Ledovec Baltoro - K2, s 8611 metry nad mořem druhá nejvyšší hora světa, se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro.
Jméno pohoří Karákoram (v překladu černá suť) je odvozeno od stejnojmenného průsmyku, který spojuje Le, hlavní město Ladaku, s čínskou Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang.
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Jak ostravská expedice Leopolda Sulovského dobyla nejtěžší osmitisícovku světa K2. Projděte si jejich putování vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra a dalších náruživých fotografů.
K2 je technické pojmenování, které hora získala při britských měřeních, domorodci ji nazývají Čogori (velká nebo královská hora) a Číňané Qogir.
Jako první označil horu jako K2 britský důstojník a zeměměřič Thomas Montgomerie, který v roce 1856 spatřil několik vysokých hor v pohoří Karákoram, které si začal označovat jako K1, K2 atd. Po šéfovi této expedice Henrym Godwinovi-Austenovi je někdy hora také nazývána Mount Godwin-Austen.
Je sice zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest, ve srovnání s ostatními osmitisícovkami je však označována za "horu hor" pro svou krásu, tvar a majestátnost a také pro extrémní náročnost. Podle horolezců je nejobtížnější horou vůbec a pro její popis se používají i výrazy jako "děsivá" nebo "divoká" hora či "zabiják".
Prvním zaznamenaným pokusem o dobytí K2 je úsilí šesti Evropanů vedených Angličanem Oscarem Eckensteinem z roku 1902. Průkopníci se dostali až do výšky přes 6000 metrů.
Premiérovými pokořiteli K2 se stali 31. července 1954 Italové Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Poté hora odolávala dobytí až do roku 1977.
Celkem zdolalo K2 asi 250 horolezců, z toho osm žen. Přes 60 horolezců zde zahynulo. Pro srovnání - nejvyšší horu světa Mount Everest pokořilo přes 3500 lidí.
Doposud jediným Čechem, který horu zdolal, byl v letech 1983 a 1986 Josef Rakoncaj, který se také stal prvním horolezcem světa, který K2 vylezl dvakrát. Překonán byl až v roce 2001.