29. 6. 2009 23:46
Federer - Söderling 6:4, 7:6, 7:6
Tomáš Berdych podává proti Andymu Roddickovi
Tomáš Berdych podává proti Andymu Roddickovi | Foto: Reuters

Londýn - Čtvrtfinále wimbledonské dvouhry zůstalo českým tenistům stejně jako loni zapovězeno. Obě české naděje dnes v osmifinále prohrály s bývalými světovými jedničkami.

Radek Štěpánek vypadl s Australanem Lleytonem Hewittem, přestože nad bývalou světovou jedničkou vedl už 2:0 na sety.

Tomáše Berdycha vyřadil ve třech sadách šestý nasazený Američan Andy Roddick. Oba přemožitelé českých hráčů si ve čtvrtfinále zahrají proti sobě.

Štěpánek získal proti Hewittovi úvodní dva sety 6:4 a 6:2 a zápas pro něj vypadal velmi slibně. Australan však dokázal po ošetření utkání otočit. Další sady vyhrál 6:1, 6:2 a 6:2 a za téměř tři hodiny se radoval z postupu.

Chřipka straší Wimbledon. Příznaky začaly u personálu
Panika na Wimbledonu? Slováci prý mají prasečí chřipku

Wimbledonského šampiona z roku 2002 nastartoval k vítězství třetí set, ve kterém se zlepšil a naopak Štěpánek začal víc kazit. Australan se dostal do vedení 4:0 a českému tenistovi v tu chvíli nepomohla ani necelou hodinu trvající pauza, kterou si vynutil déšť.

Oba hráči se v utkání museli vyrovnat se zdravotními problémy. Osmadvacetiletý Australan si nechal po druhé sadě ošetřit levou nohu, o dva roky starší Štěpánek si po čtvrtém setu nechal ovázat levé koleno, kvůli jehož zranění vzdal květnový turnaj v Madridu.

"V levém svalu mě trochu táhlo a měl jsem problém s pohybem," řekl Australan o svém zranění. "Musel jsem hodně makat. Je to skvělé být znovu ve čtvrtfinále mého nejoblíbenějšího turnaje," řekl Hewitt, kterého opět mocně povzbuzovali jeho fanoušci.

Postupem do čtvrtfinále by Štěpánek vyrovnal svůj nejlepší výsledek na grandslamech. Mezi nejlepší osmičkou byl právě v All England Clubu v roce 2006.

Radek Štěpánek vrací míč Lleytonu Hewittovi v osmifinále Wimbledonu.
Radek Štěpánek vrací míč Lleytonu Hewittovi v osmifinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

Hodinu a půl po Štěpánkově vyřazení zhasla i poslední česká naděje ve dvouhře. Berdych si zahrál wimbledonské čtvrtfinále předloni, ale dnes měl k zopakování tohoto úspěchu daleko, i když zpočátku byl Roddickovi vyrovnaným soupeřem.

První set prohrál až v tie-breaku, s Američanem držel v úvodu krok i na servisu, když zahrál sedm es, proti deseti Roddickovým. V dalších setech už ale získal navrch dvojnásobný finalista Wimbledonu, jenž nakonec za hodinu a 48 minut postoupil i díky 24 esům. Berdych, který měl před zápasem s Roddickem vyrovnanou bilanci dvě vítězství a dvě porážky, jich zahrál celkem devět.

Na postup se nadřel řetí nasazený Andy Murray. Domácí miláček potřeboval na zdolání Švýcara Stanislase Wawrinky pět setů a v rozhodující sadě dokonce promrhal vedení 3:0. Nakonec za stavu 4:3 využil třetí brejkbol a poté při vlastním servisu dotáhl zápas do vítězného konce. Ve čtvrtfinále se Murray utká se Španělem Juanem Carlosem Ferrerem.

Ivanovičová vzdala

Už jen dva zápasy a tenisový Wimbledon možná uvidí opět po roce finále sester Williamsových. V pondělních osmifinálových zápasech uspěla nejdříve obhájkyně titulu Venus a po ní rovněž Serena.

Starší Venus, která může vyhrát Wimbledon potřetí za sebou a pošesté v kariéře, měla cestu do čtvrtfinále ulehčenou, protože její soupeřka Ana Ivanovičová na začátku druhého setu utkání vzdala. Venus předtím vyhrála na třináctou nasazenou Srbkou první set 6:1 a ve druhém byl stav 0:1.

Bývalá světová jednička Ivanovičová si během první hry druhého setu vzala desetiminutovou přestávku a nechala si zatejpovat levý stehenní sval. Následně odehrála další dva míčky, ovšem bolest jí nedovolila pokračovat, a tak s pláčem ze zápasu odstoupila.

Ana Ivanovičová pláče. Kvůli zranění musel vzdát osmifinále Wimbledonu.
Ana Ivanovičová pláče. Kvůli zranění musel vzdát osmifinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

"Snažila se zranění nedávat najevo, ale muselo jí to hodně bolet. Asi to není vůbec dobré. Je mi jí líto," řekla Venus Williamsová, která se o postup do semifinále utká s Polkou Agnieszkou Radwaňskou. Ta ve dvou setech porazila další Američanku Melanii Oudinovou.

Druhá nasazená Serena Williamsová nedala ve svém utkání šanci slovenské naději Daniele Hantuchové a vyhrála hladce 6:3 a 6:1. Její příští soupeřkou bude nebezpečná Běloruska Viktoria Azarenková.

Do čtvrtfinále postoupila také další favoritka Ruska Jelena Dementěvová, která své krajance Jeleně Vesninové dovolila získat jen čtyři hry. Po výhře 6:1 a 6:3 se přiblížila semifinále, kam se probojovala poprvé loni.

Třetí kolo čtyřhry mužů bylo konečnou pro český pár Leoš Friedl, David Škoch. Ti nestačili na první nasazený pár amerických bratrů Boba a Mika Bryanových ve třech setech 5:7, 3:6 a 1:6.

Muži:
Dvouhra - osmifinále:

Federer (2-Švýc.) - Söderling (13-Švéd.) 6:4, 7:6 (7:5), 7:6 (7:5), Haas (24-Něm.) - Andrejev (Rus.) 7:6 (10:8), 6:4, 6:4, Karlovič (22-Chorv.) - Verdasco (7-Šp.) 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:3, 7:6 (11:9), Hewitt (Austr.) - Štěpánek (23-ČR) 4:6, 2:6, 6:1, 6:2, 6:2, Roddick (6-USA) - Berdych (20-ČR) 7:6 (7:4), 6:4, 6:3, Ferrero (Šp.) - Simon (8-Fr.) 7:6 (7:4), 6:3, 6:2, A. Murray (3-Brit.) - Wawrinka (19-Švýc.) 2:6, 6:3, 6:3, 5:7, 6:3.
Čtvrtfinálové dvojice:
Hewitt - Roddick, A. Murray - Ferrero, Haas - Djokovič, Karlovič - Federer.
Čtyřhra - 3. kolo:
Blake, Fish (USA) - Damm, Lindstedt (15-ČR/Švéd.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:7 (4:7), 6:4, B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Friedl, Škoch (ČR) 7:5, 6:3, 6:1, Djokovič (4-Srb.) - Sela (Izr.) 6:2, 6:4, 6:1.

Ženy:
S. Williamsová (2-USA) - Hantuchová (SR) 6:3, 6:1, Azarenková (8-Běl.) - Petrovová (10-Rus.) 7:6 (7:5), 2:6, 6:3, V. Williamsová (3-USA) - Ivanovičová (13-Srb.) 6:1, 0:1 skreč, Dementěvová (4-Rus.) - Vesninová (Rus.) 6:1, 6:3, A. Radwaňská (11-Pol.) - Oudinová (USA) 6:4, 7:5, Lisická (Něm.) - Wozniacká (9-Dán.) 6:4, 6:4, Schiavoneová (It.) - Razzanová (26-Fr.) 6:2, 7:6 (7:1), Safinová (1-Rus.) - Mauresmová (17-Fr.) 4:6, 6:3, 6:4.
Blacková, Huberová (1-Zimb./USA) - Benešová, Záhlavová-Strýcová (ČR) 2:6, 6:3, 6:4, Dlouhý, Benešová (12-ČR) - Matkowski, Raymondová (3-Pol./USA) 4:6, 6:4, 6:2, M. Bryan, Matteková-Sandsová (6-USA) - Petzschner, Záhlavová-Strýcová (Něm./ČR) 6:1, 6:1.