Snowboarding: Základ jsou boty

Luboš Sušila
31. 10. 2008 12:32
Základní snowboardová výbava se skládá ze tří částí. Boty, prkno a vázání. Hodně lidí si myslí, že nejdůležitější je prkno, což není tak úplně pravda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Je sice nejvíc vidět a mělo by odpovídat potřebám a dovednostem jezdce, ale neovlivní vaše pocity při jízdě tolik jako boty, které spojují vaše nohy s prknem a zajišťují jeho precizní ovládání. Hlavním argumentem je však pohodlí.

Podle mého názoru je dobré do bot investovat čas i peníze i za cenu kompromisu v případě nákupu jiného kusu výbavy (např. značková čepice nebo každý rok nová bunda).

Boty a vázání

Pro boty víc než pro jiný kousek výbavy bych šel do specializované prodejny, kde vám budou schopni poradit a nabídnout různé typy a značky bot.

Většina lidí jezdí v měkkých botách, tvrdé, skeletové boty jsou v současné době řekněme speciální záležitost a kdo uvažuje o jejich koupi, už většinou ví, co potřebuje a dá si práci s pečlivým výběrem.

Prvním rozhodnutím před nákupem asi bude, jestli koupit step-in nebo klasické boty. Nákup step-in je třeba zvažovat včetně nákupu vázání, protože existuje několik systémů a rozdílné typy vázání a bot nelze kombinovat.

Klasické strap binding (vázání s pásky) jde kombinovat s jakoukoliv klasickou snb botou, ale i tady je dobré vyzkoušet, jak která bota sedí v daném vázání. Takový problém bezpracně řeší nákup bot i vázání od stejné značky, tak jen ve stručnosti pár tipů pro výběr vázání.

Mělo by dobře upevnit botu, ale nemělo by nikde tlačit. Po několika dnech strávených na kopci se i malé nepohodlí dokáže pěkně rozvinout.

Zkusili jste si někdy lehnou mezi nájezd a překážku? Hezký pohled, když se na vás závodník i usměje, ale slabším náturám nedoporučujeme.
Zkusili jste si někdy lehnou mezi nájezd a překážku? Hezký pohled, když se na vás závodník i usměje, ale slabším náturám nedoporučujeme. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vázání by mělo poskytnout dobrou oporu v obloucích, což dokáže dostatečně vysoká patka s nastavitelným sklonem a "pedál" pod špičkou. Od věci není možnost změnit nastavení a velikost pro případ, že v budoucnu změníte boty.

Rozmyslete, na co boty chcete

Způsob použití bot a vyspělost uživatele je jiným pohledem, který byste měli zvážit.
Pro začátečníka se hodí (a také mu stačí) měkčí a tím pádem pohodlnější boty, stejně jako pro freestyle, kde se cení lepší pohyblivost při tricích.

Dobrý jezdec většinou vyžaduje dobrou oporu, a proto asi zvolí pevnější botu, která umožní preciznější ovládání snowboardu při vyšších rychlostech, v náročném terénu nebo při dopadech skoků. Pevnou botu tedy upřednostní freerider nebo ten, kdo volí rychlou jízdu.

Nedejte na reklamní hesla!

Nejdůležitějším faktorem při nákupu bot je však pohodlí a nejdůležitější rada v tomto krátkém pojednání proto zní: Najděte si botu, kterou vám vytvořili doslova na míru. Značek je na trhu mnoho, a proto určitě nebude problém vybrat takovou, která vám padne jako ulitá.

Existují boty různých cenových kategoríí s mnoha technickými vymoženostmi, systémy šněrování a typy vnitřních botiček (boty s vnitřní botičkou jsou lepší volbou - lépe drží nohu, zvlášť pokud je botička šněrovací, a lépe se suší. Botu bez vnitřní botičky bych bral jen jako nouzovou variantu).

PŘEČTĚTE SI: Převálcují snowboardy klasické lyže?

Obujte botu, zatlačte nohu co nejvíc do paty boty a dobře zašněrujte. Ideální je, pokud můžete botu rovnou upnout do prkna s vázáním a simulovat pohyby jako při jízdě. Největším nedostatkem je zvedající se pata. Bota by nohu měla držet pevně na svém místě a samozřejmě si všímejte, zda bota v některých místech nohu netlačí.

TIPY NA BOTY

Tip freeride
Dee Luxe Spark
Velmi tuhá bota vhodná pro freeride. Je určena dobrým jezdcům, kterým umožňuje individuálně nastavit předozadní i boční flex a upevnění paty.
Cena: 6990 korun

Tip freestyle
Nitro Avenger TLS
Středně tuhá bota, která však poskytuje dostatečnou oporu i výborným jezdcům.
TLS vícezónové utahování umožňuje stáhnout botu jinak v oblasti nártu a kotníku a jinak v oblasti holeně. Navíc je nemusíte šněrovat, pouze utáhnete a zaseknete tkaničky.
cena: 5290 korun

Tip začátečník
Gravity Targa
Pohodlná a lehká bota se šněrovací botičkou určená pro freestyle je díky svým vlastnostem vhodná i pro začátečníky. Ty navíc potěší i cena.
Cena: 2690 korun

TIPY NA VÁZÁNÍ

Tip profi
Raiden Raptor
Nejlepší model značky Raiden je určený nejlepším jezdcům, kteří dostanou tuhé, karbonem vyztužené patky, nárazy absorbující základnu a komfortní pásky. Jeho vlastnosti se dají shrnout dvěma slovy jako komfortní a precizní.
Cena 7490 korun

Tip začátečník
Gravity GP3
Velice slušné vázání za víc než slušnou cenu. Má kožené pásky, hliníkové ráčny, nastavitelný baseplate a "gas pedal". V podstatě všechno, co potřebuje nejen začátečník.
Cena: 2640 korun

Nákup snowboardu

Snowboarding se dá podle stylu jízdy rozdělit do 3 oblastí: freestyle, freeride a race/carve.

Většina snowboardistů používá měkké vybavení, které se podle způsobu použití dělí na freestylové a freeridové. Race je zvlášť v Čechách spíše speciální záležitostí pro nadšence a závodníky.

Na největší skok si v Rejdicích troufaly i holky. A šlo jim to.
Na největší skok si v Rejdicích troufaly i holky. A šlo jim to. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Určeno to je asi atraktivitou freestylu pro mladé a větší vhodností freestylové výbavy pro začátečníky.

Styl a úroveň jízdy

Prkna pro freestyle a freeride se liší tvarem a vlastnostmi tak, aby co nejvíc vyhověly požadavkům konkrétního stylu.

Zjednodušeně řečeno freestylové prkno je designováno pro triky, snadnou jízdu na switch (pozpátku), případně uzpůsobené pro raily. Freeridové desky jsou navrženy tak, aby byly dobře ovladatelné v neupraveném terénu a přímé rychlé jízdě.

Výrobci nabízí širokou škálu prken vyplňující prostor mezi oběma póly (kterými jsou twintip freestyle a "directional" freeride/powder). Záleží na vás, co preferujete a jakou míru kompromisu jste v rámci svých priorit ochotní připustit.

Délka a tuhost

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, jsou vaše tělesné proporce. Těmi jsou konkrétně základními výška, váha a velikost nohy. Od nich se odvíjí délka a šířka prkna.

Obecná poučka pro vhodnou délku by mohla znít: Prkno postavené na patku by mělo sahat k bradě jezdce, přičemž těžší, zkušenější a rychlejší jezdec sáhne po něčem delším a naopak začátečník, lehká váha a člověk s pohodovějším pojetím si vystačí i s kratším nářadím.

Vlastnosti prkna jsou také ovlivněny jeho flexí (tuhost) Tužší prkno je náročnější na ovládání, za což se odvděčí přesnějším chováním a snese daleko tvrdší jízdu. Měkké prkno je vhodnější pro začátečníky, je lehce ovladatelné, ale v rychlé jízdě je nestabilní.

To znamená, že je dobré posuzovat délku a flexi prkna v určitých souvislostech.

A jakou šířku?

Obecně řečeno užší prkna jsou živější, snáz a rychleji přehraňují, ty širší jsou stabilnější a mimo jiné mají lepší vztlak v hlubokém sněhu.

Šířka snowboardu by měla vycházet z velikosti boty. Bota by neměla příliš přesahovat přes hranu prkna. Pak by při průjezdu obloukem docházelo k drhnutí boty o sníh. Když je prkno příliš široké, vyžaduje daleko více umu a síly udržet jej na hraně.

Může za to delší páka, se kterou se musíte prát. Mějte také na paměti, že každý jezdec preferuje jiný postoj, úhel v jakém je nastaveno vázání, což ovlivňuje ideální šířku prkna.

TIPY NA PRKNO

Typ velká noha
Elan El Grande
Pěkně široké (vůbec nejširší na trhu) prkno pro lidi s velkýma nohama. Díky speciální geometrii si zachovává dobrou ovladatelnost a jízdní vlastnosti.
Cena: 10 200 korun

Typ univerzál
LTB Snowboards Eels
Freestylové "directional" prkno s triaxiálním laminátem s možností volby varianty s karbonovými vlákny pro zvýšení podélné tuhosti a tím dynamických vlastností. Může posloužit jako exemplář špičkového univerzálního prkna, které vás podrží v parku i v jiných terénech. Volit můžete mezi několika délkami ve třech šířkách, což dává dostatek variant, aby si vybral úplně každý.
Cena: 12 900 korun

Typ prašan
Nitro Pantera SL
Prašanový speciál nové generace. Jeho tvar (dlouhá a široká špička a užší krátká patka) mu umožňuje plout na povrchu prašanové pokrývky, je ovladatelné v náročných podmínkách a ve stísněných prostorách (les, úzké soutěsky).
Cena: 16 590 korun

Typ začátečník
Elan Tribe
Freestylové prkno pro začátečníky nebo pohodovější jezdce. Neudělá vám díru do peněženky, ale nebudete jej muset měnit, pokud se během sezony vyjezdíte na vyšší úroveň.
Cena 7 650 korun

Zkoušejte, zkoušejte!

Rozhodně není od věci zajít před nákupem nejdřív do půjčovny a vyzkoušet si pár prken. Získáte přehled. Také doporučuju nakupovat ve specializované snowboardové prodejně.

Prašan. Skok do údolí. Sen milovníků zimních sportů.
Prašan. Skok do údolí. Sen milovníků zimních sportů. | Foto: www.nassfeld.cz

Skateové a snowboardové obchody jsou dnes už v každém větším městě, stejně jako supermarkety.

V supermarketu sice můžete ušetřit nějaké peníze, ale v důsledku se vám to opravdu nevyplatí. Ochudíte se o cenné rady a doporučení zkušených prodejců a následně o krásné zážitky na horách.

Spočítejte si, kolik zaplatíte za dopravu na hory, lanovky, ubytování a související služby a porovnejte, kolik ušetříte v pofidérním obchodě na vybavení. Nechte si poradit od odborníků.

Luboš Sušila - autor je redaktorem časopisu SNOW (www.snow.cz).

 

Právě se děje

Další zprávy