Liberec - Připomínalo to trochu spanilou husitskou jízdu. Ale nešlo v ní o dobývání a plenění katolického území.
Válčilo se o státní peníze pro sport.
Místopředseda českého olympijského výboru Jiří Kejval, předseda Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník a poslanec Sněmovny Petr Skokan (VV) vyrazili až k severním pohraničním horám, aby tam získali stoupence.
Vysvětlili jim, v jak velkém bodu zlomu se český sport nachází.
A přesvědčili je, ať zatlačí na své regionální senátory, a ´přinutí´ je, aby nezdržovali přijetí současné verze loterijního zákona.
Čtěte také:
Koalice hazardu přihrála loterijním firmám miliardu
Neziskovky zatlačily na poslance kvůli loteriím
Sazka dluží miliardy. Klukům na fotbal stačí stovka
"Vede se o něj stále obrovská bitva," řekl v úterý několika desítkám posluchačů na Technické univerzitě v Liberci Kejval. Předložil jim argument - slova evropské komisařky pro sport Androully Vassilliou o tom, že všechny státy Evropské unie vkládají daně z hazardních sportovních sázek do sportu.
Krach schvalovací procedury nového loterijního zákona by udělal z České republiky napřesrok evropskou bílou vránu. A o pár let později třeba taky sportovního trpaslíka.
Fotbal jde prý v jednom šiku s menšími svazy
Jestliže senátoři naopak sněmovní verzi loterijního zákona posvětí včas a prezident Václav Klaus ji do 31. prosince 2011 podepíše, získá český sport v příštím roce navíc přes dvě milardy korun.
"Znamenalo by to, že třeba volejbalový svaz by dostal sto milionů korun místo padesáti milionů," prohlásil Kejval.
V boji o peníze pro sport stály prý až dosud stranou dva největší svazy - fotbalový a hokejový. S nimi by ostatní svazům narostla křídla.
"Mluvili jsme s novým předsedou fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Potvrdil, že fotbal půjde s námi," uvedl Kejval.
Ve státním rozpočtu není peněz nazbyt a záleží, jestli lobby Českého olympijského výboru a svazů vydrží pevném v jednom šiku.
"Sport je někdy sám sobě nepřítelem. Některé svazy se řídí příslovím Bližší košile než kabát," upozornil Haník. "Řevnivost při rozdělování peněz mezi námi zůstane. Ale teď by nám mělo jít o to, aby bylo vůbec co rozdělovat."
Svazy se dokázaly domluvit při ´porcování´ takzvaného Kalouskovného. Poskytnutých 280 milionů si rozdělily na základě mezinárodních úspěchů, počtu členů, spravovaného majetku a mládežnické základny.
Kardinální otázka zní: Kde vzít a nekrást?
Pokud by zcepeněly senátorům ruce a nezvedli by je pro nový loterijní zákon, český sport by se dál potácel ve krizi.
A co si za ní představit?
Třeba čtyřsetkorunový měsíční příspěvek rodičů na to, aby jejich osmiletý kluk mohl hrát v jednom fotbalovém klubu na okraji Liberce. Další rodiče dávají v Liberci syna na gymnastiku - za 1000 korun měsíčně.
A trampolinisté Lokomotivy, jejichž nejlepší závodnice se probojovala do kvalifikačního kola na olympiádu v Londýně 2012, trénují v Liberci stále v hale vlakového nádraží. Potřebovali by už dlouho nové trampolíny, ale kde vzít a nekrást...
Nedávno dělali liberečtí trampolinisté v sousedním Jablonci Světový pohár, ale Česká gymnastická federace jim nepřispěla ani korunu.
Neměla z čeho.
Kejval s Haníkem stáli spolu s dalšími ´pokrokovými´ sportovními funkcionáři za zrodem iniciativy ´Hvězdy nepadají z nebe´, jejímž smyslem bylo upozornit na alarmující nedostatek peněz na sportování dětí a mladých lidí.
Na sport peníze nejsou. Na policejní kordony ano
Kejval kritizoval při vystoupení na Technické univerzitě v Liberci špatné rozdělování peněz. Kdyby šlo na sport více peněz, pak by podle něj mimo jiné klesla kriminalita.
Jako příklad použil Šluknovsko, kde se na podzim rozhořela nesnášenlivost mezi většinovou ´bílou´ populací a Romy.
"Policejní kordony na Šluknovsku stály za jeden víkend pět milionů korun a příčiny napětí stejně nevyřešily. Drobné kriminality se na Šluknovku dopouštějí hlavně děti a mladí lidé ve věku 13 až 16 let. Kdyby se našly peníze na to, aby sportovaly, tak by problémů s nimi ubylo," konstatoval Kejval.
Proti pěti milionům korun za masivní policejní opatření na Šluknovsku postavil šest milionů korun, vydávaných ročně Ústeckým krajem na granty pro sport.
Český olympijský výbor a svazy lobbují mezi politiky za peníze pro sport od roku 2009. "Ohromný kus práce pro nás udělal ve Sněmovně Jirka Šlégr. A v Senátu nám pomáhá Jožka Regec," prozradil Kejval. Šlégr reprezentoval v hokeji, Regec v cyklistice. Oba teď ´válí´za ČSSD.