Při Světovém poháru v Olomouci mají koně luxusní podmínky. Na krmivo ale pozor, rychle přibírají

Sport Sport
20. 6. 2017 6:00
Přivítají špičkové jezdce z Česka a ze zahraničí i exotické závodníky z Hongkongu či Japonska. Musí ustájit přes 160 koní, splnit i ty nejzvláštnější požadavky. V Olomouci si na to však již zvykli, od čtvrtka hostí už počtvrté Světový pohár v parkurovém skákání. O tom, co znamená pořádat takto prestižní závod, vypráví jeho prezidentka Barbora Valštýnová.
Loňská vítězka olomoucké Grand Prix Jörna Sprehe
Loňská vítězka olomoucké Grand Prix Jörna Sprehe | Foto: Foto CSI Olomouc

Jak těžké je všechny koně ustájit?

V našem areálu máme 150 pevných boxů a dále 200 boxů mobilních, které si na tento závod půjčujeme. Každý box musí být vybaven slámou nebo pilinami na podestýlku. Ošetřovatelé jednotlivých koní si pak boxy upravují dle potřeb. Bohužel v tomto jsme limitovaní velkostí našeho areálu, ale mohu říci, že již máme dokonale promyšlený systém, který jezdcům i koním vyhovuje.

Zajišťujete i produkční záležitosti spojené například s dopravou koní do Olomouce?

Tuto otázku si každý tým řeší sám. Samozřejmě na nás je ale otázka zaparkovat v areálu cca 100 kamionů, kterými jezdci přijíždí a ustájit koně tak, aby všichni byli spokojení.

Kolik lidí se o koně stará, máte třeba stálou veterinární péči?

Každý jezdec má podle počtu přivezených koní jednoho až dva ošetřovatele, kteří se starají o každodenní potřeby koní. Samozřejmě během závodů zde musí být přítomni veterináři. Jeden veterinář dohlíží na dodržování již zmíněného wellfare koní z pozice FEI. Dohlíží na používání povolených pomůcek nebo je přítomen případným dopingovým kontrolám. Druhý veterinář pak řeší zranění či onemocnění koní.

Jak třeba zajišťujete krmení pro koně? Kolik ho objednáváte?

Ze strany pořadatele závodů je povinnost zajistit pouze podestýlku, což znamená malé balíky slámy nebo piliny a dále seno. Vybíráme to nejlepší, co se na českém trhu dá zajistit. Na tyto závody se spotřebuje 1000 balíků slámy, 1000 balíků sena a kolem 300 balíků pilin. Co se týče další stravy pro koně, toto si zajišťují jezdci sami. Každý kůň je specifický, proto musí ošetřovatelé upravit jeho stravu individuálně. Některý kůň musí mít více energetické krmivo, jiný méně, je to totožné jako u jiných vrcholových sportovců.

Jaké krmení je "nejoblíbenější" a jsou i nějaké nezvyklé pochoutky, které objednáváte?

Jak jsem již říkala, krmivo se stanovuje podle potřeb koně. S pochoutkami se musí opatrně, jelikož spousta koní má tendence přibírat. Ale pokud ho chcete pochválit, používáte klasiku jako mrkev, jablka, suché pečivo, speciální pochoutky nebo lízátka, které toto všechno obsahují v sušeném stavu. Loni se objevil na trhu speciální dort pro koně, takže když má koník narozeniny, můžete mu připravit překvapení.

Je třeba krmení nějak "hlídat" kvůli dopingu?

Zřejmě narážíte na loňskou událost při Velké pardubické. Ano, tato situace může nastat i v našem sportu. Bohužel nedokážeme ovlivnit složení a výrobu krmiva, proto jezdci a ošetřovatelé volí většinou ověřené světové značky, u kterých by se nemělo stát, že budou obsahovat nepovolené látky.

Co všechno je vlastně třeba pro koně zajistit?

O spoustě věcí jsem již mluvila, a po pravdě je toho tolik, že by to byla odpověď na celou stránku. Každopádně základ je kvalitní bezprašné stelivo a seno, bezpečné prostředí na ustájení, hodné ošetřovatele, zkušené veterináře a klid a pohodu.

Opravdu špičkoví koně mají často i "své" lidi, kteří se o ně po celou dobu starají. Jsou třeba stáje, do nichž nesmí vstoupit nikdo vyjma týmu daného jezdce?

Při závodech je do stájí striktně zakázán přístup veřejnosti. Pořadatel musí zajistit, že do stájí mohou vstoupit pouze ošetřovatelé, jezdci a maximálně majitel koně. V našem areálu toto zajišťuje bezpečnostní služba, která kontroluje pohyb osob ve stájích. Při příjezdu do areálu dostane závodní tým identifikační značku, která je po celou dobu závodů na různých místech kontrolována. Stáje mají i svou "otvírací dobu", po 22. hodině je povolen vstup pouze s veterinářem. Tato pravidla mají za účel eliminaci podávání dopingu a bezpečnost koní.

Jezdectví je spjato také s módou, jezdecké kolekce uvádějí pravidelně na trh i velké módní domy jako Gucci, Loius Vuitton či Hermes. Jsou ale parádníci i koně? Poznáte na nich, že se jim líbí být upravení, že si to užívají?

Myslím si, že toto koně až tak úplně nevnímají. Mají rádi, když je koupete, čistíte, masírujete, ale o módu jim nejde. Ba právě naopak, pokud koni dáte něco, co se vám sice líbí a je to módní, můžete tím koně znervóznit. Kůň vám dovolí jen tolik, co je pro něho bezpečné a pohodlné. Ale toto samozřejmě ošetřovatelé i jezdci respektují.

Jsou nějaké limity, co lze a nelze se zdobením koně udělat?

V pravidlech jezdeckého sportu je striktně stanoveno, co můžete koni dát nebo ne. Většina věcí slouží k tomu, aby kůň podal co nejlepší výkony. Používají se ušanky, které slouží k tomu, aby kůň co nejméně vnímal ruchy kolem, k podobnému účelu se používají stínítka na oči. Podsedlovky tlumí tlak sedla s jezdcem na páteř koně. Všechny tyto doplňky, i oblečení jezdce a ošetřovatelů, pak mohou jednotlivé stáje používat ve svých barvách. Nejvíc propracovanou módu má z mého pohledu stáj Zangersheide. Je to jeden z největších světových chovatelů parkurových koní. Používají specifickou modrou, takže pokud jezdec z jejich stáje dorazí na závody, je hned každému jasné, odkud přichází.

Pozná kůň, že se blíží velký závod?

Samozřejmě, ale každý kůň reaguje jinak. Některým koním stoupá adrenalin a na opracovišti jsou nervózní, jiní si to užívají.

Jak zbavíte koně trémy?

Nemůžu říct, že koně mají trému. Spíš se musíme bavit o jejich strachu. Každý areál je jiný, používají se jiné skoky, veřejnost je blíž nebo dál od kolbiště, prší nebo fouká vítr, na kolbišti se střídá slunce a stín. Toto všechno koně vnímají jako rušivý element. Aby si kůň zvykl na toto nereagovat, neplašit se a korektně přejít parkur, musí hodně trénovat. Věkem to koně přestanou vnímat, ale některým to zůstane. Pak ovšem musí nastoupit zkušenosti jezdce a ten musí koni ukázat, že se není čeho bát a může mu důvěřovat.

Kde se vůbec vzala ta prvotní myšlenka přivést do Olomouce Světový pohár?

V roce 2014 jsem vstoupila jako jediný společník do Jezdeckého areálu Olomouc, kdy jsem chtěla tento areál vést spíše jako rodinný podnik v klidném duchu. Nebyli jsme sice profesionální "koňáci", ale tento sport máme velmi rádi. Jeden večer u vína nás napadlo, proč nebýt nejlepší, proč neukázat světu, jak perfektní náš areál je. A tak slovo dalo slovo, oslovili jsme pár lidí, kteří s pořádáním těchto závodů mají zkušenosti, podařilo se nám pro naši myšlenku získat generálního partnera a skočili jsme do toho rovnýma nohama. A to, že letos pořádáme už čtvrtý ročník, je důkaz toho, že žádný sen ani myšlenka není nemožná, pokud jen trochu chcete!

Co je nejtěžší na jeho pořádání?

Přípravy na závod trvají bezmála rok, po skončení letošního závodu si dáváme v přípravách nových CSI měsíc pauzu a začínáme se chystat na další. Závody se totiž skládají ze dvou částí. První je samozřejmě sportovní. Je nutno zajistit zaměstnance a dobrovolníky, jelikož v době závodů nás po areálu pobíhá více než 200. Je nutno zajistit bezpečnost koní a jezdců, jejich ubytování, parkování kamionů, zázemí. Dále klademe důraz na sestavení kvalitního týmu rozhodčích a stewardů, kteří během závodu dbají na dodržování pravidel parkuru a tzv. wellfare koní. Druhá část je příprava zázemí pro veřejnost. V našem relativně malém areálu se během prodlouženého víkendu prostřídá více než 10 tisíc diváků. Vše má svoje pravidla a dá to hodně práce.

Máte ambice posunout se do vyšší kategorie? Co je pro to třeba udělat, splnit?

Ambice určitě máme. Mezinárodní závody typu CSI se dělí do pěti kategorií od jedné do pěti hvězdiček. Čím více hvězdiček závod má, tím složitější kurzy jsou pro koně stavěny. A samozřejmě tím finančně náročnější jsou. Celkové výhry pro CSI 3* musí být nad 150 tisíc eur, při CSI 4* musí být 250 tisíc eur. CSI typu 5* pak mají dotace nejméně půl milionu eur. Takže jediný náš limit jsou finance. Celková dotace našich závodů se pohybuje kolem dvanácti milionů korun, a i přes podporu generálního sponzora J&T BANKA musíme značnou část nákladů na závody hradit z našich prostředků. Pokud se nám podaří do budoucna zajistit možnost vyšších dotací na výhry, a posunout se do kategorie 4* až 5*, bylo by to samozřejmě úžasné. Na tento typ závodů by se nám už snadněji podařilo dostat jezdce ze světové top 10.

Na co lákáte špičkové jezdce nyní?

Jak jsem již hovořila dříve, špičkoví jezdci samozřejmě slyší na možnost vysokých výher. Což u nás jednoznačně splňujeme. Pokud se podíváte na kalendář FEI, mnoho závodů typu 3* v něm nenajdete.

Cítíte, že už mají závody v Olomouci mezi jezdci zvuk, že je snazší je pro start získat?

Rok od roku je krásné pozorovat, jak mezi jezdci roste o naše závody zájem. Náš areál je mezi nimi oblíbený hned z několika důvodů. V první řadě jezdce zajímá závodní povrch, který máme v České republice unikátní. Jedná se o systém zavlažování zespodu, tedy pod pískovým povrchem se nachází vana, která pomocí čerpadel udržuje povrch vždy perfektně zavlažený za jakéhokoliv počasí. Toto jezdci ocení zejména při deštivých dnech, kdy je z povrchů odčerpávána voda a povrch je stále stabilní. Dále je u nás spíše rodinná atmosféra. Je to dáno velikostí našeho areálu, který se rozkládá jen na asi čtyřech hektarech. Jezdci proto nemají daleko z kamionů ke svým svěřencům a diváci mají vše téměř u ruky. A samozřejmě obrovská výhoda je poloha areálu téměř v samém srdci historické Olomouce. Když si návštěvník chce odpočinout, může navštívit centrum, které je vzdáleno jen 15 minut pěšky. Všechny tyto atributy činí naše závody atraktivní a je to vidět na vzrůstajícím zájmu.

Kdo bude největší hvězdou, na koho se mohou fanoušci hlavně těšit?

V hlavní kategorii CSI3* přivítáme téměř všechny členy českého skokového A - kádru. Diváci uvidí Aleše Opatrného, Zuzanu Zelinkovou, Kamila Papouška i Ondřeje Zváru. Poslední jmenovaný se představí mj. v sedle Cento Lana, s nímž jen před několika málo dny prokázal vynikající formu v Poháru národů a Grand Prix CSIO5* v Sopotech. Vítězství v Grand Prix přijede obhajovat německá jezdkyně Jörne Sprehe. Zvučná jména můžeme číst v řadách italské ekipy, V polské přihlášce figuruje mimo jiné vítěz Centrální evropské ligy Světového poháru 2016/2017 Dawid Kubiak. Silnou sestavu vysílají Maďaři , Rakušané i Slováci.

Kolik závodníků celkem přivítáte? A kolik koní?

Po uzávěrce přihlášek již víme, že zájem o naše závody je opět rekordní. Znamená to, že v areálu přivítáme bezmála 160 jezdců z 20 států světa a 340 koní. Z přihlášek mohu prozradit, že letos dorazí i jezdci z exotických zemí jako je Hongkong, Jižní Korea či Japonsko.

Jakou celkovou dotaci má letošní ročník, na jakou prémii se může těšit vítěz hlavního závodu?

Celkové výhry přesahují částku 170 tisíc eur, kdy vítězní jezdci finále nedělní Diamond tour si mezi sebe rozdělí částku 40 tisíc eur.

 

Právě se děje

Další zprávy