Synek zahájil sezonu výhrou v SP, Knapková byla druhá

ČTK ČTK
6. 5. 2012 14:00
Suverénně ovládl úvodní závod SP v Bělehradě
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Reuters

Bělehrad - Skifař Ondřej Synek vstoupil do olympijské sezony vítězstvím. Mistr světa z roku 2010 suverénně ovládl úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě.

Druhého Brita Alana Campbella porazil díky drtivému finiši o více než dvě sekundy.

Na medailových pozicích se v Srbsku umístila i úřadující světová šampionka Miroslava Knapková, jež na skifu dojela druhá za Číňankou Čang Siou-jün, a ženský dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových, které obsadily třetí místo.

Již v sobotu obsadila druhé místo dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč.

Čtěte také:
Knapková zakončila snovou sezonu triumfem na ME

Devětadvacetiletý Synek většinu trati v poklidu kontroloval situaci v čele závodu a držel se na druhém nebo třetím místě za dlouho vedoucím Angelem Fournierem Rodriguezem z Kuby.

V poslední čtvrtině trati ale zvýšil tempo, posunul se do čela a bez viditelných problémů si dojel pro jedenáctý individuální triumf v SP.

Miroslava Knapková
Miroslava Knapková | Foto: Reuters

O dva roky starší Knapková si z Bělehradu odveze další druhé místo v SP.

Na startu tentokrát chyběla její dlouholetá rivalka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska, ale přesto svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského třetí triumf v seriálu nezískala. Stejně jako v semifinále prohrála s Čang Siou-jün.

Na medailové pozice se prosadila i třetí česká posádka kvalifikovaná na olympiádu v Londýně, která se v Bělehradě představila. Sestry Antošovy nestačily na britskou a německou dvojici a připsaly si třetí medailový úspěch ve Světovém poháru v kariéře.

Vicemistryně Evropy z roku 2009 se po pomalejším startu držely na čtvrtém místě, na prvním mezičase na 500 metrech se posunuly na třetí místo, které již neopustily.

V průběhu závodu se jim sice podařilo přiblížit k druhým Brittě Oppeltové a Annekatrin Thiellové, ale ty jejich atak bezpečně odrazily. Z vítězství se radovala favorizovaná britská posádka Katherine Graingerová, Anna Watkinsová.

V dobrém světle se v Srbsku předvedla nově složená čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil, Michal Horváth.

Svěřenci trenéra Petra Blechy se dlouho drželi na třetím místě, dokonce bojovali i o stříbrnou pozici, ale nakonec dojeli těsně čtvrtí. Od třetích Bělorusů české veslaře dělily čtyři setiny sekundy.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Gruber byla ve finálové jízdě pátá.

Výsledky:

Muži:

Skif: 1. Synek 6:47,82.

Skif leh. vah: 1. Rusa (It.) 6:56,94, ...B-finále: 4. Slavík 7:08,18.

Dvojka bez korm.: 1. Braun, Drahotta (Něm.) 6:26,45, ...5. Makovička, Gruber 6:39,45, B-finále: 2. Melichar, Doleček 6:34,90.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Mattick, Freeman-Pask (Brit.) 6:36,22, 2. Vraštil, Kopáč 6:38,22.

Dvojskif: 1. Knittel, Krüger (Něm.) 6:09,78, ...B-finále: 5. Andrle, Basl 6:25,13, C-finále: 5. Šterbák, Buzrla 6:25,29.

Dvojskif leh. vah: 1. Hunter, Purchase (Brit.) 6:19,71, ...B-finále: 2. O. Vetešník, J. Vetešník 6:24,74, D-finále: 1. Viktora, Čabla 6:30,09.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie 5:50,29, ...4. Česko (Klang, Bruncvík, Podrazil, Horváth) 5:53,05.

Párová čtyřka: 1. Chorvatsko 5:46,73, ...B-finále: 5. Jirka, Ouředníček, Houska, Vitásek 5:51,15.

Ženy:

Skif: 1. Čang Siou-jün (Čína) 7:24,15, 2. Knapková 7:27,55.

Dvojskif: 1. Watkinsová, Graignerová (Brit.) 6:50,35, ...3. J. Antošová, L. Antošová 6:53,90.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy