Obě dvě Koreje se totiž ocitly blízko dohodě o vytvoření jednotného týmu pro některou ze zmiňovaných sportovních akcí. Agentuře Reuters to ve středu sdělil předseda jihokorejského Národního olympijského výboru Kim Jung-kil. Podle něj by mělo být konečné dohody dosaženo v srpnu.
"Svatba" po dvacetiletých námluvách?
"Tento akt je něčím, co si vroucně přejeme, musejí ho však uskutečnit oba (místní) olympijské výbory ," řekl prezident MOV Jacques Rogge. "Nikoli my, ale ony řídí sjednocení," dodal.
Rogge rovněž sdělil, že i když obě země již kráčely pod jednou vlajkou během zahajovacích a závěrečných ceremoniálů olympijských her, ustanovení jednotného týmu je něco zcela odlišného.
MOV podle něj bude "asistovat všemi možnými způsoby ve věcech jako jsou vlajky, názvy či kvalifikace".
MOV má ostatně ve sjednocování korejských výprav letitou praxi: "Před dvaceti lety jsem začínal pracovat na tomto úkolu," vzpomíná jeho člen Mario Vasquez Rana. "Je to jedna z velkých nadějí olympijského hnutí," dodává.
Obě Koreje jsou formálně ještě více jak půl století po ozbrojeném konfliktu na poloostrově ve válce. Severní a Jižní část poloostrova chtěly soutěžit spolu jako jeden tým již na olympiádě v Tokiu 1964. Ovšem roky nesvárů a vojenských pnutí způsobily, že zůstalo pouze u myšlenky.
Předmanželské neshody
Dva korejské olympijské výbory se v posledních měsících setkaly hned několikrát, ovšem stále se nemohly domluvit na kritériích výběru a na počtu sportovců.
Jižní Korea má totiž větší populaci a lépe fungující sportovní svazy, a tudíž i více světově úspěšných závodníků než jjeí severní soused.
Předseda jihokorejské sekce Kim Jung-kil nicméně naznačil, že by to mohli stačit do Asijských her letos v prosinci. Ty by se pak mohly stát zkušebním testem před úplným sjednocením týmů pro OH 2008.
Oba sousedé již soutěžili společně na počátku 90. let ve fotbale a stolním tenisu v rámci neúspěšného experimentu.
A kupříkladu Západní a Východní Německo zůstaly sportovními rivaly až do sjednocení země v roce 1990.