Neskutečný výbuch Kanady. V poslední třetině dostala pět gólů od Rakouska

Aktualizováno 14. 5. 2024 23:32
Jedna z největších senzací hokejových šampionátů se zrodila na MS v Praze v utkání "české" skupiny A. Kanada vedla po dvou třetinách nad Rakouskem 6:1 a megafavorit směřoval k jasné výhře, jenže v závěrečném dějství dostal od outsidera pět gólů a nakonec zvítězil až v prodloužení. Ve druhém duelu skupiny porazilo Norsko 2:0 Dány.
Hokejisté Rakouska slaví gól v utkání s Kanadou
Hokejisté Rakouska slaví gól v utkání s Kanadou | Foto: Reuters

Rakušané před 14.704 diváky vstřelili tři góly v poslední desetiminutovce a dočkali se v české metropoli prvního bodového zisku.

Už po patnácti vteřinách prodloužení rozhodl přece jen o výhře obhájců zlata John Tavares.

Rakousko dokázalo dodnes nastřílet kolébce hokeje maximálně dvě branky. Bod získalo proti Kanadě na MS podruhé v historii, poprvé se tak stalo rovněž v Praze na šampionátu v roce 2004 po remíze 2:2.

Úvodní dvě třetiny nenasvědčovaly žádnému dramatu. Zámořský gigant vedl na střely na branku 35:12 a na ledě jasně dominoval. Skóre otevřel Cozens, další trefu přidal v 10. minutě Guhle.

Hned po 50 vteřinách sice snížil Nissner, ale Byram brzy vrátil Kanďanům dvoubrankový náskok. Ve druhém dějství přidali další góly McCann, Bedard, který se trefil na šampionátu již pětkrát, a Dubois.

Kanaďané však v úvodu třetí třetiny notně polevili a Rakušané toho brzy využili. Nejprve Schneider po levé straně přebruslil Buntinga a vyzval ke snadnému zakončení Baumgartnera. Za 54 vteřin se sám zapsal mezi střelce, když překonal Binningtona povedenou ranou z úhlu.

Další šanci Wukovitse zlikvidoval výborným zákrokem kanadský brankář. V 51. minutě ho ale z dálky propálil Zwerger a přece jen závěr zdramatizoval.

Když si čtyři minuty před vypršením základní doby pohrál s Binningtonem při parádním zakončení opět Schneider, Rakušané vycítili šanci na senzaci. A ta nakonec opravdu přišla.

Přesně v době, kdy gólman Madlener dojel na rakouskou střídačku, aby jeho celek mohl hrát power-play vyrovnal v čase 59:11 dalším pěkným gólem Rossi.

Obrovskou euforii v hledišti, jehož převážná většina byla na straně outsidera, sice utlumil hned po 15 vteřinách prodloužení výstavní ranou Tavares, přesto se Rakušané dočkali ovací.

Norům pomohla uzdravená hvězda

Norové nastoupili proti Dánsku i se svou největší hvězdou Matse Zuccarellem z Minnesoty, který kvůli příznakům nemoci vynechal pondělní duel s Finskem (1:4).

Bezbrankový stav první třetiny nezměnila ani dánská přesilová hra při vyloučení norského kapitána Patricka Thoresena. Těsně přes pauzou měl možnost Nor Andreas Martinsen po přihrávce Eskilda Bakkeho Olsena.

V 25. minutě mohl v oslabení při trestu Nicholase B. Jensena otevřít skóre Nick Olesen, který se dostal do úniku, ale bekhendovým blafákem poslal puk jen do boční sítě. Potom se už při plném počtu hráčů na ledě neprosadil z dorážky Zuccarello, protože gólman Frederik Dichow udržel puk před brankovou čárou.

O chvíli později už se Norové radovali. Zuccarello našel mezi kruhy Michaela Brandsegga-Nygarda, který pohotovou střelou skóroval.

V závěru druhé části mohli zvýšit Mattias Nörstebö a Max Krogdahl. Ve 49. minutě byl v přesilovce při dalším Thoresenově trestu blízko vyrovnání Phillip Bruggisser.

Necelé čtyři minuty před koncem se dostal do šance Zuccarello, ale Dichow udržel puk před brankovou čáru, což si sudí Mikko Kaukokari a Sean MacFarlane ověřili u videa. O pojistku se nakonec postaral Eirik Östrem Salsten.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Kanada - Rakousko 7:6 v prodl. (3:1, 3:0, 0:5 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Cozens (Mangiapane, Guhle), 10. Guhle (Tavares, Hagel), 14. Byram (Zellweger), 23. McCann (Bunting), 30. Bedard (Guenther, Parayko), 38. Dubois (Hagel, Power), 61. Tavares (Dubois, Parayko) - 11. Nissner (M. Huber, T. Raffl), 44. Baumgartner (Schneider), 45. Schneider (Zwerger, Wolf), 51. Zwerger (Nickl), 56. Schneider (Zwerger, Rossi), 60. Rossi. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Heikkinen (Fin.) - Hynek (ČR), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 14.704.

Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Dubois, Tavares, Hagel - Bedard, Paul, Guenther - Mercer, McBain, B. Tanev - Bunting, Cozens, Mangiapane - McCann. Trenér: Tourigny.

Rakousko: Madlerer - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - Rohrer, Wukovits, P. Huber. Trenér: Bader.

Dánsko - Norsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Brandsegg-Nygard (Zuccarello, P. Thoresen), 60. E. Ö. Salsten. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane - Briganti, Gustafson (všichni USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 10.011.

Dánsko: Dichow - O. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, M. Lauridsen, Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Larsen - Storm, Wejse, Poulsen - Aagaard, Russell, Blichfeld - From, True, N. Olesen - N. Andersen, Moelgaard, Scheel - Schultz. Trenér: Gath.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul, Hurröd - Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Zuccarello - Bakke Olsen, E. Ö. Salsten, Martinsen - N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen - T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild - Vesterheim. Trenér: T. Johansson.

1. Kanada 3 2 1 0 0 16:9 8
2. Švýcarsko 3 2 1 0 0 13:8 8
3. Finsko 3 2 0 1 0 12:2 7
4. Česko 3 1 1 1 0 8:5 6
5. Dánsko 3 1 0 0 2 6:8 3
6. Norsko 4 1 0 0 3 8:15 3