Tenisové drama vyhrály Češky. Porazily Slovenky 3:2

Martin Jůzek
3. 2. 2008 18:30
Česko - Slovensko 3:2
Radost českých tenistek Nicole Vaidišové a Květy Peschkeové. V rozhodující čtyřhře Fed Cupu přehrály Slovenky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Tenisové drama v česko-slovenském derby zvládly lépe domácí hráčky. V brněnském Výstavišti porazily Slovenky 3:2 na zápasy, když o vítězkách rozhodla až nedělní závěrečná dramatická čtyřhra.

Češky tak postoupily do baráže o Světovou skupinu I Fed Cupu.

První minuty byly v naprosté režii českých reprezentantek. Pouze jednou ztratily podání, když se servis nevyvedl zkušenější Květě Peschkeové. Jinak domácí výběr nepřipouštěl, aby se Slovenky dostaly do zápasu.

Průběh celého víkendu jsme sledovali ON-LINE ZDE

Naopak hned na úvod proměnil brejk a ujal se vedení 2:0. Důležitá byla v dalších chvílích taktika, protože se svěřenkyně Petra Pály snažily hrát co nejvíce míčků na Dominiku Cibulkovou, která toho ve čtyřhře příliš nedokázala.

Na druhé straně úřadovala souhra a výborné údery Vaidišové. Uběhlo něco přes dvacet minut a české hráčky hnané skoro vyprodanou brněnskou halou získaly jasně první set v poměru 6:1.

Držitelka jedenácti titulů ze čtyhry, třiatřicetiletá Husárová, sama na vše nestačila. Pokud se dostala do výměny o patnáct let mladší spoluhráčka, často balon končil jen v síti nebo v autu.

Přesto se druhá sada vyrovnala a mohla za to trochu Peschkeová. Po tom, co ji zradil v jednu chvíli bekhend, pustily domácí tenistky soupeřky do vůbec prvního vedení o dva body (3:1).

Po rychlém začátku přišlo drama

Hned v následné hře to ta samá hráčka napravila, nejdřív prohozem a pak smečí zabránila Slovenkám v potvrzení brejku. Jenže pak zase selhala druhá česká reprezentantka a najednou tu byly setboly pro hostující výběr. Ten druhý Husárová proměnila, po sadě 6:2 se skóre vyrovnalo.

Musel rozhodnout závěrečný set. Nervozita se dala vidět nejen na obou týmech, ale i v publiku a mezi přítomnými politiky. Premiér Mirek Topolánek si značně oddechl, když Češky využily brejkbol.

Magdalena Rybáriková
Magdalena Rybáriková | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vedení 2:1 bylo zapomenuto, když naše východní sousedky odpověděly tím samým způsobem. A bylo hůře, za stavu 2:3 musela Vaidišová na podání odvracet čtyři brejkboly. Povedlo se! Nervydrásající výměny zvládly domácí tenistky na výbornou a rázem vedly ony - 4:3.

Chybující Cibulková vzteky odhodila raketu, s tím kontrastoval na druhé straně pohled na radující se domácí tým. Češky náskok nepotvrdily a přetahovaná o každý míček pokračovala.

Ale pak Slovenky zaváhaly a Nicole Vaidišová mohla podávat na vítězství v setu i v celém zápase. Zvládla to bez větších problémů a bylo jasno! Češky za velkých ovací vyhrály 6:1, 2:6 a 6:4.

Cetkovská svůj zápas nezvládla

Na nedělní vítězství Nicole Vaidišové nenavázala Petra Cetkovská, jež podlehla Magdaleně Rybárikové.

Česká reprezentantka vstoupila do zápasu hodně rozpačitě. Chvíli jí sekundovala i soupeřka, ale byla to právě Slovenka, která se jako první dostala do dvoubodového vedení.

Rozhodující pro vývoj prvního setu byla sedmá hra, při níž se Cetkovská dlouho a marně snažila o návrat do hry. Rybáriková ale vždy v klíčovém okamžiku brejkbol odvrátila a ujala se vedení už 5:2.

Potom se zdálo, že by přece jen domácímu výběru mohla svitnout naděje, když česká tenistka snížila na rozdíl jediného bodu. Při svém dalším podání však opět zaváhala a Slovenka získala sadu v poměru 6:4.

Také začátek druhého setu nepřinesl českým barvám mnoho radosti. Rodačka z Piešťan využila psychické výhody a opět brejkla Cetkovskou. Ta mohla o zakrátko odpovědět, jenže při dvou šancích zaváhala.

Petra Cetkovská
Petra Cetkovská | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na světelné tabuli svítilo skóre 0:3. Rybáriková se v těchto chvílích výborně pohybovala a využívala chyb Cetkovské, která se často tlačila k síti, aniž by měla připravený útok. Češku navíc brzdily sporné výroky rozhodčích, ale tzv. Jestřábí oko Fed Cup nezná, a tak je nemohlo opravit.

Dvaadvacetiletá hráčka bojovala, když ztracený servis získala zpět. Jenže potom brejk nepotvrdila a Slovenka podávala na vítězství v sadě i v celém zápase. S problémy se jí podařilo vyhrát i tu - 6:3.

Rozhodující čtyřhra mezi Českem a Slovenskem začne v brněnském Výstavišti okolo krátce před půl pátou odpoledne. Do čtyřhry nastoupí Nicole Vaidišová po boku Květy Peschke, na druhé straně se představí dvojice Husárová - Cibulková.

Vaidišová vyhrála i svůj druhý zápas

O druhý bod pro český tým se předtím postarala Nicole Vaidišová, která překonala úvodní trápení a ve třísetové bitvě nakonec porazila Slovenku Dominiku Cibulkovou.

Domácí jednička nevstoupila do prvního nedělního zápasu ideálně. Už od začátku prvního setu vypadala rozhozeně, jako by nepočítala s tím, že ji slovenská soupeřka bude tolik převyšovat.

Ve třetí hře ztratila rodačka z Norimberku podání, ale zaváhání napravila o chvíli později, když oplatila Cibulkové stejnou mincí. Poprvé srovnala na 2:2, jenže také na dlouhou dobu naposledy. Potom už dominovala aktuálně 48. hráčka světa.

Spíše než umění osmnáctileté rodačky z Bratislavy však vynikly chyby české tenistky.

Vaidišová se trápila na podání i na returnu a na dobře pohybující se Slovenku prostě nestačila. Kupila jednu chybu za druhou a bodovala jen v případech, kdy výměna trvala jen krátkou chvíli.

Míček z rakety české hráčky čast končil v síti, a proto se Cibulková bez větších problémů dostala do vedení v poměru 4:2. Stejně vypadala i koncovka sady, kdy Nicole ztratila ještě jednou svůj servis a prohrála 3:6.

Fakt, že se Vaidišové opravdu nedařilo, potvrzovaly i statistiky. Během prvního setu předvedla třináct nevynucených chyb, Cibulková jich měla na svém kontě o jedenáct méně.

Stejně jako loni na Slovensku přišel obrat

Po krátké přestávce, kdy obě reprezentantky odběhly do šatny, se však patnáctá tenistka na světě probrala. Už se trefovala přesněji a přes několik dalších minel získávala převahu.

Zakrátko vedla 2:0 a hra se vyrovnala. Česká jednička držela náskok jen do páté hry, v níž při klíčovém momentu nezvládla u sítě smeč a poslala míček do autu. Protesty Petra Pály vůči rozhodčímu nepomohly.

Hned po této ztrátě se ale vzchopila, když úspěšně zabojovala o návrat do vedení. V tu chvíli obě hráčky předvedly divákům jedny z nejzajímavějších výměn tohoto víkendu. Vaidišovou to povzbudilo a do konce sady už neztratila ani míček. Vyhrála 6:3 a musel rozhodnout poprvé třetí set.

Nicole ho začala lépe. Sice potřebovala pět brejkbolů, ale nakonec podání Cibulkové vzala a opět získala dvoubodovou převahu. Tu o chvíli později potvrdila při svém servisu a rázem to bylo 3:0.

Slovenská tenistka marně hledala rytmus a naopak se právě ona dostala do situace, kdy ji neseděly dlouhé výměny. Znovu ztratila podání a naprosto odpadla. Zato na druhé straně vládla pohoda, na konci už vycházelo Češce skoro všechno.

Nicole Vaidišová po více než sto minutách vyhrála třetí sadu poměrem 6:1. Stejně jako v loňském vzájemném zápase Fed Cupu porazila Dominiku Cibulkovou ve třech setech, nyní přidala českému týmu i druhý bod, který poslal domácí výběr do vedení 2:1.

"Jsem spokojená s výkonem v obou zápasech. Dnes jsem sice ze začátku udělala spoustu chyb, ale pak jsem to změnila a ve třetím setu jsem už hrála hodně dobře," řekla česká jednička na tiskové konferenci.