Špotáková je v nominaci na nejlepší atletku světa

ČTK ČTK
3. 10. 2014 12:01
Mistryně Evropy v hodu oštěpem a vítězka Diamantové ligy Barbora Špotáková je mezi desítkou nominovaných kandidátek na vítězství v anketě o nejlepší atletku světa podle mezinárodní federace IAAF.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Monako - Mistryně Evropy v hodu oštěpem a vítězka Diamantové ligy Barbora Špotáková je mezi desítkou nominovaných kandidátek na vítězství v anketě o nejlepší atletku světa podle mezinárodní federace IAAF. Světová rekordmanka byla v desítce také v roce 2012, kdy se v Londýně podruhé stala olympijskou vítězkou, do finále se ale nedostala.

Jasným favoritem v letošní sezoně ani v jedné z kategorií nikdo není, za velkého adepta však lze považovat francouzského tyčkaře Renauda Lavillenieho, který překonal světový rekord legendárního Ukrajince Sergeje Bubky.

Hlasování funkcionářů a odborníků, z nějž vzejde finálová trojice, začalo dnes a skončí ve čtvrtek 16. října. Rada IAAF potom vybere vítěze v obou kategoriích, kteří budou dekorováni při slavnostním večeru v pátek 21. listopadu v Monaku.

Špotáková letos prohrála pouze jednou a titulem z ME v Curychu zkompletovala svou sbírku zlatých medailí. Díky tomu bude vysoko i v anketě o nejlepší atletku Evropy, kde je rovněž v nominaci a může navázat na loňský triumf Zuzany Hejnové.

Mistryně světa z Moskvy v běhu na 400 metrů překážek Hejnová se dokonce dostala do nejlepší trojice díky vítězství v Diamantové lize a sérii třinácti vítězných závodů, anketu ale nakonec podle očekávání vyhrála jamajská sprinterka Shally-Ann Fraserová.

Nominovaná desítka na nejlepší atlety roku podle IAAF (podle abecedy):

Muži: Nigel Amos (800 m/Botsw.), Mutaz Issa Baršim (výška/Kat.), Jairus Kipchode Birech (3000 m př./Keňa), Bohdan Bondarenko (výška/Ukr.), Yohann Diniz (chůze/Fr.), Justin Gatlin (100 a 200 m/USA), Robert Harting (disk/Něm.), Dennis Kipruto Kimetto (maraton/Keňa), Renaud Lavillenie (tyč/Fr.), LaShawn Merritt (400 m/USA).

Ženy: Valerie Adamsová (koule/N. Zél.), Genzebe Dibabaová (5000 m/Et.), Dawn Harperová-Nelsonová (100 m př./USA), Caterine Ibargüenová (trojskok/Kol.), Francena McCororyová (400 m/USA), Sandra Perkovičová (disk/Chorv.), Dafne Schippersová (100 a 200 m/Niz.), Kaliese Spencerová (400 m př./Jam.), Barbora Špotáková (oštěp/ČR), Anita Wlodarczyková (kladivo/Pol.).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy