Vištalová: Snad dávám dobrý příklad toho, že handicap není žádná přítěž

Jan Pěruška
12. 9. 2016 15:24
Je jí jednadvacet let, studuje práva a jezdí na koni. Anastasia Vištalová však neprovozuje obyčejného koníčka – je reprezentantkou České republiky v paradrezuře a jako první Češka v této disciplíně bude v pondělí večer startovat na paralympijských hrách v Riu de Janeiro.
Na tréninku před odletem na paralympijské hry.
Na tréninku před odletem na paralympijské hry. | Foto: Josef Malinovský

Jak jste prožívala poslední přípravy před premiérovým závodem na paralympijských hrách?

Musím přiznat, že to na mě začíná doléhat – paralympiáda není už jen snem a vidinou přede mnou, ale je teď docela jasnou záležitostí a realitou. Na druhou stranu se hrozně moc těším, protože jsem se připravovala čtyři roky a jsem šťastná, že mám tu čest být první Češkou v této disciplíně na paralympiádě.

V posledním měsíci jste dost závodila, jak se vyvinula vaše forma?

Jsem ráda za závody v domácím prostředí, které šly v létě hodně často za sebou. Vyzkoušet si každých čtrnáct dní třídenní soutěže je velice přínosné, zvláště když jsem předtím měli menší studijní pauzu. Zvláště mistrovství republiky bylo povedenou prověrkou, ze které mám dobrý pocit a s ním budu odjíždět do Ria.

Před závody máte dost času na aklimatizaci, protože s výpravou jste v Riu už od třetího září. Vnímáte to jako vaši výhodu?

Je to dobré vzhledem k naší aklimatizaci. Měli jsme možnost tréninku v závodním prostředí a zvykali jsme si tu na podmínky. A samozřejmě se moje klisna po náročné cestě adaptuje na hodně vlhké podnebí, které v Riu panuje a je pro koně vždy nepříjemné.

Zmínila jste složitý převoz koně do Ria, jak náročné bylo ho do Brazílie dopravit?

Předně je třeba říct, že podobný transport jsme absolvovali všichni poprvé, nikdy se nám při cestě na závody nestalo, že bychom já a kůň jeli odděleně. Jsem ráda za přítomnost pana veterináře, který na koně dohlížel, aby byl v dobré kondici.

Anastasija Vištalová je první českou zástupkyní na paralympijských hrách v paradrezuře.
Anastasija Vištalová je první českou zástupkyní na paralympijských hrách v paradrezuře. | Foto: Josef Malinovský

Když jsme u těch koní, ne zrovna dlouho před hrami jste ukončila nejistotu, s jakou z vašich dvou klisen budete závodit na paralympiádě. Byl výběr Laty Brandis, již Vám zapůjčila rodina Kinských a na které jste letos získala titul mistryně ČR v paradrezuře v kategorii IA, tedy správný?

To je teď samozřejmě těžké říct, protože určujícím faktorem bude výkon na paralympiádě. Každopádně rozhodování mi moje kobylky moc neulehčily, obě jezdily dost vyrovnaně a jejich forma se přelévala z jedné na druhou. Myslím, že jsem se rozhodla dobře, když jsem zvolila Latu a těžkou hlavu už z toho teď nemám.

Patří Vám 46. místo ve světovém žebříčku, jste na svých prvních paralympijských hrách, jaké tedy máte vyhlídky, popřípadě cíle?

Budu nadšená, když se mi povede výsledek, který zajíždím běžně v sezoně. Samozřejmě, naprostým vrcholem by byla finálová účast mezi nejlepší sedmičkou, ale nechci si teď něco slibovat a dávat konkrétní cíle, protože budu soutěžit poprvé. V drezuře i paradrezuře je subjektivita u rozhodčích dost zásadním činitelem ovlivňujícím konečné výsledky. Bude to ještě chvíli trvat, než budu moci pomýšlet na medailové pozice.

I tak musí být účast na paralympiádě splněním velkého snu, zvláště když jste první Češkou, která se paradrezury na hrách zúčastní.

Když si uvědomím, že se paradrezura dostala na hry v roce 1996, tedy když mi byl rok, a teď v jednadvaceti už budu startovat po boku těch jezdců, kteří tam tehdy startovali, je to nepopsatelný pocit. Koně jsou mým velkým koníčkem a láskou, jsem nadšená, že u nich mohu být. Třeba i motivuji některé další handicapované, aby to nevzdávali, aby bojovali a sportovali. Snad jim dávám příklad, že handicap není žádná přítěž a že se s ním dá žít plnohodnotný život.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy