Medaile pro trenéra! Díky němu Soukalová nyní ustála tlak

ČTK ČTK
17. 2. 2014 18:45
Gabriela Soukalová vybojovala olympijské stříbro pro trenéra Ondřeje Rybáře.
Gabriela Soukalová při střelbě během stříbrného závodu
Gabriela Soukalová při střelbě během stříbrného závodu | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana (Rusko) - Gabriela Soukalová se držela na druhé pozici, a když přijela před poslední střeleckou položku, řekla si: "A jé je. To zas bude. Teď na mně všichni koukají," popisovala biatlonistka své rozpoložení v klíčovém okamžiku olympijského závodu s hromadným startem.

I když jednou chybovala, kritickou situaci zvládla a ze Soči si po dvou čtvrtých místech odveze stříbrnou medaili.

Soukalová zaujala pozici vedle vedoucí Darjy Domračevové z Běloruska a hned její první rána šla vedle. "A jé je, už je to tady," proběhlo Soukalové hlavou. Pozitivní myšlení ale dnes bylo její silnou stránkou. Právě proto, že měla poslední šanci na olympijskou medaili v individuálním závodu, sebrala psychické síly, zkoncentrovala se a zbytek terčů trefila.

Soukalová myslela i na svoji rodinu

"Ne! Pro Ondru Rybáře prostě musím ty čtyři rány dát a hotovo!" řekla si. Právě kouč jí byl největší oporou ve chvílích, kdy smutnila po dvou "bramborových" medailích. Říkal jí: "Gabčo, už jsi tady odvedla pěkné výsledky, nemusíš nikomu nic dokazovat. Nekoukej se na ostatní, udělej si ten závod podle sebe, jak jsi zvyklá." Soukalová poslechla. "Snažila jsem se mu to vyplnit a povedlo se. Jsem moc šťastná," prohlásila.

Rozhodně prý prožila nejhezčí den ve svém životě biatlonistky. "Určitě. Jsem tak hrozně ráda. Myslela jsem i na svoji rodinu, chtěla jsem jim tu medaili přivézt, a hlavně v té poslední položce na toho našeho trenéra," zopakovala čtyřiadvacetiletá biatlonistka.

"Ono se říká, že nikdo není nenahraditelný, ale já myslím, že v tomhle případě by ho někdo nahrazoval opravdu jen velmi těžko," ocenila Rybáře. "Má schopnosti vést mančaft. Dává do té práce celé své srdce a navíc, je perfektní osobnost charakterově. Takoví lidé se hledají lupou," uvedla na adresu trenéra mužské reprezentace, s kterou se začala před olympijskou sezonou připravovat.

"S Domračevovou nemělo cenu bojovat"

Když Soukalová odjížděla z poslední položky s jednou chybou na trestný okruh, byla překvapená, že tam je i Domračevová. Vůbec totiž nesledovala její střelbu.

"S ní stejně nemělo cenu závodit, protože to bych tam pak dala ještě víc chyb. Takže jsem se pak divila, co tam dělá," řekla. Ale nedělala si prý iluze, že by Bělorusku, která si suverénně doběhla pro třetí zlato v Soči, porazila.

Soukalová sledovala spíš vývoj za sebou. Měla náskok, který se však snižoval. "Bála jsem se, že pojedu utavená a psychicky na dně z trestného kola, že mě určitě předjedou," přiznala, že si v závěru moc nevěřila. Nebo se spíš bála, že o medaili přijde.

"Po té náročné zatáčce a v prvním kopci jsem měla strašnou krizi. Myslela jsem si, že už ani nedám nohy dopředu, měla jsem křeče v chodidlech," líčila.

Na konci už neměla moc sil

V té chvíli se v ní ale probudila závodnice. "Na nejvyšší bod vyjedu a pak už to dotáhnu stůj co stůj," řekla si. Sjezdy umí a silná je i ve finiši. K tomu ale nedošlo. "Když mi hlásili, že mám pořád ještě 80 metrů náskok, tak jsem si říkala, že to bude dobrý," uvedla.

V závěru závodu byla doslova v transu. Když byla na stadionu, ještě zrychlila, byť už nemusela. "Myslela jsem si, že v posledních metrech mi budou šlapat na paty. Ale když jsem se otočila, věděla jsem, že mě nedojedou."

V ten moment vypukla euforie. Co proběhlo Soukalové hlavou? "To snad není možný! Teď už mě vlastně nemůžou předjet, teď jsou daleko, to už musím dát," burcovala se. "Ale byla jsem ráda, že nemusím s nikým sprintovat, to byl tak strašně náročný závod, ale je to něco neskutečného. Nedá se to k ničemu přirovnat," uvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy