin mu nakonec chybělo.

Nedělní závěrečná etapa s cílem na pařížském bulváru Champs-Elysses pak už tradičně na pořadí nic neměnila, Alberto Contador dojel bezpečně v hlavním poli, jen o místo za Evansem. Třetí skončil Contadorův týmový kolega Levi Leipheimer z USA.

Čtyřiadvacetiletý Španěl triumfoval na Tour druhým nejmenším rozdílem v historii. V roce 1989 porazil Greg LeMond Laurenta Fignona o pouhých osm vteřin.

Contador, kterého navštívil v sobotu i sedminásobný vítěz Tour Američan Lance Armstrong, se stal prvním španělským vítězem Tour od roku 1995, kdy popáté zvítězil Miguel Indurain.

"Prožil jsem těžké momenty," svěřoval se po závodě Contador. "Sobotní časovka byla hodně drsná. Musel jsem bojovat, a o to to bylo těžší. Je to úžasné," radoval se mladý Španěl.

V pařížském spurtu se radoval Bennati

146 kilometrů dlouhou 20. etapu vyhrál ve spurtu Ital Daniele Bennati z týmu Lampre, za ním skončili Nor Thor Hushovd a Erik Zabel z Německa.

Španěl Alberto Contador (ve žlutém) projíždí v poslední etapě Tour de France kolem Vítězného oblouku v Paříži. | Foto: Reuters

"Vyhrát tady v Paříži, to je sen," prohlásil Bennati. "Přijel jsem na Tour vyhrát jednu etapu a odjíždím se dvěma vítězstvími v kapse. Moje kariéra právě odstartovala," radoval se v cíli Ital.

Zelený dres pro nejlepšího spurtera získal Tom Boonen, nejlepším vrchařem se stal Kolumbijec Juan Mauricio Soler, o kterém se v sobotu objevily informace, podle kterých se měl také dopustit dopingového prohřešku.

Dát o sobě vědět v poslední etapě zkoušelo několik závodníků, ale ani jeden únik neměl moc šancí na úspěch. Epilog Tour se tak už do roku 1975 vždy rozhodoval v hromadném spurtu.

Výsledky - 20. etapa (146 km):
1. Bennati (It.) 3:51:03 hod., 2. Hushovd (Nor.), 3. Zabel (Něm.), 4. Hunter (JAR), 5. Boonen (Belg.), 6. Chavanel (Fr.), 7. Cancellara (Švýc.), 8. Millar (Brit.), 9. Förster (Něm.), 10. Quinziato (It.) všichni stejný čas.
Konečné pořadí:
1. Contador (Šp.) 91:00:62, 2. Evans (Austr.) -23, 3. Leipheimer (USA) -31, 4. Sastre -7:08, 5. Zubeldia -8:17, 6. Valverde (všichni Šp.) -11:37, 7. Kirchen (Luc.) -12:18, 8. Popovyč (Ukr.) -12:25, 9. Astarloza -14:14, 10. Pereiro (oba Šp.) -14:25.