Tawíp Džantararodž, prezident Asociace thajského amatérského boxu, si při hodnocení rozhodčích nebral servítky.
Mezi členy thajské boxerské výpravy bylo několik světových šampionů a olympijských vítězů, kteří si podle očekávání jeli pro čtyři zlaté medaile.
SPECIÁL Asijské hry: tak trochu jiná olympiáda Projděte si s deníkem Aktuálně.cz speciál k Asijským hrám, největšímu sportovnímu svátku pro 3 miliardy lidí. Výsledky, zajímavosti, politika. |
Namísto toho skončilo jihoasijské království v boxerské medailové klasifikaci s jediným prvenstvím až čtvrté. Vyhrál Uzbekistán před Čínou a Filipínami.
Tawíp, generál ve výslužbě, řekl, že je hrdý na výkony, které jeho podřízení v ringu předvedli. "Naši hoši mne nezklamali, protože jsem viděl, jak se tady rozhodovalo," řekl rozezlený činovník agentuře Reuters.
"Někteří z těch lidí nejsou dobří rozhodčí a my jsme právě na ně měli pokaždé smůlu. Neznají pořádně pravidla a potřebují se zlepšit," tvrdil rozhořčeně Džantararodž.
Jediné vítězsvtí Thajců si připsal Manus Bundžumnong, úřadující olympijský vítěz v lehké welterové váze; naopak mistr světa Somdžít Džongdžohor a nováčci Angchan Čomphunphuang a Subán Pannon se museli spokojit se stříbrnými medailemi.
Stříbrný borec v bantamové váze z olympijských her v Aténách Worapudž Pečkum dosáhl pouze na bronz, když předtím vypadl v semifinále. Tawíp přesto prohlásil, že Thajci jsou vedoucí silou asijského boxu a přirovnal svůj tým ke Kubě, jež amatérskému boxu celosvětově dominuje již celá desetiletí.
"Máme velice dobrý tým, každý se nás bojí," řekl. "Jsme jako asijská Kuba a někteří rozhodčí to vědí a rozhodujíproti nám."
Své naděje proto upírá směrem k olympijským hrám v roce 2008 v Pekingu. "Tam bude rozhodování jistě kvalitnější," řekl Tawíp. "Tamní lidé poznají dobrého boxera od špatného."